banner114
banner146

İki vadi kimliğinden koparıldı

KTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sonay Çevik, Trabzon’da yaşanan dönüşümü değerlendirdi. Prof. Dr. Çevik, “Kentler insanlar için yaşama mekanı. Amacına uygun boyutlandırılmalı ve tasarlanmalı. Trabzon’da dönüşümler maalesef çok şey götürdü. Gerek Zağnos, gerek Bahçecik’e bağlı yamaçta, gerekse Tabakhane’de. En önemli iki vadi tamamen kimliğinden koparıldı.” eleştirilerinde bulundu. Kentsel dönüşüm konusunda İstanbul Büyükşehir’den davet aldığını kaydeden Çevik, “İstanbul Büyükşehirden gelen davet üzerine uzmanlarla oturup tartıştık, sorularına cevaplar verdim. Fakat Trabzon’da bunun karşılığı olamadı.” dedi.  

KTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sonay Çevik, Trabzon’da yaşanan dönüşüme ve projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Prof. Dr. Sonay Çevik, projelerin kente ve kentliye uygun bir şekilde yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Projeler yürütülürken kentin ve kentlinin yapısına uygun, zarar vermeden ya da en az zarar verecek şekilde planlanması lazım. Planlamanın yanında tasarım da çok önemli. Doğru olan bir planlama doğru olmayan bir tasarımla uygulanırsa yine problemli durumlara sebep olur. Trabzon hep bu anlamda zarar gördü. Tanjant Projesi, yarışmalar sonrası elde edildi ama yıllar sonra gerçekleştirildi. Gerçekleştiğinde de kent içi yoluna döndü. Kanuni Bulvarı’nın ise geçtiği güzergaha bakılırsa aynı mahallenin içinde ilişkinin tamamen kopmuş kentsel dokular oluşturuldu. Hem planlı hem de geleceğe dönük olan ve gerekli olup olmadığına dair analiz edilmesi gerekiyor. Ne kadar zararı var ya da ne kadar yararı var? Bütün bunların masaya yatırılması lazım.” diye konuştu.

“KENT VE KENTLİ KİMLİĞİNE VERECEK ZARARI MİNİMUM TUTMAK GEREKİYOR”

Kentsel dönüşümlerin Trabzon’da yaşattığı kayıplara dikkat çeken Çevik, şu ifadelere yer verdi: “Kentle ilgili birtakım planlamalarda çok acele davranıyoruz. Bu bütün Türkiye’de böyle. Sadece Trabzon’da değil. Çok hızlı kararlar veriliyor. Ya da bekletilerek projenin güncelliği geçtikten sonra uygulanmaya başlanıyor. Kent ve kentli kimliğine verecek zararı minimum tutmak gerekiyor. Getirecek olduğu yararları kentliyle konuşup anlatmakta çok önemli. Birtakım şeyleri çözerken bir daha geri döndüremeyeceğimiz problemleri ortaya çıkarıyoruz. Sahil yolunda olduğu gibi. Başka akslar da, güzergahlar da tanımlanma ve uygulanma şansı olmasına rağmen sahilde çok şey kaybettik.

“DÖNÜŞÜMLER MAALESEF ÇOK ŞEY GÖTÜRDÜ”

Kentler insanlar için yaşama mekanı. Amacına uygun boyutlandırılmalı ve tasarlanmalı gerekir. Trabzon’da dönüşümler maalesef çok şey götürdü. Gerek Zağnos, gerek Bahçecik’e bağlı yamaçta, gerekse Tabakhane’de. En önemli iki vadi tamamen kimliğinden koparıldı. Kentin bulundurduğu çok önemli ögeler vardır. Kentin ve kentlilerin belleğinde yer eden, görünümleri ve anıları en azından korumak gerekir. Bunu bile yapamadık. Her yapı kendi dönemini simgeler. Bunları çok kolay şekilde yok edemeyiz.”

“BİLGİLERE VE DENEYİMLERE ULAŞMAK PROFESYONELLİKTİR”

Yürütülen projelerde istişarelerde bulunmanın önemine dikkat çeken Çevik, “Kent kimliği, kentsel tasarım, kentsel gelişme alanı benim çalışma alanım. Kentsel dönüşüm projesi konusunda yıllardır yurt dışında araştırmalar yürüttüm. Burada konferanslar verdim. İstanbul Büyükşehirden gelen davet üzerine uzmanlarla oturup tartıştık, sorularına cevaplar verdim. Fakat Trabzon’da bunun karşılığı olamadı. Bir takım şeyleri duymak, bilmek üzerine insanların ilgisi az. Bilgilere ve deneyimlere ulaşmak profesyonelliktir. Uygulayabilir ya da uygulanmaz fakat bu bilgileri almak çok önemlidir. Belki birkaç küçük şey değişebilirdi. Kente dair büyük projelerde mutlaka her açıdan analiz eden bir bakışın olması ve bunun üzerine yarar katıp, büyük üretime katkıda bulunacak, akıllı bir şekilde kentle buluşturacak çalışmaları yapmak çok önemli.”  açıklamalarına yer verdi.

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Anahtar Kelimeler:
KTÜTrabzon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.