banner114

Avrasya Üniversitesi’nin Yomra Yerleşkesi 40 dönümlük Kampüs alanı üzerinde 1,5 yıldır yaşanan tartışma  dün hakem milletvekili Av. Salih Cora’nın ortaya koyduğu kanaatle yeni bir boyut kazandı. Milletvekili Cora Trabzon Barosu’nda düzenlediği basın toplantısında “Usulüne uygun alınacak kararlar ve yapılacak sözleşmelerle eşit oranda yarı yarıya kullanımının belirlenmesinin kamu yararına daha uygun olacağına karar verilmiştir. Tarafların bu doğrultuda gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Hem Valiliğin karar doğrultusunda süreci işletmesi hem belediyenin hem de üniversitenin süreci işletmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi. Alanla ilgili süreci bundan böyle Valiliğin yürüteceği belirtildi. Avrasya Üniversitesi ve Yomra Belediyesi arasında yaşanan arazi anlaşmazlığına hakemlik yapan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, son kararını dün açıkladı. Yomra’da Trabzon’un tek vakıf üniversitesi olan Avrasya Üniversitesini yaşatacaklarını beyan eden Cora, arazinin üniversite ile belediye arasında yarı yarıya paylaştırılacağını kaydetti.

Hakem olarak kararını kamuoyuna duyuran Cora, “Trabzon ilinde Avrasya Üniversitesi ve Yomra Belediyesi arasında deniz dolgu alanının kullanımından kaynaklanan ihtilaf nedeniyle oluşan sorunda tarafımız hakem olarak tayin edilmiştik. Olayı tüm detaylarıyla inceleyerek oluşan kararı sizlerle paylaşma zaruriyeti hasıl olmuştur. Tarafların şahsıma duydukları güven nedeniyle teşekkür ediyorum.” dedi.

YOMRA’DA ÜNİVERSİTE YAŞAYACAK, ŞEHRİMİZ KAZANACAK

Yomra’da denize dolgu alanı olarak belirlenen 46 bin metrekarelik kısmı geçmişte Belediye Meclis kararıyla Avrasya Üniversitesine tahsis edilmiş. Vatandaş tarafından yapılan itirazlar ve açılan iptal davaları sonucunda bu belediye meclis kararı iptal edilmiş ve tahliyesine karar verilmiştir. Şu anda tahsis süreciyle ilgili mahkemeler bitti. Tahliye sürecine ilişkin mahkemeler devam etmekte. Yeni yeni davalar, şikayetler ve talepler oluşmuştur. Ben tüm bunları ele alarak bir değerlendirmede bulundum. Özellikle bu süreçte uzlaşma çabasına katkı sunan taraflara ve ilgililere teşekkür ediyorum. Her iki tarafa da makul çözüm önerileri sunduk. Üniversiteye ve belediyeye ayrı çözüm önerileri sunduk. Yomra’da üniversite yaşayacak, Yomra ilçemiz, şehrimiz kazanacak. Şu anda idare mahkemesinin kararlarının tamamı uygulanması halinde üniversitenin orada ki alanı kullanabilme ihtimali söz konusu değildir.” açıklamalarında bulundu.

KARARINI AÇIKLADI

Arazinin taraflar arasında yarı yarıya bölüştürülmesinin kamu yararı olduğunu belirten Cora, “Yomra Belediyesinin yeniden meclis kararı tahsis ederek yeni idari işlemler tesis ederek üniversiteye orada bir alan bırakma zorunluluğu hasıl olmuştur. Bir ilçede üniversite ne kadar önemliyse, üniversite için de o ilçenin talepleri önemlidir. Bizim hakemlik kararımız şu şekildedir. Mahkeme kararları üzerinde yaptığım incelemede olayın tarafları ile yaptığım görüşmeler, olayın muttali olanlardan edindiğim bilgiler, konunun yasa ve mevzuat çerçevesinde değerlendirmesi sonucunda, hak ölçülerine rivayet ederek vicdanımda oluşan kararım, Yomra ilçesi Sancak Mahallesinde ihtilafa konu deniz dolgu alanının taraflarca usulüne uygun alınacak kararlar ve yapılacak sözleşmelerle eşit oranda yarı yarıya kullanımının belirlenmesinin kamu yararına daha uygun olacağına karar verilmiştir. Tarafların bu doğrultuda gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Hem Valiliğin karar doğrultusunda süreci işletmesi hem belediyenin hem de üniversitenin süreci işletmesini bekliyoruz.

VAKIF ÜNİVERSİTEMİZ TRABZON İÇİN MARKA DEĞERİDİR

Cora, son olarak şunları söyledi: “Biz her zaman üniversitemizin yanında olmaya devam edeceğiz. Vakıf üniversitemiz Trabzon için marka değeridir. Bunu yaşatacağız. Her zaman ilçemizin, şehrimizin taleplerine kulaklarımızı tıkamayacağım. Onların taleplerini dikkate alarak yolumuza devam edeceğiz. Sorunun çözümünü amaçladık. İnşallah bu sorunu çözüp taraflar gerekli adımları attıktan sonra başka konularda şehrimizin taleplerine ilgiyle yaklaşacağımızı, pozitif adımlar karşısında inşallah bizde her zaman onların arkasında dim dik duracağız. Gereken desteği vereceğiz.” diye konuştu.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.