banner114

Halkın iradesi tecelli etti

Trabzon’daki sivil toplum kuruluşu temsilcileri 16 Nisan referandum sonuçlarını günebakış için değerlendirdi.

HACISALİHOĞLU: MİLLÎ SEFERBERLİĞİN BAŞARIYA ULAŞTIRILMASI GEREKMEKTEDİR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu: Türkiye’de bir referandum sürecini daha geride bıraktık. Demokrasinin gereği halkın görüşüne bir kez daha başvuruldu. Bundan sonra Türkiye, önündeki yeni süreci başarıya taşımak için var gücüyle çalışacaktır. Özellikle ekonominin ihtiyaç duyduğu yapısal reformların hayata geçirilmesiyle de özel sektör önünü daha da rahat görebilecektir. Referandumun ardından ekonomiye odaklanmanın, yatırımların önünü açmanın özellikle ülkemizdeki işsizliğe karşı başlatılan millî seferberliğin başarıya ulaştırılması gerekmektedir. Bunun için Türkiye’nin yeni büyüme hamlelerine ihtiyacı vardır. Halkımızın gelir seviyesi yükseltilerek yeni bir gelecek oluşturulmalıdır.

CİRAV: YENİ HÜKÜMET MODELİ ÇOK DAHA YARARLI OLACAK

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Mehmet Cirav: Her şeyden önce referandum sonuçları ülkemize hayırlı olsun diyelim. Sonuçların beklenenin bir miktar altında olduğunu kamuoyundan izledik. Ben her zaman şunu söylerim: Bu ülkenin insanlarının en iyi yaptığı şey güzel oy kullanmasıdır. Çok dengeli bir oy kullanıldı. Burada hem iktidara hem muhalefete mesaj vererek halk oyunu kullandı. Ben sonuçların ülke için hayırlı olmasını diliyorum. Yeni hükûmet modelinin Türkiye’ye çok daha yararlı ve katkısı olacağını düşünüyorum. Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu ile ilgili yapılacak olan düzenlemeler şimdi daha çok önem kazandı. Bunlar da inşallah halkın iradesiyle, milletvekillerinin seçiminde tam yansımasını görmek istiyoruz. Partilerin gölgesi altına sığınarak milletvekili olunamayacağını, milletvekillerinin biraz maharetli olması gerektiğini ve bunun önünün açılması gerektiğini düşünüyorum.

GÜRDOĞAN: HAYIRLI OLSUN

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan:

Referandum sonuçlarının tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Her iki taraf da uğraştı, ülke yeni ufuklara doğru yelken açtı. Sonuçlar tüm vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun inşallah.

KARA: ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara:

Sonuçlar tüm millete, ülkeye hayırlı olsun. Referandumdan önce olduğu gibi şimdi de çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz. Artık yapılması gereken, ekonomide ve diğer alanlarda ülkemizin ileriye gitmesi için adımların hızla atılmasıdır. Türkiye’de bir kez daha demokratik bir süreç işlemiş, vatandaşların oylarıyla millî irade tecelli etmiştir. Esnaf ve sanatkârlar olarak, referandumdan önce olduğu gibi yeni süreçte de devletimiz ve milletimiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Ülkemizin ilerlemesine katkıda bulunmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Bundan sonra yapılması gereken, ülkemizin daha da ileriye gitmesi için ekonomide ve diğer alanlarda atılması gereken adımların zaman kaybetmeden hayata geçirilmesidir.

HAYALİ: TÜRK MİLLETİ KARARINI VERMİŞTİR

Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği (TSİAD) Başkanı Hasan Kamil Hayali:

Sonuçlar devletimize ve milletimize hayırlı olsun. Hayırlı olmuştur çünkü en başta Türk milleti tüm dünyaya gerçekten ciddi bir demokrasi örneği vermiştir. Hiçbir tartışmanın, hiçbir çatışmanın, huzursuzluğun yaşanmadığı, yaşansa bile çok az şeyler dışında hiçbir şey yaşanmadan bu sürecin atlatılması gerçekten büyük bir başarı. Türk milletinin artık demokrasi tecrübesini yeterince içselleştirdiğini gösterir. Bundan sonra önemli olan şey, Türkiye’nin asıl gündemine dönmesidir. Hem Trabzon’un hem de Türkiye’nin gerçek gündemine dönmesidir. Son bir ayda, hiçbir şekilde ne devlette ne özel sektörde hiçbir iş yapılamaz hâle gelmiştir. Herkes işini referandumdan sonrasına erteledi. Bunların artık ivedilikle aşılması gerekir. Bu dönemde özel sektör ve iş dünyası çok ciddi zarar gördü. Artık önümüzde herhangi bir engel yok, sonuç tüm Türk milletine hayırlı olsun. Türk milleti kararını vermiştir. Bu karar doğrultusunda en önemli olan şey icraatların yapılması. Ekonomiyi etkileyecek kararların alınması çok önemli.

KORKMAZ: HALKIN TERCİHİ TECELLİ ETTİ

Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Temel Korkmaz: Referandum sonucunda halkın tercihi tecelli etti. Allah hayırlı ve uğurlu etsin. Kritik bir aşamada kabul edilmesi hem Cumhurbaşkanı’na hem Başbakan’a hem muhalefete hem iktidara önemli bir görev yüklemiştir diye düşünüyorum. Herkesin şapkasının önüne koyarak düşünmesi gerekir. Halkın tercihi bu yöndedir. Allah sonuçları hayırlı kılsın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner121