banner114

Kamu-Sen  Kınadı

ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin ardından Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, yaptığı açıklama ile karara sert tepki gösterdi. Dilber, üç semavi dinin kutsal toprağı Kudüs’ü, ABD Başkanı Trump’un İsrail’in başkenti ilan etmesi Orta Doğu coğrafyasını bir kez daha keşmekeşe sürüklendiğini belirtti. Yıllardır Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi için lobi çalışmaları yürüten İsrailliler bölgeyi ateşe atacak bu kararın bölge halkına yaşatacağı felaketin de farkında olduğunu kaydeden Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, “İnsanlık kazanacak, ABD kaybedecek.” dedi.

ABD’Yİ KINADI

Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, “Kudüs Müslümanların kadim kıblegâhı, bütün semavi dinlerin ortak mekânıdır. Dünyaya barış ve huzur ancak bütün inançlara saygı çerçevesinde geliştirilecek bir süreç sonucunda, Kudüs'ün maneviyatına halel getirmeden, evrensel hukuka ve tarihî gerçeklere uygun bir çözümle gelecektir. Hâlbuki İsrail'in, 1967 yılında 6 Gün Savaşları sonunda Müslümanların kontrolündeki Kudüs'ü işgal etmesiyle bitmeyen bir kavganın da fitili ateşlenmiştir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yüzyıllar boyunca bütün inanç sahiplerinin hoşgörü ve huzur içinde yaşadığı bu kutsal şehir, İsrail işgali altında geçen yarım asırdan beri kanlı mücadelelere sahne olmuş, İslam'la diğer dinler arasındaki ayrılıkların temel gerekçesi hâline gelmiştir. İsrail'in Doğu Kudüs'te yıllardan beri uluslararası hukuka aykırı bir biçimde sürdürdüğü Müslüman bölgelerine Yahudi kökenli vatandaşlarını yerleştirmesi politikası bölgede gerginliklerin bir türlü sona erimemesine neden olurken, Kudüs'ü başkent ilan etmesi de uluslararası çevrelerde kabul görmemişti. Bu bakımdan ele alındığında ABD'nin bu hamlesi, uluslararası hukukta yeri olmayan bir işgal ve soykırımı meşru hâle getirme girişimi olarak görülmektedir. Bu karar, bütün dünyada var olan gerginlikleri bir kademe daha yukarıya çıkaracak akla ve mantığa uygun olmayan bir adım olmuştur. Kudüs'ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi hem antisemitist yaklaşımları körükleyecek hem de sözde cihatçı terör örgütlerine yeni bir cephe açma fırsatı verecektir. Böyle bir durum ne İsrail’in ne Müslümanların ne de Hristiyanların yararına değildir. Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Orta Doğu'ya istikrar getirme sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Hükûmetimizin, BM kararlarına aykırı, gayri ahlaki, gayri hukuki ve akıl dışı bu kararı tanımadığı yolundaki beyanatları son derece yerindedir. Zaten alev alev yanmakta olan Orta Doğu'da çok tehlikeli bir gerginlik ve çatışma alanı daha açmakla ABD aslında insanlığa karşı bir suç işlemektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarına sonuna kadar destek olmaya devam edeceğiz. Bu kararla zulme, işgale ve İslam'a karşı haksızın yanında alenen yer alan ABD, dünyada yalnız kalmaya mahkûm olacaktır. Daha fazla silah satmak, daha fazla petrol elde etmek, daha fazla para kazanmak uğruna tüm dünyayı ateşe vermeyi göze alan bu azgın anlayış, insanlığın sağduyusu karşısında pes edecek, zalimler önünde sonunda kaybedecek, insanlık mutlaka kazanacaktır. On binlerce kilometre ötelerden gelip her türlü hile ve desise ile bölgemizi ateşe atanlar, bir gün kendi yaktıkları bu ateşin yakıcı azabını elbet tadacaktır.”

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.