banner114

Göstermelik çalıştay

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülcemal dolgu sahasına yapılan eleştirileri bertaraf etmek için yapılan çalıştay STKları tatmin etmedi. Başkan Murat Zorluoğlunun Dolguyu değil, dolgunun üzerine yapılacakları konuşalım.yaklaşımı eleştirilerin ana odağı haline geldi. Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, Derdimiz dolguları konuşmak, gelişi güzel dolgu yapıp hadi gelin bunun üzerine ne yapalım? demek değil. Önce dolguya dur densin sonra ne yapılacaksa ona göre yapılsın. dedi. Projenin Trabzon dışından bir büroya ihale edilmesini de eleştiren Ustaömeroğlu, Bu büro projeyi neye göre yapıyor? Çalıştaydan bir sonuç çıkacaksa bunu Trabzondan bir büro da yapabilirdi.” dedi.

Beşirli dolgu sahasıyla ilgili Trabzon Mimarlar Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası başkanları bir değerlendirme yaptı. Dolguyla ilgili belirsizliklerin sürdüğü, frene basılması gerektiği ve çalıştayın devam etmesi gerektiği kaydedildi. Gülcemal kıyı dolgu projesiyle ilgili STKlar yeterli hazırlık aşamasından geçilmediği için 2. ve 3. çalıştayın da yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, Biz yarışma fikrini tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Dolgu alan projesini herhangi bir büroya ihale etmeyelim. Dolgunun birinci ve ikinci etabı bitti mi bilmiyoruz. Dolgu devam edecek mi, neye göre devam edecek ve hangi projeye göre devam edeceğini bilmiyoruz. Çalıştayın konusu daha çok üst yapıya ilişkin oldu. Derdimiz dolguları disiplinize etmek. Gelişi güzel bir dolgu yapıp hadi gelin bunu üstüne ne yapalım demek değil. şeklinde kaydetti.

BİRAN ÖNCE FRENE BASALIM!

Önce dolguyla ilgili planlama yapılmasını öneren Ustaömeroğlu, Akyazıda şuan ne yapılıyorsa buna dur diyelim, biran önce frene basmalım ve mevcut durumu haritaya işleyip bundan sonraki kısmı yarışmaya devredelim. Dolgu yarışmanın öngörüsü ne olacaksa onunla beraber yürümeli. Şuan kaba bir dolgu yapılıyor. Üst yapıyla ilgili de fikirler alınıyor. Dolguyla ilgili fikirler alınsın. dedi.

İHALEYİ ALAN BÜRO NEYE GÖRE ÇALIŞMA YAPIYOR?

Dolgu sahasıyla ilgili birçok soru işaretinin olduğuna işaret eden Ustaömeroğlu, Trabzonun bütünleşik bir kıyı planı yok. Her ilçe dolgusunu kendi yapıyor. Peki, raylı sistem es kaza gelirse hangi ilçeden hangi dolgu planına ve neye göre gelecek? Yarın raylı sistem için yeni bir dolgu alanı mı planlanacak? Önce dolguya dur densin sonra ne yapılacaksa ona göre yapılsın. Projenin ihale edildiği Trabzon dışından bir büro var. Bu büro projeyi neye göre yapıyor? Çalıştaydan bir sonuç çıkacaksa o zaman bunu Trabzondan da bir büro yapardı. diye söyledi.

SAHADA YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİLEBİLİR

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İsmail Hakkı Çavdar, Aydınlatma sistemlerinin verimli ve modern olması noktasında katkı koymak isteriz. O bölgede yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak aydınlatma ve bölgenin elektrifikasyonu doğal yollardan karşılanabilir böylece devlete yük olmaktan çıkarılabilir. Akılcı bir planlama yapmak gerekir. Bu manada model de oluşturulabilir. Estetik olma şartıyla enerji üretme parkuru da oluşturulabilir. En azından oraya hat çekme gibi bir kirlilikten de kurtarılabilir.” dedi.

ÇALIŞTAYIN DEVAMI OLMAZSA ANLAMI KALMAZ

Çalıştayın tanıtım şeklinde olduğunu dile getiren Çavdar, Konuyu orada öğrendik. Çalıştayda fikir sahibi olduk. Yeni yeni fikirler oluşuyor. Ne yapılacağını orada öğrendiğimiz için bu çalıştayın ikincisinin yapılması bu sefer çözümlerinin de ortaya konmasını da önerebilirim. Çalıştay devam ederse doğruya daha iyi yaklaşırız. diye konuştu.

DAHA ÇOK KATILIM OLMALI

Çalıştaya katılımı değerlendiren Çavdar, Üniversiteden tanıdığım birçok isim vardır. Ancak toplumdan örnekler yoktu. Kenti dizayn ediyorsak kentin sakinleri de çalıştayda olmalı. Muhtarlar gibi çeşitli derneklerin temsilcileri olabilirdi. Bu çalıştayın 2. ve 3. aşamaları mutlaka yapılmalı. Yoksa yapılan çalıştayın anlamı olmaz. Kentin görünümünü değiştirecek çok önemli bir proje. Daha çok katılım bekleriz. şeklinde ifade etti.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.