banner114
banner146
banner122

Gazze yardım çığlığı atıyor!

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH)  İnsanî Yardım Vakfı Trabzon Şube Başkanı Zühtü Kalma, “Yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya çalışan Gazze; Mısır ve İsrail’in iş birliği sonucu açık hava hapishanesine döndü. Yavaş yavaş öldürülen Gazze, yardım çığlığı atıyor.” dedi. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanî Yardım Vakfının Gazze için başlattığı yardım kampanyası kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da destek açıklaması gerçekleştirildi. Trabzon İHH İnsanî Yardım Derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, dün Cuma Namazı çıkışında İskenderpaşa Camisi önünde bir araya geldi. Trabzon İHH İnsanî Yardım Derneği Başkanı Zühtü Kalma, burada yaptığı açıklamada, Gazze'nin yıllardır ambargo ve abluka altında bulunduğunu söyledi. 2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze’nin yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalıştığını belirten Başkan Kalma, “Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi âdeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze’de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi’ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ediyor. Bu abluka, Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka, 2006’dan bu yana arkasında 4 bin 631’den fazla şehit ve 21 bin 426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin %77’sine denk gelen 292 bin 502 ev yıkıldı veya zarar gördü.” diye konuştu.

GAZZE’DE TAM BİR ÇÖKÜŞ YAŞANIYOR

“Gazze’de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntü, hayatın her alanında hissedilmektedir.” diyen Kalma, “Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar, özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazze’de su kirliliği yüzde 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların %40’ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan yardıma muhtaç durumdaki 17 bin yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle enerji, yakıt, ilaç ve gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insanî kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten bölgedeki kötü olan insanî durum, 2018’in ilk aylarından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

GAZZE, 2020’YE KADAR YAŞANAMAYACAK BİR YERE DÖNÜŞECEK

Trabzon İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Zühtü Kalma, açıklamalarına şöyle devam etti: “Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğu, Gazze’de son yıllarda görülen en temel sorunlardan biridir. Yıllardır devam eden ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri, Gazze’de hayatı doğrudan ve dolaylı olarak oldukça zorlaştıran belki de en önemli krizdir. İsrail’in sistematik bombardımanları sebebiyle Gazze’deki fabrikaların %80’i kapanmıştır. Gazze’de elektrik açığı yüzde 65 seviyelerine ulaşmıştır. Memurlar ise maaşlarının büyük bir kısmını alamamaktadır ve ekonomik krizden dolayı iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kalıyorlar. Bölgede alım gücünün düşmesinden dolayı insanlar çok zor şartlar altında yaşamak zorunda kalıyor. Gazze’de gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 60’dayken yoksulluk altında yaşayanlar yüzde 65, aşırı yoksulluk yüzde 30, yardımlara bağımlılık ise yüzde 80’lerdedir. Abluka altında zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlar, dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyuyor. İlaç, tıbbî malzeme, içme suyu ve mazot gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için dışarıdan yapılacak nakdi yardımlar çok önem arz ediyor. Gazze’de sağlık alanında yaşanan sorunlar da Gazze’yi yaşaması zor bir yer hâline getiriyor. Şu anda Gazze’de ilaç açığı yüzde 45, tek kullanımlık tıbbî malzeme açığı yüzde 26, bozuk cihaz sayısı ise 350’dir. Kanser hasta sayısı 17 bin 530 olurken yeterli ilaç bulunamadığından birçoğuna müdahale edilememektedir. Birçok tıbbî malzemeye ulaşılamadığı için 4 bin civarında ameliyat ileriki tarihlere ertelenmiş ama ne zaman yapılacağına dair bilgi yoktur.  Öte yandan unutmamak gerekir ki Birleşmiş Milletler raporlarında, eğer ablukayı hafifletmek için bir şeyler yapılmazsa, Gazze'nin 2020'ye kadar ‘yaşanamayacak’ bir yere dönüşeceği vurgulanıyor.”

TÜM FİLİSTİN VE GAZZE SEVDALILARI OLARAK TÜM BU HAKİKATLERİ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Filistin Sağlık Bakanlığının açıkladığı verileri paylaşan Kalma, “Mart 2018’den bu yana devam eden barışçıl Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde şu ana kadar İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 190’dan fazla sivil şehit olurken, 427 kişi de ağır yaralandı. Saldırılar sonucunda birçok kişi sakat kaldı. Saldırılar sonucunda toplamda 19 bin 640 kişi zarar gördü. İşgalci İsrail askerleri silahsız sivillere, çocuklara ve kadınlara gerçek mermiler kullanmış, gazetecileri öldürmüş, kalabalığın üzerlerine gaz ve duman bombaları atmıştır. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak tüm bu hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistin’deki zulmünü artıran İsrail’e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz. Acilen bütün İslâm ülkeleri Gazze’yi gündemlerine almalı ve bölgeye ablukanın kalkması ve insanî yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimizin, yıllardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır. Son olarak Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve tüm Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Filiz YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
IsrailGazzeMısır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.