banner114

Güney Çevre Yolu Acilen yapılmalı

Akçaabatlılar Platformu, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bir araya geldi. Trabzon Milletvekilleri Ahmet Kaya ile Hüseyin Örs’ün de katıldığı toplantıda Trabzon’un ve Akçaabat’ın sorunları masaya yatırıldı. Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’un kurtuluşunun Güney Çevre Yolu olduğunu söyledi. Milletvekili Hüseyin Örs ise Akçaabat sahilinde deniz dolgusu ile yapılması planlanan sahil yolunun çok ciddi bir mesele olduğunu belirterek, “Bu deniz dolgusu yol inşallah yapılmayacak.” dedi.

İstanbul’da yaşayan Akçaabatlıların bir araya gelerek kurduğu Akçaabatlılar Platformu, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bir araya geldi. Akçaabat’ın sorunlarının görüşüldüğü toplantının gündeminde ise denizin doldurularak yol yapılması konusu ve Güney Çevre yolu vardı. Toplantıya CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ile İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs de katıldı. Toplantıda, ‘Güney Çevre yoluna bir an önce başlanmalı’ gerektiğine vurgu yapıldı.

MİLLETVEKİLİ KAYA: “BAŞKAN ORADAN BİR DOLGU YOL OLMAYACAĞINI SÖYLEDİ”

Akçaabat’ın meselelerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekimle bu meseleyi konuştuğunu, Ekim’in kendisini tatmin edici cevap verdiğini söyledi. Milletvekili Kaya, “Akçaabat’la ilgili can yakıcı bir sorun olarak, denize yapılmak istenen dolgu konusu bütün Türkiye’nin dikkatini çekecek ölçüde basında yer buldu. Bizler de o konuyla ilgili belli çalışmalar yaptık. Sonrasında geçen hafta Trabzonspor’un maçını izlemeye gittiğimde Akçaabat Belediye Başkanımızı gördüm. Kendisine, ‘Sayın başkan sahile gittik. Orada sondaj makinelerini gördük bir hazırlık var. Bu nedir’ dedim.  O da bana, ‘sayın vekilim samimiyetle söylüyorum (ki ben samimiyetine inandım) kesinlikle yol konusuna bizde karşıyız. Denizin doldurulmasını istemiyoruz. Oradaki o sondaj makineleri bizim makinemizdir. Biz bir peyzaj düzenlemesi yapacağız sahilimizde, onla ilgili çalışma hazırlıklarımız’ dedi. Bende, ‘ eğer oradan bir yol geçecek olursa ortalığı ayağa kaldırırız, bunu biliyorsunuz’, dedim. Dedi ki ‘bende sizle birlikte olurum’ Belediye başkanınızın o samimiyetine tanık oldum. Kendisi bana o sözü verdi. Katiyen oradan bir dolgu yol olmayacağını söyledi.” dedi.

MİLLETVEKİLİ KAYA: “BU ŞEHRİN KURTULUŞU GÜNEY ÇEVRE YOLUDUR”

Güney Çevre Yolu Meselesine de değinen Milletvekili Kaya, “Güney Çevre Yolu konusu Trabzon’un her zeminde öncelikli konuşulması gereken bir meselesidir. Yıllardır konuşuluyor. Ali kemal Başaran Ağabeyimiz diyor ki bizim dönemimizde projelendirilmişti. 30 yıla yakın bir zaman diliminden bahsediyoruz. Hala bugün biz güney çevre yolunu konuşuyoruz. Bu şehrin kurtuluşu Güney Çevre Yoludur. Geçenlerde İstanbul- İzmir arası yeni bir yol yapıldı. Bizim AK Parti Trabzon vekili arkadaşımız o yolu övmek için bir açıklama yaptı. Bende kendisine dedim ki ‘biz Trabzon milletvekiliyiz, İstanbul-İzmir 3 buçuk saat diyorsun ama Akçaabat’tan Trabzon’a 2 saatte gidemiyoruz.’ Bunu konuşalım. Biz İzmir milletvekili değiliz. Onu onların milletvekilleri konuşsun. Ama biz bugün, Akçaabat’tan Trabzon’a 2 saatte gidemiyoruz, bunu konuşmamız lazım. Gerçekten büyük sıkıntı. Aynı şey Yomra’dan Trabzon’a gelirken de var. İşte bu sıkıntılar ancak Güney Çevre Yoluyla çözülür. Transit geçecek araçlar o Güney Çevre Yolundan gidecekler, kent içi trafik rahatlayacak. Buradaki çevre kirliliği, gürültü kirliliği, egzoz kirliğinden hepsinden muaf olacaklar. Burada yaşayan insanlar daha huzurlu bir çevrede yaşayacaklar. Şehri güneyden kuşatan güney çevre yolunun yapım maliyetleri deniz dolgusuyla kıyaslanmayacak kadar uygun olacaktır.  Aynı zamanda Trabzon’a doğudan batıya baktığınız zaman nefes alacak alan kalmadı Bu şehri güneye doğru büyültmek zorundayız. Bu şehrin geleceği ve kurtuluşu şehrin güney yönde büyümesinden geçer. Bununda kolay yolu, yol yapıldığı zaman şehir zaten güneye doğru ister istemez büyüyecektir. Bununda yolunu açacaktır. O anlamda da şehrin kurtuluşuna katkı verecektir.” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ ÖRS: “GÜNEY ÇEVRE YOLU BİR AN ÖNCE TOZLU RAFTAN ALINIP UYGULAMAYA GEÇMELİ”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs de, Güney Çevre Yolu’na dikkati çekerek, Güney Çevre Yolu’nun sadece Akçaabat için değil Trabzon içinde çok önemli olacağını ifade etti. Milletvekili Örs, “Akçaabat’ın deniz dolgusuna baktığımız zaman şöyle bir sağımıza solumuza bir bakalım. Sağımızdaki solumuzdaki bir çok şehir güney çevre yollarını tamamlayarak bu sorunu çözmüşler. Alttan geçecek, üsten geçecek, denizden geçecek falan değil bunun çözümü güney çevre yoludur. Güney çevre yolunun inşaatının acilen başlatılmasını istiyoruz. Bu güney çevre yolu projesi çok eskilerde başlamış ama ne olmuşsa bu girmiş tozlu raflara koyulmuş orada duruyor. Bu şehir bunu istiyor. Güney çevre yolu bir an önce o tozlu raftan alınıp uygulamaya geçmeli. Çünkü güney çevre yolu sadece bir trafik, yol projesi değil. Güney çevre yolu bir şehirleşme projesi.  Biz bunu sadece trafiği çözeriz falan diye düşünmeyelim. Bu, şehri güneye açarak Trabzon’a bir Trabzon katacak olan bir projedir.  Bu bir an önce başlamalı. Şu anda kabine de 4 tane bakanımız var Trabzonlu. Bunu şimdi başaramayacağız da ne zaman başaracağız? O nedenle biraz zorlayıcı olalım.” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÖRS: “AKÇAABAT’IN DENİZ DOLGUSU YOL MESELESİ ÇOK CİDDİ BİR MESELEDİR”

Milletvekili Örs, denizin doldurularak yol yapılması meselesini Meclise taşıyıp Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a soru önergesi verdiğini ifade etti. Örs, “Akçaabat’ın deniz dolgusu yol meselesi çok ciddi bir meseledir. Burada Akçaabat’taki tüm bileşenler sivil toplum örgütleri, bu noktada da kararlılar. Belediye başkanı kardeşimizin de bizden farklı düşünmediğini düşünüyorum. Bu noktada hala daha acaba bu yapılacak mı yapılmayacak mı? Oradaki sondaj aletleri başka bir şey için mi yoksa yol için mi? gibi bir takım sorularla karşı karşıyaydık. Ben dedim ki, bunu en iyisi sahibine soralım. Bunun içinde 8 Ekimde TBMM başkanlığına bir önerge verdim. Dedim ki, ‘Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan tarafından cevaplanmasını arz ederim.’ Akçaabat sahilinde deniz dolgusuyla yapılması planlanan bir yol projesi var mıdır? Varsa çalışmalar hangi aşamadadır? diye sordum. Bizim soru önergemize sayın bakan muhtemelen cevap verecektir. Orada öğreneceğiz.” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ ÖRS: “BU DENİZ DOLGUSU YOL İNŞALLAH YAPILMAYACAK”

Örs, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu deniz dolgusu yol inşallah yapılmayacak. Güney çevre yolu sadece Akçaabat için değil, hem Trabzon içinde çok önemli olacağını düşünüyorum. Buradaki deniz dolgusunun da yapılmayacağı kanaatindeyim. Bu noktadaki direncimizi lütfen azaltmayalım, daha da arttıralım. Demokratik bir şekilde her türlü hakkımızı hukukumuzu Akçaabat’ımızın, denizinin, kumunun gitmemesi için balığının gitmemesi için ayakta tutalım kendimizi. Her türlü de hakkımızı arayalım. Ama ben inanıyorum ki hangi milletvekili olursa olsun Akçaabat’taki deniz doldurularak yapılması planlanan yola en az benim kadar karşı olduğuna yürekten inanıyorum. Biz söylüyoruz. Biz sorunu dile getiriyoruz. Bizim görevimiz bu. Bundan sonraki olacaklar konusunda Akçaabat’taki sivil toplum örgütleri, Akçaabat kent konseyi ve diğer sivil toplum örgütleri, bileşenler eğer Akçaabat’ın problemleri konusunda birlikteliğinizi siyaset üstü devam ettirirseniz, ben Akçaabat’taki sorunların artık bir çözüm sürecine doğru gideceği kanaatindeyim.” Nesrin BAYRAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ozan 8 ay önce

çevre yolu ile trafik trabzon içinden alınmalı ve trafik rahatlatılmalı. geç gelen akıl inşAllah uygulama bulur bu memlekette

Avatar
Tamam 4 ay önce

Ak Parti Milletvekili seçiminde ciddi bir ders almalı. Güney çevre yolu 273 yıl proje ile milleti kandırılır 2030 biterse şükredin. Erdoğan ve murat zorluğu oy devam ama mevcut ak Parti 4vekil ve ak Parti İl haydar beve yardımcıları ekseri il yönetimi çöpe gitmeli. Trabzon da kamu il müdürleri ve ilçe müdürleri acilen değişmeli... Bakanlara şuna buna güvenen yöneticiler görevden alınmalı