banner114

Hastane yeri bilimsel mi belirlendi?

Trabzonun 2020 yılı programında olan şehir hastanesinin yer seçiminin hangi kriterlere göre yapıldığını soran Trabzon Harita Mühendisleri Odası Başkanı Adem Abdioğlu, Trabzon Şehir Hastanesi incelemelerin sonuçlarının bilimsel mi? diye sordu.

Yer seçimine ilgili mercilerin ortak karar vermesi gerektiğine işaret eden Abdioğlu, Hastanelerin kuruluşu ile ilgili yer seçimlerinde karar verici, yatırım maliyetlerinin düşürülmesi ve toplumsal beklentilerin arttırılması başta olmak üzere çok sayıda kriteri göz önüne alıp, birçok alternatifi değerlendirmek durumundadır. Bir sağlık kuruluşunun doğru seçilmemiş yerleşim yerinin birtakım olumsuzlukları beraberinde getirmesi kaçınılmazdır. Hastanelerin yer seçiminde, jeolojik ve jeoteknik zemin etütleri, depremsellik analizleri, zemin deformasyon analizleri gibi zemin raporları ile hedef kitle yoğunluğu, yerleşim birimlerine yakınlık, gürültü kaynaklarına yakınlık, hava kirliliği analizleri, nemlilik, merkezilik, ulaşılabilirlik, bina yapım maliyeti kriterleri, kentsel gelişme alanları ve sosyolojik etkiler dikkate alınmalıdır. Bu tür büyük kentlerin gerek planlama süreçlerini gerekse de sosyo-ekonomik gelişim süreçlerini doğrudan etkileyen projelerde bilimsel yaklaşımlar sergilenmeli, üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları bu sürecin paydaşı olmalıdırlar. dedi.

VERİLER BİLİMSEL Mİ?

Akyazı ile ilgili yer seçim sürecindeki karar alıcılar bu bilimsel veriler ışığında mi karar almışlardır? diye soran Abdioğlu,  Hangi yer seçim analizlerini kullanmışlardır? Alternatif alanlar belirlenmiş midir? Belirlenmişse nerelerdir?  Dolgu alanları üzerine yapılan ve bilimsel bulgulara dayalı olmayan ya da eksik veriler ve eksik imalatlarla yapılan analiz ve alınan kararların yapım sonrası pahalıya mal olan örneklerini yakınlarımızda görmekteyiz. Yomra Jimnastik Salonundaki deformasyon ve sonrasındaki güçlendirme çalışmaları, Akyazı spor kompleksindeki zemin oturmaları ve kısmi deformasyonlar bunlara en yakın örneklerdir. ifadelerine yer verdi.

ÜNİVERSİTELER, MESLEK ODALARI VE STKLAR ORTAK ÇALIŞMALI

Abdioğlu, Yer seçimine konu incelemeler bilimsel içerikten yoksun ise yukarıda sayılan kriterler çerçevesinde proje alanı yeniden gözden geçirilmesi zaruridir. Trabzon kenti birçok bilim uzmanını, akademisyenini, yerel ve ülke yönetiminde başarılı yöneticilerini barındıran tarihi bir ilim ve fen kenti iken yapılacak yatırımlar alınacak kararlarda ortak akıl ve birlikteliği bilimin ışığında şiar edinerek şehrimize, milletimize ve ülkemize güzel hizmetler sunmalıyız. Karar alıcılar, yaşam kalitesinin yükseldiği bir Trabzon için, şehrinin hem sakini hem de sahibi olan üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar sürdürülmelidir. şeklinde açıkladı.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem özkan 3 hafta önce

Teknik elemanların yazılarında sorgulamanın yanısıra bu işle ilgili hangi araştırmaları yaptığı, hangi meslek disiplinle görüş alış verişinde bulunulduğu ve bilimsel olarak o yatırımın oraya kesinlikle yapılamayacağını yada hangi koşullarda yapılabileceğini bize iletmesini bekleriz. Yatırım yapıldıktan sonra bak biz demiştik diye habere konu olmanın olumlu ancak yetersiz olduğunu düşünüyorum.