banner114

Gümüşhane’ye sözler verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Gümüşhane'deki otelde sanayicilerle düzenlenen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılarak, açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Varank, 750 milyon liralık kaynağı teknoloji, sanayi ve yenilikçi işletmelere aktaracaklarını söyledi. Türkiye'nin yatırımlar öncülüğünde büyümesi için bakanlık olarak tüm imkanları seferber ettiklerini belirten Varank, "Bu şekilde ülkemizi hem teknoloji geliştirmede hem de rekabetçi üretimde dünyanın sayılı güçlerinden biri yapabiliriz. Sizler kaynaklarınızı yatırıma yönlendirdikçe Türkiye güçlenecek, Türkiye daha hızlı büyüyecek. Ekonomik görünüm de günbegün canlanıyor. Geçen senenin üçüncü çeyreğinden itibaren yeniden büyüme eğilimine girdik. Faizler düşüyor. Enflasyon hedefin de altında kaldı. Ekonomiye olan güven artıyor. İç talep canlanıyor. İhracatta rekorlar kırıyoruz yani dış talep cephesi de kuvvetli. Dolayısıyla bu sene ekonomide büyümenin güçlendiği bir yoldayız. Yıl boyunca atacağımız adımlarla bu büyüme oranlarını orta ve uzun vadeye de yayacağız. Türkiye 2023 yılını, çok sağlam sanayi ve teknoloji altyapısıyla karşılayacak. İddialı olmakla beraber, gerçekçi hedeflerimiz var. Başarıya giden yolu, sizlerle birlikte yürüyeceğiz." diye konuştu.

'5,3 MİLYAR LİRALIK YATIRIM BAŞVURUSU GELDİ'

Sanayicilerin üretime daha sıkı sarılması için yenilikçi politikalar geliştirdiklerini belirten Bakan Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi'nin de bunlardan biri olduğunu dile getirdi. Varank, "Bu programla yerlileşme alanında benzersiz bir işe giriştik. Bakın 2018 Ağustos'unda ekonomik temellerimizden bağımsız bir dış şokla karşılaştık. Bunun sonucunda döviz kurları yukarı yönlü ciddi dalgalanma gösterdi. Yurt dışından ithal edilen her şeyin fiyatı arttı. Bu da maliyet artışı olarak sanayiciye ciddi şekilde yansıdı. İşte biz dedik ki Türkiye, bu ithalatın önüne geçebilir. İşte hamle programını bu amaçla tasarladık. Programı oluştururken, sanayideki mevcut kabiliyetlerimizi ölçtük ve nerelerde sıçrama yapabileceğimizi belirledik. Bakın biz burada alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyoruz. Programa başvuranlar, bakanlığımızın sunduğu tüm desteklere tek pencereden erişebiliyorlar. İlk çağrıya makine sektöründe çıktık. Öyle yoğun bir talep aldık ki sadece tek sektör için toplamda 5,3 milyar liralık yatırım başvurusu geldi. Şimdi bu başvuruları değerlendiriyoruz. İnşallah sonuçları nisan ayında açıklayacağız" dedi.

'750 MİLYON LİRALIK KAYNAK AKTARILACAK'

Bakan Varank, 750 milyon liralık kaynağı; teknolojiyi, sanayiyi ve yeniliği odağına alan işletmelere aktaracaklarını kaydederek, "Yılın ilk yarısında kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni başvuruları ilan edeceğiz. Ben bu programda Gümüşhane'den de firmalar görmek istiyorum. İlimizde madencilik ve gıda sektöründe güçlü. Bu gibi programlar, farklı sektörlere yatırım yapmak açısından çok iyi fırsatlar sunuyor. Bir diğer vizyoner politikamız da işletmelere sunduğumuz sermaye desteği mekanizması. Biz bu amaçla biri bölgesel kalkınma diğeri de teknoloji ve inovasyon alanında olmak üzere 2 yeni fon kurduk. Böylece 750 milyon liralık kaynağı; teknolojiyi, sanayiyi ve yeniliği odağına alan işletmelere aktaracağız. Bakın bu fonlar yatırımınıza ortak olacak ve sizleri bankalara faiz ödemekten de kurtaracak" diye konuştu.

'TEŞVİKLE İLGİLİ KRİTİK ADIMLAR ATACAĞIZ'

Finansman alanında kolaylıklar sunulduğunu da vurgulayan Bakan Varank, şunları söyledi: "KOSGEB, KOBİ Finansman Destek Programı ile işletme kredilerine 18 aya kadar yatırım kredilerine de 36 aya kadar finansman desteği sağlıyor. Biliyorsunuz kredi faizleri düşüş eğiliminde. İşte KOSGEB bunu da dikkate alıp, bankalarla yaptığı protokolleri yeniledi. Şu an finansman maliyetlerinin tamamını KOSGEB karşılıyor. Yani istediğiniz zaman başvurabileceğiniz bu programla; faiz ya da kar payı ödemesi yapmaksızın bankalardan kredi kullanabiliyorsunuz. Gümüşhane özelinde birkaç konuya değinmek istiyorum. Buraya gelmeden önce sizlerin talepleri nedir; arkadaşlarımız elbette çalıştı. Yeni bir sanayi sitesi kurulması ve Organize Sanayi Bölgesi'ne altyapı desteği talebiniz var. Hali hazırda bakanlığımıza bu yönde resmi bir proje teklifi iletilmiş değil. Her iki konuda da somut önerilerinizi bize iletirseniz bütçe imkanlarımız çerçevesinde değerlendirir, elimizden gelen desteği veririz. Teşviklerden yeterince yararlanamadığınızı ifade etmişsiniz. Son 7 senede Gümüşhane'de 500 milyon liralık sabit yatırımı teşvik ettik. Biz bu sene teşvik sistemimizle ilgili kritik adımlar atacağız. Biz yerelin potansiyelini geliştirirsek ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz. Bu konuda da pozitif ayrımcılığa hazırız. Teşviklerimizi daha esnek yapıda kurgulayacağız. Yani yatırımcılarımız projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğu destekleri adeta kendileri belirleyebilecekler."

'TERÖRÜN PANZEHRİ EĞİTİMDİR'

Türkiye sınırlarında terör örgütlerine göz açtırılmadığını belirten Bakan Varank, şöyle konuştu: "Bu işin püf noktası, birlik ve beraberlik. Devletle millet bir oldukça Allah'ın izniyle hiç kimse bu ülkenin tek karış toprağına göz dikemez. Zaten güvenlik güçlerimiz hem içeride hem dışarıda oldukça başarılı operasyonlar yürütüyor. Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı, Pençe, Kıran hangi operasyon gerekiyorsa onu yapıyorlar. Biz de siyasiler olarak terörün üzerine en sert şekilde gidiyor, bu konuda en ufak zaaf göstermiyoruz. Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde nasıl ki bu ülkenin başına bela olan yüzlerce dertten kurtulduysak inşallah bu terör belasından da ebediyen kurtulacağız. Tabi terörle mücadele etmek hem çok boyutlu hem meşakkatli ve en önemlisi, terörle mücadele ettiğinizde aslında cehaletin kendisiyle mücadele ediyorsunuz. Şöyle dikkat ettiğinizde hemen görüyorsunuz, terör örgütlerinin ekseriyetinin hedefinde çocuklar vardır. Çünkü tarihinin farkında olan, nereden geldiğini bilen, okuyan, araştıran, kendini geliştiren hiçbir genci terör örgütü istemez. İşte bu yüzden terörün panzehri eğitimdir. Tüm anne- babalara, ağabeylere, hocalara, öğretmenlere büyük işler düşüyor. Ancak ve ancak vatanını seven, adil ve cesur gençler yetiştirerek terörü yenebiliriz. Urfa'da öğretmenlik yapan Necmettin kardeşimiz bayramda ailesini ziyaret etmek için memleketine giderken teröristler tarafından alçakça şehit edildi. Ama arkasında gözyaşlarını değil 'Vatan sağ olsun' diyen bir ana- babayı, 82 milyonun duasını, 'Büyüyünce ben de Necmettin Öğretmen gibi olacağım' diyen onlarca genci bıraktı. İşte terörle mücadele etmek demek, Necmettinler yetiştirmek demektir."

'BİRÇOK REFORMU HAYATA GEÇİRDİK'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilerle düzenlenen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından, İş Geliştirme Merkezi'nin (İŞGEM) açılışına katıldı. Açılış öncesi konuşan Bakan Varank, "İŞGEM'in doğrudan ve dolaylı şekilde yaklaşık bin 500 kişiye istihdam oluşturmasını ve şehrimizin ekonomisine yılda yaklaşık 5 milyon liralık katkı sağlamasını hedefliyoruz. İŞGEM'den mezun olanların da organize sanayi bölgesi gibi üretim alanlarında yeni başarılara imza atmasını, yurt dışı pazarında rekabet etmesini bekliyoruz. Ne kadar güçlü girişimcilere sahipseniz, kalkınma hızınız da o denli yüksek olur. Buradan hareketle, girişimciliği 2023 sanayi ve teknoloji stratejimizin temel bileşenlerinden biri olarak belirledik. Bakanlık olarak girişimciliği ve eko sistemi çeşitli mekanizmalarla teşvik ediyoruz. Kalkınma ajansımızın yeni uygulamaya başlayacağı hemşehri yatırım programı da devreye girecek" dedi.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN TARİH VERDİ

Tanıtımı yapılan yerli otomobille ilgili de konuşan Bakan Varank, "17 senede Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birçok reformu hayata geçirdik. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş hizmetlere imza attık. Bunların hepsini de 82 milyon insanımızın hayatını kolaylaştırmak için yaptık. Vatandaşımızın Avrupalıdan, Amerikalıdan eksiği yok, fazlası vardır. Ulaşımda adeta çağ atladık. Eskiden günler alan yolculuklar, bugün saatler, hatta dakikalarda kat edilebiliyor. Bilim sanayi alanlarında ülkemizi yeni teknolojilerin merkez üssü haline getirmek için adımlarımızı atıyoruz. Bu adımlar sayesinde Türkiye bugün 'devrim' otomobilini üretecek seviyeye geldi. Gittiğim her yerde vatandaşlarımızın olumlu görüşleriyle karşılaşıyorum. Bize selam verir vermez Türkiye'nin otomobilinden bahsediyor, ne kadar beğendiklerini anlatıyor. Bizler tabi bundan memnun olmanın yanında, omuzlarımıza ne kadar yük bindiğinin de farkındayız. İnşallah 2020 yılının sonunda Türkiye'nin otomobilini Türkiye'nin yollarıyla buluşturmuş olacağız. Biz de heyecanla bu projeyi takip etmekteyiz" diye konuştu. Bakan Varank, konuşmasının ardından kurdele kesimiyle açılan merkezde incelemelerde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
GümüşhaneMustafa Varank
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hoca 7 ay önce

Sayın bakan rektör ile görüştümü acaba