banner114

Gülcemal usûlsüz ilerliyor

BÜYÜKŞEHİR KANUN TANIMAZ BİR TUTUM SERGİLİYOR...

TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Gülcemal Projesi’nin usulsüz yürütüldüğünü savunarak Büyükşehir Belediyesini sert bir şekilde eleştirdi. Şen, “Mevzuat gereği kıyılarda Onaylı İmar Planında belirtilen sınırların dışında dolgu işlemi yapılmaması gerekli iken Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gülcemal Projesi’nde onaylı sınırın dışına çıkarak çok daha fazla deniz dolgu işlemi yapmıştır. Bu tavır, kanun tanımaz bir tutumdur.” dedi.

AKÇAABAT SAHİL PROJESİ    MUTLAKA ENGELLENMELİDİR

Akçaabat Sahilinde yol yapım adı altında yeni dolgu projesiyle ilgili resmi makamlardan kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama beklendiğini kaydeden Şen, “Samsun-Sarp yolu hemen tüm yerleşimlerin kıyı ile olan birlikteliğini ortadan kaldırmıştır. Doğal hayatı tahrip ederek düzeltilemez yaralar açmıştır. Şimdi önümüzde Akçaabat Sahil Projesi var. Düzeltilemez yeni bir yara açılmamalıdır” şeklinde konuştu. TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Karadeniz Sahil Yolu’nun doğada açtığı tahribatı örnek göstererek Gülcemal Projesi’nin usulsüz yürütüldüğünü savunarak sert bir şekilde eleştirdi. Şen, “Akçaabat sahilindeki yeni dolgu projesi ile ilgili olarak resmi makamlardan kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama halen beklenmektedir. Mevzuat gereği kıyılarda Onaylı İmar Planında belirtilen sınırların dışında dolgu işlemi yapılmaması gerekli iken Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gülcemal Projesi’nde onaylı sınırın dışına çıkarak çok daha fazla deniz dolgu işlemi yapmıştır. Büyükşehir Belediyesinin kanun tanımaz tutumunu kamuoyunun takdirlerine sunar, yetkilileri göreve davet ederiz.” dedi.

KARADENİZ SAHİL YOLU YARA AÇMIŞTIR

Karadeniz Sahil Yolu’nun yerleşim alanlarını deniz kıyısından ayırdığını ve çokça zararlarının oluştuğunu söyleyen Şen, “Kamuoyunun bildiği üzere yapımına 1998 yılında başlanan Karadeniz Sahil Yolu; yer seçimi, çevreye verdiği zararlarla ortaya çıkardığı yeni problemlerden dolayı çokça eleştirilmiş, verilen çeşitli hukuk mücadelelerine rağmen 2007 yılında tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Samsun–Sarp Sınır kapısı arasında 500 km olan yol hemen hemen tüm yerleşmelerin kıyı ile olan birlikteliğini ortadan kaldırmasının yanında doğal hayatı tahrip ederek düzeltilemez yaralar açmıştır. Şehir Planlama Meslek alanını doğrudan ilgilendiren proje ile ilgili odamızın ortaya koyduğu duruş planlamanın yapıldığı ilk yıllardan günümüze değin haklılığını defalarca kanıtlamıştır. Son yıllarda bölgemizde meydana gelen afet olayları sonucu ilgili bakanlıklar da temel stratejilerini bilimsellikten yana belirlemiş bu kapsamda Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi ve Planlaması kavramı da 2014 yılından bu yana mevzuatta yerini almıştır.” diye konuştu.

AKÇAABAT SAHİL YOLU KONUSU AYDINLATILSIN

Tüm aksaklıklara rağmen kıyıların doldurulmaya devam ettiğini dile getiren Şen, “Geçen 5 yıllık süreçte bölgemizde Bütünleşik Kıyı Alanları Planı yapılamadığı gibi parçacıl dolgu işlemleri de tüm hızıyla devam etmektedir. Son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan Akçaabat sahilindeki yeni dolgu projesi ile ilgili olarak resmi makamlardan kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama halen beklenmektedir. Büyükşehir Belediyesinin yetki ve sorumluluğunda Ulaşım Ana Planı ile Bütünleşik Kıyı Alanları Planı yapılmaksızın kıyı alanlarını ve kentsel ulaşımı ilgilendiren bir problemin çözülemeyeceğini, geleceğe dönük yeni problemlerin ortaya çıkacağını bir kere daha hatırlatmak isteriz.” şeklinde açıklama yaptı.

GÜLCEMAL PROJESİ USULSÜZDÜR

Trabzon büyükşehir belediyesinin kanun tanımaz tutum sergilediğini ileri süren Şen, “Akçaabat sahilinde ulaşım ile ilgili çok önemli bu konunun yanında Ortahisar, Beşirli Sahilinde dolgu işlemi devam eden Gülcemal Projesindeki usulsüz dolgu işlemleri ayrıca kaygı verici ve düşündürücüdür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 28.10.2014 tarihinde onaylanan planlar doğrultusunda 2015 yılında başlayan dolgu çalışmaları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından etaplar halinde yürütülmektedir. Mevzuat gereği kıyılarda Onaylı imar Planında belirtilen sınırların dışında dolgu işlemi yapılmaması gerekli iken Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gülcemal Projesinde onaylı sınırın dışına çıkarak çok daha fazla deniz dolgu işlemi yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Kamu kurumu eliyle kaçak uygulama yapılması ilk defa rastlanan bir konu olmamakla birlikte koruma kullanma dengesini belirleme yükümlülüğüne sahip Büyükşehir Belediyesinin kanun tanımaz tutumunu kamuoyunun takdirlerine sunar yetkilileri göreve davet ederiz.” diye ifadelere yer verdi. 

Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108