banner114
banner146

İlaç temininde  sıkıntı yaşanıyor

18. Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız, bir sorun olan bazı ilaçların piyasada bulunamaz hale gelmesine yönelik açıklamada bulundu. Kansız, yaşanan duruma eczacıların sebep olmadığı belirterek birçok ilacın temini noktasında ilaç fiyat kararnamesi nedeniyle sıkıntılar yaşandığını söyledi.

İLAÇLAR EN SON ŞUBAT’TA ZAMLANDI

Yaşanan ilaç sorununa hangi faktörlerin sebep olduğunu anlatan Kansız, ilaç fiyat kararnamesinin değişmesi gerektiğini söyleyerek, “İlaçlar en son 2021 yılının Şubat ayında zamlandı. Birçok ilaçta da devlet bunun alıcısı. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ilacın ana alıcısı devlet. Fiyatı da devlet belirliyor. Bazı ilaçlarda fiyat düşüşü de oldu. Şuanda ilaçtaki euro kuru. İlacın yıl içindeki euro kurunun %60’ı olarak ilaç fiyatları değerlendirmesi yapılıyor. Şuanda ilacın euro kuruyla çarpanı 4.57. Yani ilacın fiyatı bir euro 4.57 hesaplanarak baz alınıyor. Bir de ilaç fiyat kararnemesi neden bir durum var. Bir yıldır ülkede her şeyin fiyatı büyük oranda arttı. İlacın fiyatı artmadı. Biz ilacın fiyatı artsın diye de istemiyoruz. Ama devletin kararnamesiyle bu ilaçlar fiyatlandırılıyor.  Buradaki eczanelerdeki eczacıların karlılığı günden güne düşüyor. 0-10 lira arasında olan ilaçta kar %20’ye düştü. 200 liranın üzerinde olan ilaçlarda %11 kar marjı var. Bir de devlete ıskonto yapıyor eczaneler. Ciroya göre ıskonto yapılıyor. Biz ilaç zamlansın istemiyoruz. Sonuçta bu ülke hepimizin. Ama ilaç fiyat kararnamesinin değişmesi gerekiyor. Burada hep yük eczacıların sırtına yükleniyor” yaşanan durumun sebeplerine açıklık getirdi.

ŞİŞE  ÜRETİLEMEDİĞİ İÇİN ŞURUP TEMİNİNDE SIKINTI OLUYOR

Özellikle çocuklar için üretilen şuruplarda firmalar şişe temin edemediği için sorunlar yaşandığını belirten Kansız, “İlaç yokluğunun sebeplerinden biri bazı şuruplarda firmalar şişe temin edemediğini söylüyorlar. Depoların sipariş verip temin edemediği ilaçlar var. Bunların arasında mide ilaçları, göz ilaçları da var.  Bazı firmalarda özellikle çocuklar için kullanılan şurupların şişeleri olması nedeniyle teminde sorunlar oluyor. Biten ilaçların da 4.57 üzerinden euro kuru olduğu için ithalat etme konusunda sıkıntıları var. onun dışında bir de şöyle bir durum var. Bazen ilaçta adet olarak firmaların depolara gönderdiği ilaçta sıkıntı olduğu için gelip eczaneden bazı ilaçları fazla sayıda isteyenler oluyor. Şimdi ilaç fiyatları şubat ayında tekrar zamlanacak. Şubata kadar firmalar depolara sınırlı sayıda ilaç gönderiyorlar. Yani ilacın olmayışının eczanelerle uzaktan yakından alakası yok. Benimde eczanem var. Ben neden o ilacı satmayayım. Sonuçta yerine koyabileceğim ilacı satarım” ortaya çıkan tabloda eczacıların bir hatasının olmadığını belirtti.

KUR NEDENİYLE İLAÇ GETİRMEKTE SIKINTI YAŞANIYOR

İlaç sektöründe sabitlenen kur nedeniyle yurt dışından ithal ilaç getirmede sıkıntıların doğduğunu söyleyen Kansız, ilaçların yüzde yüze yakın zamlanacağı yönünde çıkan duyumların gerçekleşmesinin mümkün görünmediği belirtip, “Bazı firmaların da ithalat noktasında euro kuru 4.57 olduğu için bu fiyatlarla ilacı getirmede sorun yaşandığı söyleniyor. Onun dışında da Şubat ayına kadar ilaç fiyatı belli olana kadar insanlar lazım olan kadar ilaç alsınlar. Çünkü fazlası istendiği zaman sınırlı sayıda ilaç olduğu için bu sefer gerçekten ihtiyacı olanlar o ilaca ulaşamayacak. Yani ilaca ulaşamamanın sebebi eczaneler değil. Bazı ilaçlar bir aydır firmalara gelmiyor. Daha önce Türk Eczacılar Birliği bununla ilgili ilaç yokluğunun sebebinin eczacılar olmadığını açıkladı. Ülkenin bu şartlarında yüzde yüzlük bir fiyat artışı mümkün değil. Biz ilacın zamlanmasını istemiyoruz. Kademeli kar diye bir olay var. İlacın fiyatı arttıkça kar marjı düşüyor.  İlaçta beş kademe var. Bu dördüncü ve beşinci kademede ilaçlar da eczanenin işletme maliyetini ancak karşılıyor. Ülkenin geldiği bu ortamda herkesin sıkıntısı var” dedi.

HABER:Fatoş YETİMHELLAÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.