banner114

günebakış’ı  misafir etti

Dışa dair beyin fırtınası

AK PARTİ Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, Trabzon basınına ayrı ayrı kahvaltı programı düzenliyor. günebakış ailesi dün Çebi’nin konuğu oldu. 100. Yıl Balık Restoranında günebakış haber servisi sordu, Çebi cevapladı. Gençlik yıllarında siyasetle yoğrulan ve bir aksiyon adamı olarak bilinen AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Çebi, aynı zamanda birikimiyle farkını fark ettiriyor. Çebi’nin açıklamaları bazen yerel konuları, bazen genel konuları, bazen de dış politikayı ilgilendiriyor. Çebi ile günebakış muhaberleri dün yerel konuların yanı sıra biraz da dış politika konuştu. Beyin fırtınası biçiminde geçen dış politikaya ilişkin değerlendirmeleri okurlarımızın dikkatine sunuyoruz...

günebakış: Toplumun AK Partiye bakışı , ilgisi ve güveni son zamanlarda sanki biraz iç politikadan kayarak dış politikaya yöneldi. AK Parti’nin dş politikadaki tutum ve duruşu daha çok konuşulur oldu. Bunu nasıl yorumlarsınız?

Selahaddin Çebi: Bunun ben de farkındayım. Trabzon insanı siyaseti yakından takip eden kitle. Her anlamda hem yereli, hem belediyeleri,hem hükümetimizin dış politikalarını yakından takip ediyor. Siyasi anlamda üst düzeyde bir seviyesi olan insan yapımız var. Her türlü konuyu soruyor, tartışıyor. Ama bizim için dış politika kadar iç politika da çok önemli. Çünkü dış politika da iç politikayı etkiliyor, iç politika da dış politikayı etkiliyor. Sizde çok iyi biliyorsunuz ki bugün dışarıdan yapılan müdahaleler resmen iç politikaya müdahale şeklinde gelişiyor. Sizin vurguladığınız elbette önemli. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eskiden olmadığı kadar artık dış politikada gündemin peşinde değil de gündem belirleyen bir ülke konumundayız. Hem Suriye’de, hem Libya’da, hem Doğu Akdeniz’de, hem Karabağ’da, hem Afganistan’da Türkiye artık gündemin peşinden gitmeyen gündem belirleyen lider ülke konumunda. Artık Türkiye’siz karar verilemiyor ya da kararlar Türkiye’nin belirlediği gündem etrafında dönüyor. Türkiye Doğu Akdeniz’de varlığını sürdürürken, Karabağ’da Azarbaycan’a destek verirken ve Libya’da meşru hükümeti kurtarırken dünya bu yeni oyuncuyu izliyor. Burada bir parantez açarak içerideki muhalefetin zavallılığına dikkat çekmek istiyorum. Bugün baktığımız zaman siyasi parti liderlerine dış politika konusunda o kadar 180 derece dönüş yapıyorlar ki iki yıl, üç yıl önce söylediklerinin tam tersini söylüyorlar. Bir bakıyorsunuz Akdeniz’de ne işimiz var diyenler üç sene önce Akdeniz’de niye biz yokuz demiş. Neticede Türkiye’nin dış politika hafızası yeni bir kurumsal yapı oluşturuyor. Kendini dışa kapatan bir Türkiye yerine küresel bir oyuncu rolü gitdikçe kurumsallaşıyor.

günebakış: AK Partinin Türkiye’nin dış politika sistematiğini yıktığını kabul ediyoruz. Alışılagelmiş o politikalar artık yok. Size göre nasıl dış politika sergileniyor?

Selahaddin Çebi: Geleneksel ailelerin, aristokrasinin içinden çıkan kişilerin oluşturdukları cemiyetler, oradaki temsiliyetler ve dış ülkelerin hegemonyasında olan politika yerle bir oldu. Türkiye güçlü bir ülke olduğunu ispatlamıştır. Hem savunma sistemiyle, hem yerli savunmasıyla hem de dış politikasıyla... Türkiye eski dış politikasını yıkmıştır. Kendine özgü,  gerçek gücünü ortaya koyan ve mazlumdan yana bir dış politika üretmektedir.

günebakış: Türkiye’nin Afganistan politikasına nasıl yorumluyorsunuz? Yani Afganistan’dan ABD çıkarken bizim henüz daha Taliban gelmeden Kabil Havalimanını koruma refleksimiz ya da koruma girişimimiz size göre doğru bir politika mıydı? Bugünkü konumumuz nedir?

Selahaddin Çebi: Şimdi tabii ABD dünyada çeşitli oyunlarla terör devleti. ABD bana göre bir terör devleti. Terör örgütlerini destekleyen, hedef gösterdiği ülkeleri parçalamak hedefinde. Onları dağıtmak hedefinde olan bir ülke. Mesela bugün Irak’ta yaptıkları gibi Suriye’de yaptıkları gibi. Afganistan’da yaptıkları da aynı politika. Neticede biz bunu biliyoruz. Amerika’nın ne şekilde politika ürettiğine şahidiz. Bunu da bilenlerdeniz. Buna karşı da ilk kez dik duran Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dolayısıyla biz Amerika’nın bu politikalarını gayet iyi okuyan devletiz. Türkiye artık güvenliğinin Edirne’den ya da Hakkari’den veya Artvin’den başlamadığını biliyor. Türkiye artık güvenliğinin Kosova’dan, Libya’dan, Azerbaycan’dan ve Afganistan’dan başladığının farkında. İşte az önce söylediğimiz yeni dış politikanın bir parçası artık bu gerçeğin taaa kendisi.

Afganistan konusuna gelince... Afganistan netice itibariyle Türkiye’nin dostu. Kurtuluş Savaşında ülkemizin yanında olan ülkelerin en önde gelenlerinden birisi. Afgan halkı ile Türkiye’nin sıkı bir dostluk bağı var. Türkiye’si Afganistan’ı da çözemezler. Onlar bir an önce Afganistan’ı Taliban’a bırakıp Türkiye’yi zor durumda bırakmanın hedefindeler. Ama buna rağmen Türkiye’siz Afganistan’ı çözemezler. Afganistan’da da Türkiye belirleyecektir gelişmeleri diye düşünüyorum

günebakış: Türkiye’nin Taliban’la görüşmesine muhalefet çok sert tepki veriyor. Buna nasıl bakıyorsunuz?

Selahaddin Çebi: Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda tavrı belli. Az önce ülke güvenliğinin nereden başladığını da söyledik. Taliban’ın Türkiyesiz yapamayacağını da söyledik. Taliban netice itibariyle Cumhurbaşkanımızla görüşecek. Oradaki oyunu bozacak olan yine Türkiye’dir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.