banner114

Garo’ya ayar verdi

Trabzon Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Av. Salih Cora, Plan Bütçü Komisyonu’nun dünkü oturumunda Zeytindalı ve Fırat Kalkanı Operasyonları’na ‘İşgal’ diyen HDP Milletvekili Garo Paylan’a rest çekti. Paylan’a demokrasi ve vatanperverlik dersi veren Cora, “Gidin görüştüklerinize söyleyin silah bıraksınlar.” dedi. Komisyondaki görüyme şöyle geçti; 

SALİH CORA (Trabzon) - Sayın Başkanım, değerli arkadaşlar; Türkiye Cumhuriyeti'nin son yıllarda coğrafyasının maruz bıraktığı baskılar nedeniyle özellikle Türkiye'nin güneyinde Suriye'nin kuzeyinde oluşturmaya çalışılan terör koridoruna yönelik olarak başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekâtı, Fırat Kalkanı Operasyonu ve nihayetinde Barış Pınarı Harekâtı'yla beraber bölgedeki terör koridorunu tamamen ortadan kaldırmıştır.

Sayın Başkanım, değerli arkadaşlar; Türkiye'nin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekâtı'nı bir işgal harekâtı olarak göstermek Türkiye Cumhuriyeti'nin bir mensubuna, hele hele bir milletvekiline hiçbir şekilde yakışmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti orada kendi sınır güvenliğini korumak amacıyla oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yerle yeksan etmek için bir mücadele ortaya koydu ve çok şükür ki ülkemizdeki bir siyasi parti hariç tüm siyasi partilerin ortak kararıyla ve desteğiyle beraber bu harekâtı başlatmıştır. Bu arada etnik temizlikten bahsetmeye çalışanlar esasında orada etnik temizliği kendilerinin yapmaya çalıştığını ve orada bulunan YPG ve PYD terör örgütlerinin Kürtlere zulüm yaptığını ve yaklaşık olarak orada 1 milyon civarındaki Kürt'ün 300 bin ile 400 bin arasındakinin Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldığının özellikle kayda geçmesini isterim. Orada zulüm yapan YPG-PYD terör örgütüdür ve bunları orada destekleyen kesimlerin iyice incelenmesi gerekiyor ve şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki Türkiye orada bulunduğu yerlerde hep huzuru getirmiştir, barışı getirmiştir. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur, tamamen kendi ülkesine yönelik olarak tehditleri bertaraf etmek için bir mücadele ortaya koymuştur. Diğer ülkelere baktığımız zaman orada bulunan ülkelere açık açık şunu söylüyorlar: "Biz orada petrol kuyularının güvenliğini sağladık, görevimizi tamamladık." derken onlara herhangi bir ifadede bulunmadan, orada Afrin'deki zeytinlerle alakalı olarak yalan yanlış bilgilerle kamuoyunda oluşturmaya çalışmak, bilgi, belgeleri çarpıtmaya çalışmak hiçbir Türkiye Cumhuriyeti'nde Meclis kürsüsünde ant içmiş bir milletvekiline yakışmamaktadır.

GARO PAYLAN (Diyarbakır) - Tarım Bakanı söyledi, Tarım Bakanı.

BAŞKAN - Sayın Paylan...

SALİH CORA (Trabzon) - Bu ifadeler millî ifadeler değildir. Bu ifadeler Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde yaşayan bir vatandaşın söyleyebileceği ifadeler değildir.

    GARO PAYLAN (Diyarbakır) - Tarım Bakanı söyledi, ona mı diyorsun?

SALİH CORA (Trabzon) - Bunların tamamı asparagas, tamamen hepsi sizin burada konuşup, konuştuklarınızın tutanaklarını Avrupa Birliği parlamentolarında başka ülke milletvekillerine pazarlama dışında hiçbir işe yaramamaktadır.

GARO PAYLAN (Diyarbakır) - Tarım Bakanı...

BAŞKAN - Sayın Paylan, lütfen.

SALİH CORA (Trabzon)- Bunları yapmaktasınız. Yazık diyorum. Bu düşüncelerden, bu yaklaşımlardan uzak durmanız gerekiyor.

MEHMET BEKAROĞLU (İstanbul) - Konuşacağız, konuşacağız. İstediğimiz gibi konuşacağız. Buna siz karar vermiyorsunuz, biz karar veriyoruz.

SALİH CORA (Trabzon) - Eğer Türkiye'yi seviyorsanız yapılacak tek bir iş vardır. PKK'ya, YPG'ye her birine bize tehdit olmaktan uzak durmalarını istirham edin, onlara bunu -siz onlarla bir şekilde görüşüyorsunuz- silah bırakmalarını tavsiye edin. Silahlarını bıraktıkları zaman, çekildikleri zaman zaten bizim oradaki misyonumuz sona ermektedir.

Dolayısıyla ifadelerimizi burada kullanırken Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında daha dikkatli bir dil kullanılması gerekiyor. Bizim PKK-YPG'yle mücadelemiz Kürtlerle mücadele değildir, bizim FETÖ'yle mücadelemiz Türklerle mücadele değil, bizim DAEŞ'le mücadelemiz Araplarla mücadele değildir. Biz terör örgütleriyle mücadele ediyoruz, bunun altını çizmek istiyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Anahtar Kelimeler:
Salih CoraGaro Paylan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.