banner114

Gördüğü tabloya  ‘şerefsizlik’ dedi

Atık Sular Yanbolu Deresine ...

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Araklı Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nden sızan atık suların Yanbolu Deresi üzerinden Karadeniz’e taşındığını ileri sürdü. Araklı’ya giden Hamzaçebi, “Araklı Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi. İsmine ve daha önce yapılmış olan açıklamalara bakarsanız iyi bir tesis olmalı diye düşünüyor insan. Ama öyle değil. Tesisten sızan atık sular yandaki dereye, oradan da Yanbolu Deresi vasıtasıyla Karadeniz’e karışıyor.” iddialarında bulundu.

“Aşağılık, Şerefiz Bunlar” Çıkışı

TESİSE karşı mücadele eden halka destek vereceklerini kaydeden Vekil Hamzaçebi, “Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Taşönü köylülerinin yanındayız. Buna izin vermeyeceğiz.” dedi. Bölgedeki incelemeleri sırasında gördüklerine öfkelenen Hamzaçebi, “Aşağılık, şerefiz bunlar. Şuraya bakın! Bunlar martı değil, Akbaba bunlar. Çöpün üzerinde yüzlerce Akbaba... Ben bu olayı Meclis kürsüsünden de anlatacağım.” dedi. 

Domuzlar Kokuya Dadandı

MİLLETVEKİLİ Hamzaçebi’ye sorunlarını anlatan bölge sakinlerinden Baki Malkoçoğlu da, “Burada yaşanılabilecek bir pozisyon yok. İnsanlar köylerine iş yapmaya gelemez oldular. İnsanlardan her ayın 15’ine kadar söz istiyorlar. Her ayın 15’i fos çıkıyor. Verdikleri sözde durmuyorlar.  Sesimizi duyurmak adına bir eylem hazırlığı içindeyiz. Koku yüzünden buralara domuz dadandı. İnsanlar artık tarlalarını yapamıyor. Lastik yakıyorlar. Böyle bir duruma kaldık.” serzenişlerinde bulundu. 

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Araklı ilçesinde çeşitli temaslarda bulundu. Ziyaretleri sırasında Milletvekili Hamzaçebi, yaydığı kötü koku nedeniyle birçok mahallenin tepkisine yol açan Araklı Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nin bulunduğu bölgeyi de gezdi, atık suların aktığı Yanbolu Deresi’ne gitti.  Hamzaçebi, “Araklı Taşönü köyündeyiz. Araklı Taşönü’ne kurulan ve buradaki bütün yaşamı olumsuz etkileyen çöp tesisini görüyoruz. Yukarıda çöp entegre tesisi denilen yapı, altında siyah renkli olan çukurda da vahşi depolama yapılıyor. Çöp tesisi sadece Araklı’nın Taşönü’ne değil, çevre köylere hatta komşu ilçe olan Arsin ilçesinin köylerini yandaki Yanbolu Deresi’ni etkiliyor. Koku normalde olağanüstü ölçüde. Bugün biz geleceğiz diye kokuya yönelik önlem alındığına ilişkin bize bilgi verildi. Vahşi depolamadan sızan kirli sular, zehirli sular, bütün araziyi, bütün toprağı, bütün suları kirletmek özelliğine sahip.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Hamzaçebi konuşmasında sözü çevre sakinlerinden Baki Malkoçoğlu’na devretti. Malkoçoğlu, “Burada yaşanılabilecek bir pozisyon yok. İnsanlar köylerine iş yapmaya gelemez oldular. Az önce biz geleceğiz diye kokuyu engellediklerini söylediniz. Böyle bir çabaları yok Vekilim. Zaman zaman rüzgâra göre, koku kısım kısım Araklı’ya kadar gidiyor.” şeklinde konuştu. Söze giren Hamzaçebi ise Araklı’da yaptıkları toplantıda kendilerine böyle bir bilgi verildiğini kaydetti. Açıklamalarına devam eden Malkaçoğlu, “İnsanlardan her ayın 15’ine kadar söz istiyorlar. Her ayın 15’i fos çıkıyor. Verdikleri sözde durmuyorlar. Bunların filtresinden çıkan gaz insanların üzerine düşüyor. Tarımın üzerine düşüyor. Evlerin üzerine düşüyor. Burada sağlıklı bir yaşam yok. Sesimizi duyurmak adına bir eylem hazırlığı içindeyiz. Vahşi depolama yaptıkları yere mesire alanı tabelası dikmişlerdi. Burayı yapana kadar o tabela orada durdu. Burası yapılınca o tabela söküldü. Burada çalışmaya öyle başladılar. Biz belli bir imzayla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gittik. İtiraz dilekçelerimizi verdik. ‘Zamanında neredeydiniz?’ diyorlar. Biz zamanında buradaydık da insanlara duyuramadık. Bizim şikayet edecek merciimiz kalmadı. Koku yüzünden buralara domuz dadandı. İnsanlar artık tarlalarını yapamıyor. Lastik yakıyorlar. Böyle bir duruma kaldık.” serzenişinde bulundu.

AŞAĞILIK ŞEREFİZ BUNLAR ÇIKIŞI

Tesise karşı mücadele eden halka destek vereceklerini kaydeden Vekil Hamzaçebi, “Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Taşönü köylülerinin yanındayız. Buna izin vermeyeceğiz.” dedi. Bölgedeki incelemeleri sırasında gördüklerine öfkelenen Hamzaçebi, “ Aşağılık şerefiz bunlar. Şuraya bakın! Bunlar martı değil, Akbaba bunlar. Çöpün üzerinde yüzlerce Akbaba... Aşağılık şerefiz bunlar.” çıkışında bulundu. Bölge sakinleri sularının analiz edilmesi için Hamzaçebi’den talepte bulundu. Talebi karşılama sözü veren Hamzaçebi, “İstanbul’a bana gönderin tahlil yaptıracağım. Meclis kürsüsünden de anlatacağım.” dedi.

HABER:Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.