banner114

Kamu-Sen iş güvencesi istedi


KAMU-SEN Trabzon İl Temsilciliği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kamu-Sen İl Başkanı Coşkun Dilber, çalışanların iş güvencesinin olması gerektiğini belirtti. Devletin tüm kurumlarının hukuk devleti anlayışıyla hareket etmesi gerektiğini ifade eden Dilber işçi ücretlerinde adaletsiz dağılımın son bulması gerektiğini ifade etti.  
TÜRKİYE Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN) Trabzon İl Temsilciliği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kamu-Sen İl Başkanı Coşkun Dilber, çalışanların iş güvencesinin olması gerektiğini belirtti. Devletinin tüm kurumlarının hukuk devleti anlayışıyla hareket etmesi gerektiğini ifade eden Dilber, işçi ücretlerinde adaletsiz dağılımın son bulması gerektiğini ifade etti.
ÇALIŞANLARIN YARISI KAYIT DIŞI
Hak aramanın kutsal bir mücadele olduğunu belirten Dilber, sözlerine şöyle devam etti: “Dayanışma, alın terinin ön plana çıktığı, çalışanların iş güvencesi, taşeronlaşma, sendikalaşma, ücret sorunlarının gündeme geldiği ve tartışıldığı 1 Mayıslar istiyoruz. İşçi, memur, emekli, işsiz her kesimden insanımızın yüreği, mutlu, huzurlu, refah içinde bir Türkiye için atıyor. Bizler bu mücadeleyi yalnızca bir alanda değil; her alanda, her platformda veriyoruz. Bugün, güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaygınlaştığı, yoksulluğun insanların kaderi olarak sunulduğu, çaresizliğin ve biat kültürünün pompalandığı bir dönemi yaşıyoruz”. 
Çalışanların yarısının kayıt dışı olduğunu belirten Dilber, çoğu insanın sosyal güvenceden, emeklilik hakkından mahrum bir şekilde çalıştığını ifade etti. Dilber “Çalışanlarımızın kıdem tazminatına göz dikiliyor, asgari ücret bölgeselleştirilmek, esnek ve kuralsız çalışma biçimleri yaygınlaştırılmak isteniyor. Taşeron işçilerinin sayısı toplamda 2 milyona yaklaştı. Kamuda asli işler, anayasaya aykırı bir biçimde taşeron çalışanlarına, işçilere gördürülmeye başlandı.  Biz hem bu sorunlarla hem de adına sendika diyen ama sorunlar karşısında kafasını kuma gömen oluşumlarla mücadele etmek zorundayız.” dedi. 
YARGI KARARLARI HİÇE SAYILIYOR
Her zaman adalet ve hukuk vurgusu yaptıklarını belirten Dilber, “Eline silah alan kim varsa onlarla ilgili her şey yapılsın ama kantarın topuzu, adalet terazisi şaşmadan bunu yapmalıyız. Bir valilik başka diğeri başka, rektörler, bakanlıklar farklı uygulamalar yapıyor; bu nasıl çözülecek? OHAL komisyonu kurulacaktı; hâlâ ses seda yok.” dedi. Birilerinin sorumluluk alması gerektiğini belirten Dilber, yine birilerinin doğruları söylemesi gerektiğini belirtti. Dilber “Masum insanları koruma mecburiyetimiz var. Yüce Allah bize bunu emrediyor. Küfre rıza küfürdür; zulme rıza zulümdür. Bugün karın ağrısı olanlar var, geçmişten beri terör örgütleriyle koyun koyuna olanlar var. Her zaman söyledik; şimdi bir kez daha uyarıyoruz.  Ayrımcılığa yol açan, objektif unsurlar içermeyen her uygulama, kamuda yeni yandaş oluşumların kaynağı olur.” dedi.
Kamuyu istediği gibi dizayn etmek uğruna yargı kararlarının hiçe sayıldığını belirten Dilber, sözlerine şöyle devam etti. “Şundan eminim ki, birliğimizi ve beraberliğimizi yenecek hiçbir güç de yok. Bizler birlik oldukça, hiçbir güç, bizleri yok saymaya, haklarımızı gasp etmeye yetmeyecektir. Gerçek anlamda sendikal haklarımıza kavuşmak, sosyal devlet ilkesini hayata geçirmek için kararlılıkla mücadele edeceğiz. Toplumumuzdaki gerginliklerin, kutuplaşmaların son bulması, milli birlik ve beraberliğimiz, hoşgörü ikliminin yeniden yeşertilmesi için bütün azmimizle çalışacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kurumlarının hukuk devleti anlayışıyla hareket etmesi için kararlılıkla mücadele edeceğiz.” 
ADİL BİR GELİR DAĞILIMI İSTİYORUZ
Adil bir gelir dağılımı istediklerini belirten Dilber, güvenceli bir çalışma hayatı istediklerini belirtti. Dilber “Toplu pazarlık ve örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın diye, vatandaşlarımızın yüzü gülsün diye daha çok çalışacağız. İstihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesini istiyoruz.  “Nimette de külfette de adalet olsun” diyoruz. Taşeronlaşmanın son bulmasını, esnek, güvencesiz, sözleşmeli personel istihdamının kaldırılmasını, asıl işin taşeronlara yaptırılması uygulamasından vazgeçilmesini istiyoruz. Dar ve sabit gelirlinin üzerine bir karabasan gibi çöken vergi adaletsizliğinin son bulmasını istiyoruz. “Çalışanların, emeklilerin açlık sınırının altında ücret almasına son verilsin.” ifadelerini kullandı.  
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.