banner114

İktidar için eğitim toplantıları çalıştayı Trabzon’da gerçekleşti

CHP iktidar için eğitim toplantıları çalıştayının Trabzon programı dün Ortahisar İlçe Başkanlığında gerçekleşti. Çalıştaya CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ankara Üniversitesinden Doç. Dr. Ahmet Yıldız ve eğitim sendikaları başta olmak üzere çok sayıda katılımcıyla birlikte gerçekleşti.

SORUNLARI ÇÖZECEK KADROLAR CHP’NİN İÇİNDE MEVCUT

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Ömer Hacısalihoğlu, cumhuriyetin kurulmasının ardından eğitime verilen büyük öneme değinerek, “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları cumhuriyeti kurduktan sonra bana göre ekonomiden sonra en fazla önem verdikleri alan eğitim alanıydı. Aradan geçen yıllarda her şey mükemmel gitmedi. Her şey mükemmel olsaydı bugün bu toplantıyı yapma gereği duymazdık. Ama genel manada bakıldığında özellikle son yıllarda köy okullarını kapanmasından taşımalığı eğitime, dersliklerin yetersizliğinden eğitimdeki fırsat eşitliğine kadar toplumun her kesiminde kanayan bir yara var. Dolayısıyla ilk sandıkta iktidara gelecek olduğumuzdan dolayı bizim de bu eksikleri sizlerden öğrenip sizlerin taleplerini alıp onları en makul şekilde yarınlara en doğru şekilde taşıyabilecek altyapıyı oluşturmamız gerekiyor. Bugün sadece öğrencilerin eksiği yok, aynı zamanda eğitim kadrolarının da eksiklikleri var. Bir tanesi 3600 ek gösterge, bir tanesi de norm kadrolar, sözleşmeli öğretmenler. Bunların bu toplantılarda konuşulması gerekiyor. Dolayısıyla sorunlar çok ama bu sorunları çözecek kadrolar CHP’nin içinde mevcut” şeklinde konuştu.

4 MİLYON ÖĞRENCİ KAYIP

Ankara Milletvekili Kaya, 20 yılık AK Parti iktidarının cumhuriyetle hesaplaşmak için eğitim dinamiklerini değiştirmeye çalıştırdığını iddia ederek, “20 yıllık AK Parti iktidarı iktidara geldiği günden itibaren cumhuriyetle hesaplaşmayı önüne koydu. Cumhuriyetin ilk kurulduğu gün temeli eğitimle atıldı. Cumhuriyet ilan edilmeden önce Maarif Kongresi yapılmıştı. Kurtuluş savaşı bitmeden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları kazanacağız diyor. Kazandıktan sonra cumhuriyeti ilan edeceğiz ama cumhuriyeti ilan etmek yetmez diyor. Cumhuriyeti geleceğe taşıyabilmek için en önemli mihenk taşı eğitimdir. Önce eğitimi masaya yatıracağız, daha sonra da devrimleri bir bir hayata geçireceğiz diyor. Eğitimsiz toplumların devrim yapma ve yaşatma şansı yoktur. Atatürk nasıl ki cumhuriyetin temellerini eğitimle atmışsa cumhuriyeti yıkmak isteyenler de cumhuriyetle hesaplaşmak isteyenler de eğitimle hesaplaşıyorlar. Eğitimi içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. Bugün nerede olduğunu bilmediğimiz 4 milyonun üzerinde öğrenci var. Yarın birinci yarıyıl tatili başlayacak. Ama dört milyonun üzerinde çocuğumuz bu karneyi alamayacaklar. Çünkü nerede oldukları bilinmiyor. Okullara gitmiyorlar. Ne ortaokullara ne de liseye gitmiyorlar. Nerde oldukları bilinmiyor” dedi.

CUMHURİYET DEĞERLERİ VE DEVRİMLERİYLE HESAPLAŞMAK İSTİYORLAR

Öğrencilerin okuldan uzaklaştıklarını iddia eden Kaya, bunun nedenlerini, açıklayarak, “Öğretmenden, okuldan öğrenci uzaklaştırdı. Bunun altında yatan neden parasızlık değil. Bunun altında yatan temel neden cumhuriyet değerleri ve devrimleriyle hesaplaşmadır. Bunun için ilk maarif şurası 1921 ‘de toplandı. 7 yıldır AK Parti iktidarında Mili Eğitim şurası toplanmıyor. Bakan değiştikten sonra üç ay sonra şuura toplantısı yapılacak deniliyor. Şuura toplantılarının hazırlığı en az 1 yıl sürede. Bir yıl süren hazırlıktan sonra bir hafta toplantı yapılır. Her düşünceden insan düşüncesini açıklar ve mili eğitim kararlarını açıklar. Ama daha önce yapılmayan şimdi 7 yıl sonra yapıyormuş gibi yapıp bir şura toplanacak” şeklinde konuştu.Ardından toplantı karşılıklı istişare halinde devam etti.

HABER:Fatoş YETİMHELLAÇ

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.