banner114
banner146

Halkımızı ormanlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz

Türkiye Ormancılar Derneği Trabzon Şube Başkanı Yüksel Kılınç, Türkiye Ziraatçılar Derneği Şube Başkanı Behzat Şanlı, Tarım Orkam-Sen Şube Başkanı Ali Osman Akaç bir araya gelecek 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Kılınç, halkı ormanlara sahip çıkmaya davet ederek, “Bugün; dünya uluslarınca da benimsenmiş olan 21 Mart Dünya Ormancılık Günü'nde bir kez daha tüm halkımızı ülkemizin taşına, toprağına, havasına, suyuna ve ormanlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

TERK EDİLEN ALANLARLA ORMANLIK ALANLAR ATTIYOR

Kılınç, pandeminin yaşamın teminatı olan ormanların değerini bir kez daha ortaya koyan bir süreç olduğunu söyleyerek, “Orman ekosistemleri, meralar ve korunan alanlar, maden, enerji, turizm vb. ormancılık dışı amaçlarla yapılan alan kullanımları ve hayvancılık, soya yağı ve palmiye yağı üretimi vb. tarımsal ürünlere yer açmak için yok edilmektedir. Bu şekilde dünyada yok edilen orman alanı miktarı yılda ortalama 4,7 milyon hektarı bulmaktadır. Ülkemizde de durum çok farklı değildir. Her ne kadar ülkemiz orman alanını artıran ender ülkelerden biri olarak görülse de (Resmi verilere göre 1973 yılında 20,2 milyon ha günümüzde 22,9 milyon ha), bu artışın yapılan ağaçlandırmalardan ziyade, göç nedeniyle terk edilen alanlarda ormanların doğal yollarla yaygınlaşmasıyla ve yapılan yeni kadastro çalışmalarıyla bu yerlerin orman alanlarına dahil edilmesiyle arttığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda nüfusun azaldığı, göç veren illerde orman alanları arttığı halde, endüstrinin ve nüfusun yoğun olduğu göç alan illerde ormanların azaldığı saptanmıştır. 6831 sayılı orman yasası 1956 dan 2002 yılına kadar 15 kez ve son 19 yılda ise 18 kez toplam 33 kez değiştirilen orman yasası her seferinde ormanların aleyhine işletilmiştir. Bugün yaklaşık 780 bin hektar ormanlık alan ormancılık dışı amaçlarla kullanılmak üzere madencilik, enerji, otoyol, turizm vb. etkinliklere tahsis edilmiştir. Bu izin verilen alanların dışında, büyük bir bölümü orman ekosistemi oluşturmaktan oldukça uzak olan 135 bin hektar civarındaki özel ağaçlandırma tahsisleri bu hesaba dahil değildir” ifadelerini kullandı.

MİLLİ PARKLAR ODUN ÜRETİMİNE AÇILDI

Kılınç, Milli Parkların orman üretimine açılması ve orman yangınlarına müdahale edecek ekiplerin yetersizliğini anlatarak, “Son yıllarda ormanlarımız, ekonomik kriz bahane edilerek, piyasa ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak yoğun bir üretim baskısı altına alınmıştır. 2005 yılında 13 milyon m³ olan odun üretimi 2017 yılında 18,5 milyon m³, 2020 yılında ise 28,5 milyon m³ 2021 yılında 32 milyon m³ 2022 yılında 37 milyon m³ 'e çıkarılmıştır. Odun üretimindeki aşırı artış ormanlarımızın geleceğini tehdit etmektedir. Bunun yanında Milli Parklar da odun üretimine açılmıştır. Bu gelişmelerden meslek kamuoyu çok rahatsızdır. Son yıllarda ayrıca; yangınla mücadelede araç, teçhizat ve donanım bakımından teknolojik olanakların gelişmiş olmasına rağmen, yeteri kadar orman yangın işçisinin çalıştırılmaması ve liyakate dayalı personel politikası terk edilmiş olduğu için, yangınla mücadelede yetersiz kalınmakta ve yanan alanlar hakkındaki bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması konusunda şeffaf davranılmaması da kamuoyunda çeşitli şüpheler uyandırmaktadır.28 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7139 sayılı torba yasa ile 6831 sayılı orman kanununa eklenen Ek. 16. madde ile ülkede yaşanmakta olan ormansızlaşma konusunda yeni bir aşamaya geçilmiştir. Bu değişiklikle orman alanı dışına çıkarma işlemleri daha da kolaylaştırılmıştır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.