banner114
banner146

Hekimler Birliği Sendikası, Hekimsen, Tabip Sen Trabzon Şubeleri Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla basın açıklaması düzenleyerek üç günlük iş bırakma eylemi başlattı.

BİZLER GİDERSE GİTSİNLER DENMEYİ HAK EDECEK NE YAPTIK?

Hekimsen adına konuşma yapan Dr. Serpil Tuncay Yetişkul, tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutlayarak basın açıklamasını okudu. Yetişkul açıklamasında, “ İşte biz hekimler, böylesi şerefli bir mesleğin bugünkü temsilcileri olarak, canımız pahasına, hastanın olduğu her cephede, salgında, savaşta en ön safhada bir asker gibi çalışanlarız. Bizler artık kendimizi öksüz, yetim, dışlanmış, ezilmiş, ve hakarete uğramış görmek istemiyoruz. Fakat bunlar olurken, biz yine de hiçbir yere gitmiyoruz. Anamızdan, babamızdan, eşimizden, çocuğumuzdan ayrı kalırken bizler giderse gitsinler denmeyi hak edecek ne yaptık. Bizler can kurtarırken öldürülmeye razı gelmiyoruz. Bizler hak ettiğimiz hekimlik onuruna yakışır muamele görmeyi istiyoruz. Bizler devletimizin memurları olarak ötekileştirilmeyi kabul etmiyoruz. Bu gün 14 Mart Tıp Bayramı. Hekimlerin, hekimlik mesleğine gönül verenlerin, büyüdüğüm zaman doktor olacağım diyen ve bunu başarabilenlerin bayramı. 14 Mart’ı bayram gibi kutlayacağımız günlerin bir an evvel gelmesini büyük bir hasret ve umutla bekliyoruz” ifadelerini kulandı.

BİRÇOK AİLE HEKİMİNİN SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ

Trabzon Aile Hekimleri Derneği adına konuşan Şube Başkanı Dr. Muhsin Ertuğrul Şen sağlıkçıların yaşadığı zorluları anlatan konuşmasında, “Yıllardır başarıyı kendi hanelerine yazdıran sağlık idaresine Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonumuz (AHEF)in sunduğu önerilerin dikkate alınmadığını üzülerek görmekteyiz Türkiye'de aile hekimliği sisteminin modern ve bilimsel çizgiye çekilmesi yönünde gerekli adımlar atılmamışken, sağlık idaresi tarafından yetersiz altyapı göz ardı edilerek yapılan düzenlemeler, tüm kazanımları geriye götürmüş, mevzuat değişiklikleri sistemin önünü tıkamış, Türkiye'de aile hekimliği sistemi günübirlik politikalara alet edilmiştir. Modern aile hekimliği sisteminin şartlarını bilmeden, bir gecede ismi değiştirilerek yürürlüğe konan aile hekimliği kanunu ve buna bağlı sözleşmeler, ilk on yıldaki kazanımları tüketmiş, aile hekimliği sisteminin önünü açmak yerine, sistemin önünü tıkamış, adeta ceza kanunu ve ceza yönetmeliği halini almıştır. Son olarak; birçok ilde bu ceza yönetmeliği kullanarak, tabiri caiz ise "cadı avı" başlatılmış, birçok aile hekiminin sözleşmesi yenilenmemiştir” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI AİLE HEKİMLERİNİ DİNLEMELİDİR

Sağlık Bakanlığına çözüm önerileri sunan Dr, Şen,  “Sağlık bakanlığı bizi dinlemelidir, Aile hekimliği sistemini idare edenler, bu hizmeti verenler hekimler için gelişimi destekleyen bilimsel önermeleri değil, cezaya dayalı bir yöntem tercih etmiştir, yol yakınken bizi dinleyin. Sağlık Bakanlığı, ceza yönetmeliğinde ısrar ettikçe, aile hekimlerinin taleplerini göz ardı ettikçe, cumhuriyetin yüzüncü yılına girerken, pandemi döneminde "ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerini çökerten sağlık bakanlığı " olarak tarihe geçecektir. Sıcak odalarda değil sahada, yollarda, mobilde, köylerde, ilçelerde, sosyal medyadayız; 84 milyon insanımız ile her gün beraberiz. TRAHED olarak, aşağıda belirttiğimiz taleplerin karşılanmasını istiyoruz; etkin bir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz. 430 haziran 2021 tarihli ödeme sözleşme yönetmeliğinin geri çekilmesini ya da revize edilmesini istiyoruz. Çalışan tüm meslektaşlarımız için makul bir ödeme, rahat bir emeklilik istiyoruz. aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin yeniden değerlendirilerek artırılmasını istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz düzenlemeler için derneğimiz ve çatı örgütümüz aile hekimleri dernekleri federasyonu çözüm için ortak çalışma ve iletişimi sürekli kılacak hak taleplerimizin takipçisi olacaktır, değerli hekim arkadaşım; bu gidişin sonu bensizliktir, sensizliktir, sessizliktir, tüm hekimlerin haklarının sözde mevzuat düzenlenmesi gerekçesi ile ellerinden alınmasıdır. Bu gidişin sonu belirsizliktir. Hekimlik meslek onurunun yok sayılmasıdır. Ülkemiz insanına sunulan hizmetin değersizleştirilmesidir. Her şeyin farkındayız, farkındasınız. Bu yaklaşımı kabul etmiyoruz. Mücadelemiz; ülkemize yakışır, daha iyi bir aile hekimliği sistemi içindir. Ya hep beraber, ya hiç birimiz diyor, mücadelemizin onurumuz için olduğunu düşünüyoruz... Çünkü gün birlik günüdür” sözlerini kaydetti.

Fatoş YETİMHELLAÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasar 3 ay önce

çok çirkin davranış bunlar, toplumun en kibirli meslek grubu