banner114

İhtiyaç karşılandığı için fiyat düşüyor

Trabzon’da ürününü pazara indiren fındık üreticilerinin fındığının pazarda 27 lira taban fiyatına değil de 22 liraya satması üzerine Ortahisar Ziraat Odası Mustafa Bekar açıklamada bulundu. Fındığın ederinin altında alınmaması için üreticinin fındığı pazara geç indirmesi gerektiğini söyleyen Bekar, “Bu fiyata satmamaları için üreticinin bir süre beklemesi gerekiyor. Fındık alım yerlerine uğradığımda kamyonlarla fındık geldiğini gördüm. Bu demektir ki ihtiyaç karşılanıyor. Bu konuda talebi olan Ferrero ve diğer alıcılar fındık geldiği zaman ihtiyacını karşılıyor. Böyle olunca da piyasada fındık fiyatları düşüyor” dedi.

ÜRETİCİNİN BİR SÜRE BEKLEMESİ GEREKİYOR

Fındığın ederinin altında alınmasında birden fazla nedenin olduğunu söyleyen Bekar, birinci sebebin üreticinin fındığı hemen satması olduğunu söyleyerek, “Bu durumun farklı sebepleri var. Vatandaşın ihtiyaçları var, fındığını satacak ama biraz beklemesi sabretmesi gerekiyor. İnsanların bu konuda farklı mazeretleri var. Fındık çalınıyor diyorlar. Ama fındığı bugün üretici pazara indirdiği zaman 22-23 liraya satıyor. Bu fiyata satmamaları için üreticinin bir süre beklemesi gerekiyor. Fındık alım yerlerine uğradığımda kamyonlarla fındık geldiğini gördüm. Bu demektir ki ihtiyaç karşılanıyor. Bu konuda talebi olan Ferrero ve diğer alıcılar fındık geldiği zaman ihtiyacını karşılıyor. Böyle olunca da piyasada fındık fiyatları düşüyor. Serbest piyasa bizde yok. Çünkü çok satıcının olduğu yerde az alıcı olunca burada serbest piyasadan bahsedilmez. Olan piyasayı dizayn edebilmek için bir kere fındığını hemen satmayacaksın. Alıcı bekleyecek. Üretici fındığını vermeyecek. Alıcı getirin fındığınızı diyecek. Ondan sonra da fındık 25-26  lira diyecek” sözleriyle üreticiye uyarıda bulundu.

FINDIĞI TMO’YA SATIN

TMO’nun fındık almaya başlamasıyla birlikte fındık fiyatlarının yükseleceğini söyleyen Bekar, fındık üreticilerine fındığı TMO’ya vermeleri konusunda tavsiyede bulunarak, “İkinci bir husus da TMO’nun fındık alımı başladığında fiyatlar biraz daha artacak. Vatandaşın TMO’ya gitmesi lazım. Bu sene dönüme yüz kilo düştü. Geçen sene 80 kiloydu. Trabzon’da 10 dönüm yerden iki-üç ton fındık alan yok. Sekiz dönüm yerden dört yüz kilo fındık alınabilir. Şimdi onun için TMO’nun devreye girmesiyle fındık üreticilerimizin ona yönelmesi lazım. Fındığa verilen fiyat 27,5 lira. Ona fındık satılması lazım. Fındığın randımanı tutmuyorsa bu incelenecek doğal olarak. TMO’nun fındık alımının beklenilmesi ve vatandaşın fındığını hemen indirmemesi gerekiyor. Hemen tüccara fındığı verdiklerinde fındık piyasada ucuzluyor. Kendi kendilerine sorun çıkarıyorlar. Bu olmamalı. Bir de fındığın kesinlikle emanete verilmemesi gerekiyor. Bunların hepsi fındık fiyatlarını etkiliyor” şeklinde konuştu.

KORONINDA FINDIK FİYATINA ETKİSİ OLDU

Bekar, şehir dışından gelen ve bir kontrole tabi tutulmayan kişilerin fındık hasat zamanında korona vakalarını yükselttiğini ve bunun da piyasalar üzerinde etkisi olduğunu belirterek, “İlk zamanlarda bu durumun olması normaldir. Ama bir başka neden de bu yıl korona nedeniyle fındık için farklı şehirlerden gelenler koronayı da yaydılar. Ondan sonra fındığı da satıp fındığın düşmesine de sebebiyet verdiler. Fındık için gelenlerden bazıları taşıyıcı oluyor. Gelen fındık işçilerine yapılan herhangi bir kontrol yok.  Bu ortamda virüs yayıldı. Bunları göz ardı etmemek gerekirdi. Fındık üreticileri fındık toplamak için işçi getirdiği zaman yirmi kişi getiriyor. Bunlar kontrolden geçiyor mu? Hayır geçmiyor. Bahçede herkes birbiriyle haşır neşir oluyor” dedi.

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.