banner114
banner146
banner122

İşveren bu zammın altında kalır

2021'de geçerli olacak asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 7 milyon çalışanı ilgilendiren açıklamada, “Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir.” dedi. Ücret kararını muhalefet az bulurken iş insanlarından Gündoğdu Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Gündoğdu, açıklanan asgari ücretle birlikte işçi çıkartmaların artacağını öngördü. Günebakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Öztürk de asgari ücret zammını az bulan siyasileri eleştirdi ve “İşten çıkartılacak her işçinin vebali siyasilerin boynuna olacaktır.” dedi.

CORA: 500 TL ARTIŞ OLDU

2 bin 825 TL olarak açıklanan asgari ücretle ilgili konuşan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Hükümetimiz işçi ve iş veren temsilcilerini bir araya getirerek yaptığı çalışma sonucunda Asgari Ücret 2021 yılı için brüt 3.577,50 TL, net 2.825,90 TL olarak belirlendi. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir artış sağlanarak geçen yıla göre net asgari ücret %yüzde 21,56 oranında yükselişle 500 TL arttı. Hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

BU POLİTİKALAR DEĞİŞMELİDİR!

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, asgari ücret açıklamasını eleştirdi. 2 bin 825 TL’yi az bulan Hamzaçebi, “Asgari ücret net 2.324 TL’den 2.825 TL’ye çıktı. Artış yüzde 21.56. İşçiler açısından evindeki enflasyonun gerisinde.  İşverenler de enflasyonun üzerinde diye şikayet ediyor.  Sorun Endüstri 4.0’a giden yolda Türkiye’nin hala ucuz emek ülkesi olmasındadır.  Bu politika değişmelidir.” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRET 3 BİN TL OLMALIYDI!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, “İYİ Parti olarak asgari ücret net 3 bin lira olmalıdır” dediklerini hatırlatarak ücreti eleştirdi. Açılanan ücretin hayal kırıklığı olduğunu belirten Aydın, “Açıklanan  2 bin 825 TL asgari ücret çalışanlar için hayal kırıklığı olmuştur. Asgari ücreti yüzde 21 artırmakla övünen iktidar, Saray'ın bütçesini yüzde 28 artırmıştır. Bu nasıl adalet?” dedi.

REVİ, HAYIRLI OLMASI TEMENNİSİNDE BULUNDU

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin brüt 3.577 Lira 50 Kuruş, net 2.825 Lira 90 Kuruş olarak belirlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Selçuk’a teşekkür eden Revi, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk'a teşekkür ederiz. Milletimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

ÜCRET KİMSEYİ MEMNUN ETMEZ

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, verilen ücretin memnun etmediğini ve beklentilerin altında kaldığını ifade ederek, “Beklentinin altında. 3 binin altında kaldı. 400 dolar civarında bir para yapıyor. 15. büyük ekonomi diyorlar ama bu ücreti veriyorlar. 400 dolar dünya şartlarında düşüktür. Beklentiyi karşılamadı. Türk-İŞ bile 3 bin lirayı barem olarak almışsa altında verilen rakamın kimseyi memnun edeceğini düşünmüyorum.” açıklamasında bulundu.

HAYIRLI OLSUN TEMENİSİNDE BULUNDU

MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, hayırlı olsun temennisinde bulunarak, “Bol keseden atmak kolay. Ülkemiz 5 cephede savaşıyor. Ücretin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, asgari ücret zammının beklentilerin altında kaldığına dikkat çekerek, “Geçmiş yıllara göre artış oranı iyi ama bu yılın enflasyon rakamlarını dikkate aldığımızda, ağır pandemiyi dikkate aldığınızda tatman etmiyor. Lakin Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendi ücretin net 3 bin lira olması gerektiğini söyledi. Bunun altında kaldılar. Fazlasını da verirlerdi ama vermediler. Yomra’da belediyemiz geçen yıl 3 bin 400 TL verdi. Ülke ekonomisini dikkate aldığımızda iki tarafı da düşünerek verilen bu ücret bu beklentilerin altında kaldı.” dedi.

HÜKÜMET TUTARSIZ VE SAMİMİYETSİZ

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, hükümetin ekonominin büyüdüğüne dair iddialarının verilen asgari ücretle birlikte tutarsızlığını ve samimiyetsizliğini ortaya çıkardığını söyledi. Ücret eleştirisi getiren Kurt, “Gençleri kandırmayın. İnsanları kandırmayın. Hükümet ikiyüzlü bir tavız içindedir. Pazarlık neden yapıyorlar? 15 gündür bu ücreti mi tartıştılar? Mevcut asgari ücret le geçinemiyorlar. Ekonomide uçuyoruz diyorlar ama bu bir türlü ne hikmetse milyonlara yansımıyor. Burada bir çelişki var. Hükümet tutarsız ve samimiyetsizdir. Sözlerinin yalan olduğu ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

İŞTEN ÇIKARTILACAK HER İŞÇİNİN VEBALİ SİYASİLERİN BOYNUNA OLACAKTIR

Günebakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Öztürk, asgari ücret zammını az bulan siyasileri eleştirerek “İşverenin çıkaracağı her işçinin vebali ‘Asgari ücret az’ diyenlerin omuzlarındadır.” değerlendirmesinde bulundu. Ücreti eleştirilerini sıralayan Öztürk, “2 ayrı sektörde ortalama 40 arkadaşımız çalışıyor. Asgari ücreti beklentimizin üzerinde bir rakam olarak bulduk. Kesinlikle 500 TL zam bir anlamda işveren açısından zor bir durum. Şayet devlet desteklemezse olacak şey bellidir. İşveren tekrar işçi çıkartacaktır. Zira işveren bu yükü kaldıramaz. Bu da yazık olacaktır. İstihdamı ciddi biçimde etkileyecektir. Şunu söylemek istiyorum. Asgari ücret hesap edilirken özellikle herkes ve siyasiler işçi çerçevesinden bakıyorlar. İşveren açısından hiç bakmayarak popülist bir yaklaşım sergiliyorlar. Ekonomiyi bu duruma ne işveren ne de işçiler getirdi. Ekonomiyi bu hale getiren siyasilerdir. Ekonomiyi perişan eden ve bugün işvereni perişan eden siyasilerdir. İstihdam anlamında çok zor günler geçiren, insanımızı bu hale getiren yine siyasilerdir. Doları yükselten, kredi faizlerini yükselten yine siyasilerdir. Ama bedelini işverenler ödüyor. O bağlamdan bakınca işveren açısından zor daha günler kapıdadır. Asgari ücret 40 kişi üzerinden konuşmak gerekirse ayda 20 bin lira eder. Bunun içinde SGK ve vergisi yok. Yıllık ortalaması 250 bin lira civarındadır. İşçisine 250 bin lira ödeyecek işveren bu artıyı nereden bulacak? Kendi gelirinden zam yaparak ya da benzeri biçimde 250 bin lirayı karşılama şansı yok. Türkiye’deki işverenlerin yüzde 90’ının bunu karşılama şansı yok. İşveren açısından yeni bir zarar geliyor. Hükümetin de bu bağlamda popülist bir yaklaşım güderek 2 bin 825 TL’ye bunu çıkardığını düşünüyorum. Bunu az bulanlara şunu söylemek istiyorum. Acaba hayatlarında hiç 3 kişi çalıştırdılar mı? Acaba hayatlarında 3 kişiye iş verdilerde mi asgari ücretin az olduğunu söylüyorlar. Evet az. Keşke 4 bin lira olsa. Peki işveren nasıl ödeyecek? Zaten zar zor ayakta kalmaya çalışan işletmeler nasıl ödeyecek? İşveren açısından kimse bakmıyor. Yazıktır. Az diyen siyasilere şunu hatırlatarak bitiriyorum. İşten çıkartılacak her işçinin vebali onların boynuna olacaktır.” ifadelerini kullandı.3 BİN LİRA SINIRINDA OLABİLİRDİ

Arsin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ücretin 3 bin lira düzeyinde olabileceğini ancak bu ücretin de iyi olduğunu ifade eden Çelebi, “Hükümetin aldığı karar hayırlı ve uğurlu olsun. Bana göre az biraz daha ilave edilerek 3 bin sınırı olabilirdi ancak şartlar ve ülkenin durumu bellidir.” dedi.

ÜCRETİ NORMAL KARŞILADIM

Kebir Süt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karadeniz, 2 bin 825 liralık ücreti normal karşıladığını belirtti. Ücretin makul olduğunu ifade eden Karadeniz, “Tabii ki şartlar zor, Türkiye’nin de şartları ve gelirler ve giderler bellidir. Sanayicilerin şu an durumları da ortadadır. Üretim de hız alan veya hızlı üretim yapan memleket değiliz ama yapmak için uğraşıyoruz. İnsanlar çalışmıyor. Çalışmıyor derken geçmişle mukayese ettiğimizde çalışmıyor. Asgari ücret sanayicinin de devletin de makul ve mantıklı bir biçimde verilmiş bir rakamdır. TEFE- TÜFE’ye göre verilmiştir. Makul gördüm. Biz elimizden geldiğimiz kadar biraz daha destekleme yapıyoruz. Bizler de katkı sunmaya çalışıyoruz. Devletin verdiğinin üzerine ne katabiliriz diye düşünüyoruz. Böyle olması gerekiyor. Gücü yerinde olamayan da ücreti veriyordur. Ben normal karşıladım.” açıklamasında bulundu.

PİYASANIN BU ZAMMI KALDIRACAK MECALİ YOK!

Gündoğdu Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Gündoğdu, açıklanan asgari ücretle birlikte işçi çıkartmaların artacağını öngördü. İşverenler için kötü senaryo çizerek açıklanan ücrete eleştiri getiren Gündoğdu, “Sanayiciye büyük yük yüklendi. İşsizlik oranı şu an 13’lerde bu da 20’lere çıkacaktır. Yük altında kaldık ama sorun yok. Pandemi dönemindeki artış ağır olmuştur. Bu görünen kısmıdır. Görünen yüzü budur. Görünmeyen yüzü de alınacak vergiler de bu oranda artmıştır. SSK primleri ve işçi vergilerinde artış oldu. Bu yönden devletin işine gelmiştir. Özel sektör adına derhal bu konuda dişe dokunur en az işçi başına 300-400 TL absorbe edecek şekilde yardım etmesi gerekiyor. Zaten insanlar son demlere gelmiş durumda, pandemi var. Bunun üzerine bir de yüzde 22 koyulursa insanlar borçta kalır. Bu önümüzdeki günlerde görülecektir. Şubat ayında işsizlik oranı yüzde 18-20’lere çıkacaktır. En azından devlet bu konuda destek vermelidir. Patronların bu yükün altından kaldırılmalıdır. Devlet el atmazsa kıyım biçiminde işçi çıkartmak durumunda kalacaktır aksi halde işletmeler batacaktır. Piyasanın bu zammı kaldıracak mecali yoktur.” ifadelerini kullandı.

YOL- İŞ: 3 BİNİN ALTINDA OLMAMALIYDI

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Trabzon 1 no.lu Şube Başkanı Gökhan Gedikli asgari ücretin 3 bin liranın altında olmaması gerektiğini ifade ederek, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumuydu. İşveren ve hükümet, asgari ücretle ilgili 3 bin liranın altında bir teklif getirmemeliydi. Çünkü 3 bin liranın altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmaz, çalışanları mutlu edecek bir teklif olmazdı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na 3 bin liranın üzerinde bir teklif getirmeliydi. Asgari ücret belirlenirken pandemi koşullarının göz önünde bulundurulması, işçi ailelerinin de dikkate alınması, asgari ücretin asgari geçim indirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanması, her türlü vergiden muaf tutulması gerekmeyeydi.” dedi.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINDA AÇIKLANDI

KESK Dönem Sözcüsü Engin Nur, asgari ücretin en az 4 bin lira olması gerektiğini verilen ücretin açlık sınırında olduğunu söyledi. Verilen 2 bin 825 TL’yi kabul etmediklerini söyleyen Nur, “Bu ücret açlık sınırındadır ve kabul etmiyoruz. Asgari ücretliler aileleriyle birlikte 30 milyona tekabül ediyor. Bu 30 milyonun açlık sınırında yaşamasına biz karşı çıkıyoruz. Kendilerine zam üzerine zam yapıyorlar. Bütçeden emekçilere pay ayırmak yerine büyük sermaye gruplarına pay ayrıldı.” diye konuştu.

Haber: Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.