banner114

Kanuni Bulvarı rahatlatacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yapım çalışmalarına devam edilen 23,4 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nın Boztepe ve Çukurçayır’a ulaşımda da önemli bir rahatlama sağlayacağını, bunun içinde çok ciddi çalışmaların gerçekleştirileceğini söyledi. Katıldığı televizyon programında Boztepe ve Çukurçayır’a yaşanan ulaşım problemi ve bunun çözümü için gerçekleştirmekte oldukları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, “Büyükşehir olmadan önceki dönemlerden kaynaklanan (belde belediyeleri döneminde); imar planlarına riayetsizlikle birlikte, öngörülen nüfusun çok daha üzerinde nüfusu barındıracak bir yapılaşma maalesef Çukurçayır’da gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda da ulaşımda tıkanıklıkların yaşandığını hepimiz biliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon’a en büyük desteklerinden birinin Kanuni Bulvarı olduğunu belirten Gümrükçüoğlu, Kanuni Bulvarı’nın Çukurçayır ve Boztepe trafiğine de çözüm üreteceğini söyledi. Kanuni Bulvarı’nın söz konusu mahallelerdeki trafik sorununa sağlayacağı çözümden önce yapım çalışmaları süren yol (Kanuni Bulvarı) hakkında açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, “Meskûn mahalleri yerleşmiş bir kadim şehir olan Trabzon’umuzun bu mahallelerini yarıp geçerek Trabzon’u bir dantel ağı gibi işleyen yol, her alternatifi yerine getirilmiş şekliyle gerçekleştirilmekte olan Kanuni Bulvarıdır. Biz bunun talepkarı, imar planının, 18 uygulamalarının yapıcısı ve yerleştiricisi, üç şerit gidiş-üç şerit geliş olmasının sıkı takipçisi olmuşuzdur. Kanuni Bulvarı, 23.4 km uzunluğuyla, 22 hemzemin ve köprülü kavşaklarıyla bu engebeli şehirde deniz tarafı ile kara tarafını birbirine bağlayan çok büyük bir çalışmadır. Uygulamacı kuruluşumuza, tensipleriyle şehrimizin önünü açan Sayın Cumhurbaşkanımıza, gerek Ulaştırma Bakanlığı ve gerekse Başbakanlığında desteklerini esirgemeyen Sayın Başbakanımıza, tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, Karayollarımızın Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü ile işçisinden mühendisine kadar tüm çalışanlarına Trabzon halkı adına müteşekkiriz” diye konuştu.

“2019-2020 yıllarında hizmete girmesine çalışılan bu yol, Boztepe’ye de Çukurçayır’a da bir çözüm üretmeye çalışıyor” diyerek sözlerine devam eden Gümrükçüoğlu şunları kaydetti:

BOZTEPE YOLU İÇİN 250 MİLYON TL’LİK KAMULAŞTIRMA YAPILMASI LAZIM

“Peki bu çözüm nasıl olacak? Biz il belediyesi olduğumuz dönemde Atatürk Alanı’ndan yukarı doğru, İran Konsolosluğu istikametinden yukarı gidip Boztepe’ye ulaşan şuan ki yolumuzu (Boztepe yolu) imar planında iki misline çıkarmışız. Bunu imar planlarında iki misline çıkarmakla iş bitmiyor. Bu iki misline çıkan imar planındaki yolun bir tarafının gidiş bir tarafının geliş olmasıyla bairlikte imar planlarına işlemişiz. Yani bu yolun etrafında her hangi bir vatandaşımız evini yıkarsa tekrar bir inşaat yapamayacak olmakla beraber istimlâkini beklemektedir ki burası yapılabilsin. Orada muhtemelen en az 250 milyon civarında bir kamulaştırma söz konudur. Biz bunun talepkarıyız. Bunun yapılmasıyla Boztepe Yolu Trabzon’a kazandırılmış olacaktır.

İŞTE KANUNİ BULVARI’NIN BOZTEPE VE ÇUKURÇAYIR’A GETİRECEĞİ ÇÖZÜM:

Ama ondan öncede Kanuni Bulvarı diye bahsettiğimiz, Çukurçayır’a da bir çözüm üretmesi için projesi üzerinde çok büyük önerilerde bulunduğumuz ve Bakanlarımızın da yerine getirdiği Kanuni Bulvarının getireceği çözüm ise şudur:  Şuanda Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) bölge binası olarak olan eski doğum hastanesinin bulunduğu alandaki lokalizasyonun hemen batısında bir Kanuni Bulvarı kavşağı oluşmakta, bu kavşaktan sonra ana yol Gözaçan Camisi istikametinden gidip, Gözaçan Camisi’nin de yıkılması sonrasında Esentepe (Arafilboyu) Boztepe Tüneli’ne (Kanuni Bulvarı’nın Boztepe Tüneli) girmektedir. Orada bırakalım Boztepe Tüneli’ne giren yolu, bu tarafta Yenicuma’da eski Doğum Hastanesinin (SGK binası) olduğu yerdeki kavşaktan bir çapraz kol vererek Kemik Hastalıkları Hastanesine ulaşan bir yan yol oluşturmaktadır. Bu yan yol oluştuğunda Kemik Hastalıkları Hastanesinin önündeki bir kavşaktan trafiğin yüklenmesine önemli bir yardım olarak görülmektedir. Demin bıraktığımız Boztepe Tüneli geçildikten sonra ise, yani Hayali Garajı’nın üst tarafına doğru geldiğimizde, orada da bir büyük kavşak oluşturulmakta, o kavşaktan da Çukurçayır’a bir iniş çıkış yolu yapmaktadır. Böylece Kanuni Bulvarı, Boztepe Tünelini geçtikten sonra düzenlenen kavşakla Çukurçayır’a da bir soluk alma imkânını oluşturmaktadır. Az önce söylediğim İran Konsolosluğundan yukarı çıkan yolunun da istimlâkinin gerçekleşmesi ile inşallah Çukurçayır’daki insanlarımızın daha bir soluk alacak ulaşıma erişmesi mümkün olacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108