banner114

İBB Ekrem İmamoğlu’dan Trabzon’da önemli açıklamalar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon’da bir otelde Trabzon, Rize, Giresun, Çorum ve Karabük il başkanlarının ve basının iştirak ettiği toplantı düzenledi. Toplantı öncesinde özel görüşme gerçekleştiren İmamoğlu, ardından toplantıya geçti.

Burada yaptığı açıklamalardan sonra basının sorunlarını yanıtladı. İmamoğlu, “Temel odağımız Gümüşhane’nin önemli bir ismi Mustafa Canlı. Benimle de 1,5 yıl yol arkadaşlığı yaptı. Enerjisiyle güzel hizmetlere imza attı. Pandemi döneminde yaşamını kaybetti. Gümüşhane’de onun anısını yaşatacak özel bir eseri ortaya koyma kararı verdim. Allah rahmet eylesin. Kendisi adına MEB’e ait olacak Bilim Sanat Merkezi’ni Gümüşhane’ye kazandıracağız” dedi.

SÜRECİ KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER YÖNETİYOR

İmamoğlu, ‘Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?’ sorusuna “Karadeniz’in her ilinden İstanbul’da bulunan hemşehrilerimden çok büyük destek aldım. Özellikle bu desteğin özel tarafı da Karadeniz ziyaretimizde Trabzon’dan başlayan bu otelde kalmıştım. Trabzon’da büyük kalabalıklara seslendim. Manevi bağım burayla ilgili özel bir noktaya erişmişti. Bayramlaşmaya geliyoruz demiştik. Tarifsiz bir buluşma yaşadık. Hayatımda hiçbir zaman unutmayacağım bir buluşmaydı. Ben de adil hukuka uygun, namuslu, dürüst bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Test etmenin süreci seçimlerle olur. Tek konsantrasyonum İstanbul’a büyük işler yapan belediye başkanı olmak. 2 kıymetli ses var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener. Süreci onlar yönetiyorlar. Türkiye’mizin bir dönüşüme ihtiyacı vardır. Trabzon’un yetiştirdiği ilk İstanbul belediye başkanıyım” diye konuştu.

ÖZKAN SÜMER’E CENAZE TÖRENİ BİLE YAPAMADIK

İmamoğlu, “Özkan Sümer’in hayatımda izi var. Trabzonspor ve Türk futbolu yaşamında çok özel birkaç insandan birisi. Trabzonspor futbolculuğu, teknik direktörlüğü ve kulüp başkanlığı ile milli takım teknik direktörlüğü gibi 4 aşamayı tamamlamış Türkiye’de birisi yok. Özel insanın özel biçimde anılması yakışan bir şekilde ebediyete göç etti ve anılmasının Trabzon’a yakışacağını düşündüm. Ne yazık ki cenazesine gelemedik. Cenazesi bile yapılamadı, yadırgıyorum. Sümer’in dünyadan göçü yakışan bir biçimde olmalıydı. Beceremedik. Bir başkasına böyle yapılmamasını Trabzon’da özenle rica ediyorum. Değerlerimize sahip çıkıyoruz lafı Trabzon’da boşta kalır” şeklinde belirtti.

CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞME KONUSUNDA NE DEDİ?

Cumhurbaşkanıyla görüşüp görüşmeyeceği konusunda İmamoğlu, “İBB Başkanı Cumhurbaşkanıyla görüşmüyorum demez. İstanbul’un her konusu Ankara ile ilgilidir. Fikir ortaklığı yapabilmesi lazım. Şuana kadar böyle bir farklı dönemlerdeki taleplerimize sözlü ya da yazılı ‘tabi ki veririz’ denmesine rağmen henüz bir buluşma sağlanmadı. Seçimden önce bana randevu vermişti, ‘randevu verdim seçimi kaybettim, bir daha verirsem ne olur’ diye herhâlde endişe ediyor.” ifadelerine yer verdi.

“NEZAKETEN VALİMİZ BENİ ARAYANA KADAR BASINA BİR BİLGİ VERMEYİ UYGUN GÖRMÜYORUM"

İBB'nin mahkeme kararıyla Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe Temsilciliği'nin tahliyesine ilişkin soruyu da yanıtlayan İmamoğlu, süreci anbean takip ettiğini söyledi. Valilikte görüşmeler yapıldığını aktaran İmamoğlu, şöyle devam etti: "Dün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yüz yüze bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmemizde hukukun masada görüşülmesi gerektiği fikrine karar verdik. Hukukun görüşülmesi adına benim temsilcilerimle, görevlendirilen vali yardımcısı ve valilik temsilcileri toplantı yaptılar. Toplantının sonucu bana iletildi. Toplantının sonucu gereği İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya'nın beni arayacağı iletildi. Nezaketen Valimiz beni arayana kadar basına bir bilgi vermeyi uygun görmüyorum. Valimizin vereceği karar ya da beni arayacağı mesajından sonra gerekirse kamuoyunu bilgilendiririm, gerekirse bilgilendirmeme gerek kalmaz. Bu yönüyle şu an beklemedeyim. Bugün Valimizin istediği bir biçimde hukuken masanın kurulması noktasında biz üzerimize düşeni yaptık. Görüşüldü, karar noktasında teklif ve bir olgunlaşma yapıldı. Kendilerinin kararını veya bana ileteceği bir mesaj bekliyorum."

“SİZ OLİMPİAKOS KULÜP BAŞKANININ SÖZÜNE DEĞER Mİ VERDİNİZ Kİ BEN VEREYİM?"

İmamoğlu, Yunanistan'ın futbol kulüplerinden Olimpiakos'un başkanı Vangelis Marinakis'in, Fenerbahçe'yi mağlup ettikleri karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamalarla ilgili soru üzerine de "Siz Olimpiakos kulüp başkanının sözüne değer mi verdiniz ki ben vereyim? Niye vereyim yani. Değersiz cümlelere biz cevap vermeye kalksak benim Türkiye'de her gün bine yakın değersiz cümleye ve değersiz insan uygulamasına cevap vermem lazım. Mesela dün İstanbul'da olanlarla ilgili yüz tane cümle kurmam gerekirdi basına. Bazı değersiz işlere cevap vermemek en önemli cevaptır. İnanın bunun; yanlış anlamayın, siz değerli bir gazetecisiniz, yanlış anlamayın lütfen; sorusu bile çok gerekli değil. Belli ki bunu birileri kaşımış ki siz de sorma ihtiyacı hissettiniz, ben öyle düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

BOZTEPE’Yİ HANGİ AKLI EVVEL DELDİ?

Kanal İstanbul ile ilgili gelen soruya ise İmamoğlu, “Yok yapılmayacak. Millet hafızasından atacak. Yerelde bazı şeyler yaşayınca insanın içi acıyor. Doğaya zarar veriliyorsa köye gitmek istemezseniz. Mesela şu Boztepe’yi delen tünele bir türlü aklım ermiyor. Nasıl geçeceğim oradan? 5 bin yıllık Trabzon tarihinin var ettiği bir Boztepe’yi geliyor bir aklı evvel diyor ki ‘ben seni deleceğim, ve bu tarafından çıkacağım.’ Boztepe simge… Bir tane de Ordu’da var. Allah’tan o sapasağlam duruyor. Bu can yakıyor. Kanal denizi alıp yok etmeyi düşünüyor. Tehdit içeren bir iştir. Aklı tarafı yoktur. Çevresine emlak satışıyla mal edilmiş insanların kazancı düşünülmüştür. İnsanımızın feraseti buna müsaade etmeyecek. Siyasi ömürleri de yetmeyecek.” açıklamalarında bulundu.

TRABZON’DA İKİ İLÇE DIŞINDA KİMSE ZİYARETİME GELMEDİ

İmamoğlu, “Hem Yomra hem Beşikdüzü ile teknik ve bilgi hususlarında işbirliğimiz var. Sadece Trabzon’da değil, ülkemizin hangi noktasına gidersem gideyim çağrıda bulunuyorum. Tabi ki doğduğum güzel bu güzel şehrin ilçelerine bu çağrımı yapıyorum. Sadece bir ilçe beni ziyaret etti. Henüz beni ziyaret eden iki ilçe dışında ne İl ne Büyükşehir belediye başkanı beniz ziyaret etmedi. İstanbul’a gelip merhaba demedi. Ben gururla Trabzonlu belediye başkanının kapısı çalar ziyaret ederim. Beni durduracak akıl henüz dünyaya gelmedi. Ben Trabzon’u, Trabzon’un belediye başkanlarında dolayı sevmiyorum. Trabzon’u, Trabzon olduğundan dolayı seviyorum. Trabzon’un insanlarını seviyorum” diye anlattı.

İMAMOĞLU, ÖZTÜRK’ÜN HDP SORUSUNA NASIL CEVAP VERDİ?

Gazetemiz Genel Müdürü ve imtiyaz sahibi Ali Öztürk, İmamoğlu’na şu soruyu sordu: “Sayın Başkan öncelikle Trabzon’a hoş geldiniz. İkinci en büyük duanızın sizi manevi olarak beslediğini söylediğiniz Trabzon’a karşı mahcup olmamak olduğunu ifade ettiniz. Biz Trabzon’dan görüyoruz ki HDP ile çok sıcak ilişkileriniz var. Halbuki HDP yasal bile olsa terör örgütünün siyasi uzantısı. Trabzon’un HDP ile ilişkileri ise sıcak değil. Siz de biliyorsunuz ki Trabzon’da teşkilat bile kuramadı. Trabzon’dan beslendiğinizi söylerken bu ilişkinizi Trabzon sosyolojisi iler nasıl bağdaştırıyorsunuz.”

İBB Başkanı İmamoğlu, Öztürk’ün sorusundan rahatsız oldu ve şu cevabı verdi.

İmamoğlu şu cevabı verdi. “Benim sıcak ilişkilerim sizin tahmin ettiğiniz durumda değil. Kurduğum ya da kuracağım her ilişkinin derecesini ben bilirim, ben planlarım.(Salondaki CHP’lilerden alkış tufanı koptu, partililer bu alkışla aynı zamanda sorudan rahatsız olduklarını ifade etmiş oldu.) İnsani bir ilişki size neden sıcak geldi onu bilemem. Kurumsal ilişkilerin tek şartı vardır. Vatanımızın ve milletimizin birliği beraberliği, bütünlüğü, bayrağımızın dimdik ayakta duruşu. 84 milyon insanımızın bir tanesinin bile hukuksuzluğa uğramayacağı bir ülke katkısına sunmakla alakalı bir şey. Kurduğum hiçbir ilişkimin siyasi karşılığı yoktur. Bugüne kadar popülizm ile siyaset yapmadım. Birilerinin suyuna giderek de yapmadım. İnandığım doğrudan da vazgeçmedim. Annemin ve babamın bana emanet ettiği ahlaklı dili hiç bozmadım. Bu yönümle bilinmemi isterim. Kanunen ülkenin siyasi partisi olan ve TBMM’yi dahi yöneten bireyi olan siyasi parti ile yaptığım görüşmelerin Trabzon kentinde de milli duyguları olan insanların garibine gitmeyeceğini düşünüyorum” diye cevap verdi.

TRABZON HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL
İmamoğlu, “Trabzon’u çok yakın takip eden bir kardeşinizim. Bir cümleye sığmaz. Ama 1985 yılında Trabzon Lisesi’nin gazetesi için röportaj yapmak için 4 arkadaşımla Orhan Karakullukçu’nun makamına gitti. 2 saate yakın zaman ayırdı. Teknik anlamda ilk olarak ondan dinlemiştim. O güzel insanın dinlediğim cümleleri beni çok etkilemişti. Trabzon’da dönem dönem iyi şeyler yapılmaya gayret edilse de imar yozlaşması olmak üzere güzelliğine dair sıkıntılı bir görüntümüz var. Faruk Özak ile Faroz’da mendireğe doğru yürüdük. Ekrem dedi, şehir çok çirkinleşti dedi. 20 seneye yakın… Trabzon hak ettiği yerde değil. 2 binin üzerinde kitap koleksiyonuna sahibim Trabzon ile ilgili. Bir cümleye sığmaz projelerim. Proje konusunda çalışmalar konusunda kentte bir seferberlik ilan edilecekse ben her zaman varım” ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR KONGRESİNE DAHLİM YOKTUR

İBB Başkanı olduktan sonra Trabzonspor Kulübü'nden herhangi bir ziyaret talebi gelmediğini kaydeden İmamoğlu, Ayrıca Trabzonspor'un 2022 yılında yapılması planlanan kongresi için de aday destekleme konusunda herhangi bir dahlinin olmadığını ve olmayacağını söyledi. “Trabzonspor kongresi ile ilgili hiçbir dahlim yoktur ve olmayacaktır. Trabzonspor için hayırlısı olsun diyeceğim sadece” dedi.

HER ANIMDA TRABZON VE TRABZONSPOR VAR
İmamoğlu, “2 yıl yöneticilik yaptım 5 yıl basketbol takımına yöneticilik yatım. Her anımda Trabzon ve Trabzonspor var” dedi

Trabzon'un büyüdüğünü ve geliştiğini ancak güzelleşmediğini savunan İmamoğlu, kentte imar yozlaşması olduğunu, Trabzon'un güzelleştirilmesi için proje ve diğer çalışmalara katkı yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu'nun da eşlik ettiği İmamoğlu, basın toplantısının ardından partililerle basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burak suzengi 1 hafta önce

Adam gibi adam

Avatar
Mustafa 1 hafta önce

Şen aklını İstanbul u yönetmeye sakla.
Boztepe tünelinden sana ne...
Şen git Ne işin vardıysa Malatya da miting,Erzurum'a da kayak yap...

Avatar
Kadir Bey 1 hafta önce

verdiği sözlerin kaçını tuttu müteahhit ekrem?15 bin kişiyi sokağa atan kendisi değilmiş gibi dua ederim sözleri cidden komik. inanan inansın. kendisine yaptırdığı saray ne oluyor? bu kazığın acısı büyük olur bilesiniz. bu adam belediye hizmet üretemez.

Avatar
nevzat 1 hafta önce

sende akıl olsa i̇stanbul bu halde olmazdı zaten