banner114

İmar planı yargıdan döndü

Rize Çamlıhemşindeki Ayder-Hazindak Bölgesi Kış Sporları Merkezi için hazırlanan plan yargıya takıldı. Karadeniz Bölgesinde doğa harikası yaylaları birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol Projesinin durdurulmasının ardından önemli bir karar daha alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2014 yılında Rize Çamlıhemşin ilçesi Ayder - Hazindak Bölgesi Kış Sporları Merkezine ilişkin küçük ve büyük ölçekli uygulama imar planları hazırladı. Bölge sakinlerinin avukatı İbrahim Demirci plan çerçevesinde açılacak yolların bölgede tahribata neden olacağını belirterek planının yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi. Rize İdare Mahkemesi davayı reddetti. Demirci, davayı Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesine taşıdı. Yolların açılmasıyla tahribatın sonradan düzeltilmesinin mümkün olmayacağını belirten Demirci Yeşil Yol Projesi kapsamında kış sporları merkezine ulaşım amacıyla yapılacak işlemlere karşı açılan çok sayıda davada verilen iptal kararını anımsattı.

TELAFİSİ GÜÇ OLUR

Davayı görüşen Dava Dairesi de özetle şu ifadeleri kullandı: Dayanağı 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının kış sporları merkezine ilişkin Danıştay Altıncı Dairesi tarafından Kaçkar Dağları gibi özellikli ve korunması gereken bir alanda yeterli inceleme ve araştırma yapılıp, gerekli plan hükümleri düzenlenerek ve alanın tanımlanması gerekirken alt ölçekli planları yönlendirecek herhangi bir karar içermeden kış sporları alanı gösterimi getirilip, plan notları ile ulaşıma yönelik tesisler ve günübirlik ve/veya konaklama tesisleri planlanması şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı görülerek iptal edildiğinden, aynı alanda kış sporları merkezi işlevlendirilmesine ilişkin dava konusu 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planında hukuka uygunluk, yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair mahkeme kararında ise hukuki isabet görülmemiştir. Uyuşmazlığa konu işlemin uygulanmakla, düzenlediği bölge açısından telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği açıktır. Demircinin itirazını kabul eden mahkeme alt mahkemenin kararını kaldırarak planın yürütmesinin durdurulmasına 24 Haziranda kesin olarak oybirliğiyle karar verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.