banner114
banner146

Kamu-Sen ek zam istedi

KAMU-SEN Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber,  Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi Nisan ayı asgari geçim endeksi sonuçları için değerlendirmelerde bulundu. Asgari geçim sonuçlarına bakıldığında dört kişilik bir ailenin kıt kanaat geçinebilmesi için en az iki memur maaşına sahip olması gerektiğini savunan Dilber, ek zaman  istedi.  n 7’DE

KAMU-SEN Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber,  Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi Nisan ayı asgari geçim endeksi sonuçları için değerlendirmelerde bulundu. Asgari geçim sonuçlarına bakıldığında dört kişilik bir ailenin kıt kanaat geçinebilmesi için en az iki memur maaşına sahip olması gerektiğini söyleyen Dilber, hükümet tarafından kamu görevlilerine ek zaman yapılması gerçeğinin görülmesi ve kamu görevlilerine gereken desteğin verilmesini istedi.

“YOKSULLUK SINIRI 4.059,81 TL OLARAK HESAPLANDI”

Kamu-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafında açıklanan Nisan ayı asgari geçim endeksi sonuçları için değerlendirmelerde bulundu. Dilber, “Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Nisan 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.059,81 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 8.440,74 lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 76,53 TL, yani yüzde 0,91 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 0,77 oranında yükselmiş ve 3.146,46 lira olarak hesaplandı. ” dedi. 

“GIDA HARCAMASI TOPLAMI 1.990,86 LİRA OLDU”

4 kişilik bir ailenin aylık harcamasına dikkat çeken Dilber, “Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Nisan ayında 3.152,36 lira olarak tahmin edildi. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Nisan 2021 verilerine göre günlük 66,362 lira olduğu görülmektedir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.990,86 lira oldu. Nisan 2021 itibari ile bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 41,42’sini oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.161,50 lira olarak belirlenen kira gideri ise Nisan 2021 ortalama maaşının yüzde 24,17’sine denk gelmektedir.” diye konuştu. 

“EN AZ İKİ MEMUR MAAŞINA İHTİYAÇ VAR”

Asgari geçim sonuçlarına bakıldığında 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en az iki memur maaşına sahip olması gerektiğini söyleyen Dilber, “Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 65,59’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 34,41’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2021 maaşından geriye yalnızca 1.653,83 TL kaldı. Nisan ayı asgari geçim sonuçlarına bakıldığında, yaz dönemine doğru girerken ailelerin sırtındaki ekonomik yükün daha da arttığını görmekteyiz. Yani dört kişilik bir ailenin asgari geçim rakamı ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir. Bir ailenin kıt kanaat geçinmesi için en az iki memur maaşına ihtiyaç olduğu görülmektedir.” ifadelerinde bulundu.

“PANDEMİDE KAMU ÇALIŞANLARINA DESTEK VERİLMEMİŞTİR”

Dilber kamu çalışanlarına gerekli desteğin verilmediğini savunarak, “Aylardan beridir ısrarla talep ettiğimiz kamu görevlilerine ek zam söylemimizde, bu rakamlara bakıldığında ne denli haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ağustos ayında kurulacak olan toplu sözleşme masasına gelmeden önce hükümet bu gerçekleri göz önüne almalı ve buna göre masaya oturmalıdır. Salgın nedeniyle her kesim desteklenmiş ancak kamu çalışanlarına destek verilmemiştir. Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de ekonomik sıkıntıyı aşmanın yolu kamu çalışanını, dar ve sabit gelirliyi desteklemektir. Kamu çalışanları da toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeli ve masada hakkını savunmaktan imtina eden sendikal yapılara hak ettiği tavrı göstermelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak kararlı ve ilkeli mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” açıklamalarına yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.