banner114

Fırsat eşitsizliği eğitimi esir aldı

Trabzon Ortahisar bağlı bazı okullarda velilerden istenen fahiş kayıt ücretleri velilerin şikayetlerine sebep oldu. Türkiye’de yasalara göre devlet okullarında eğitimin ücretsiz ve herkese eşit olması ilkesinin çiğnendiğini söyleyen veliler kendilerinden kayıt için 3 bin-6 bin arasında ücret talep edildiğini söyledi. Konu ile ilgili düşüncelerini paylaşan Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber velilerin söylediklerinde haklı olduklarını söyleyerek, “Bu konular profesyonel yürütülüyor. Bunu yapanlar tecrübe kazanmışlar. Altı bin lira kayıt parası alan okular var. Bunun yasal bir dayanağı yok. Veliler okula geldiklerinde ben bu öğretmenin sınıfına çocuğumu vereceğim diyor. Okul müdür de diyor ki bu hoca tercihli. Ederi de 6 bin lira. Bu parayı verirseniz okul aile birliliğine çocuğunuzu o sınıfa kaydederiz. Burada parayı veren velinin şikayet ettiği bir durum yok” dedi.

PARAYI ALIP KAYIT YAPTIRIYORLAR

Başkan Dilber, yasal bir dayanağı olmamasına karşın velilerin çocuklarının daha iyi bir eğitim alacağı düşüncesine girerek istenen kayıt paralarını ödediğini söyleyerek, “Altı bin lira kayıt parası alan okular var. Bunun yasal bir dayanağı yok. Veliler okula geldiklerinde ben bu öğretmenin sınıfına çocuğumu vereceğim diyor. Okul müdür de diyor ki bu hoca tercihli. Ederi de 6 bin lira. Bu parayı verirseniz okul aile birliliğine çocuğunuzu o sınıfa kaydederiz. Burada parayı veren velinin şikayet ettiği bir durum yok. Müdür diyor ki ben kura yaparım çocuğunuz hangi sınıfa düşerse orada okur. Özellikle birinci sınıflar için gelen veliler diyor ki ben dışarıdan şu öğretmeni duydum. Ona yazdırma şansımız yok mu diyor. Bu sefer yönetim bunun tercihli bir işlem olduğunu söylüyor. Yönetim şikayet etmeyeceğine güveniyorsa rızasını alarak belirlediği ücreti söylüyor. Diyor ki bu öğretmenin sınıfı 6 bin lira, 4 bin lira. Okul aile birliğine parayı yatırın, makbuzu bize gönderin diyor kaydını yapıyor” alyı bin liraya kadar kayıt ücreti alındığını söyledi.

PARALAR BAĞIŞ OLARAK GÖRÜNÜYOR

Velilerden alınan kayıt ücretlerinin bağış olarak gösterildiğini kaydeden Dilber, “Özel sınıf uygulaması maddi durumu iyi olmayanlar için bir haksızlık oluyor. Önemli olan burada bunu resmiyete dökecek bir kanıt olması. Yönetim diyor ki benin normal ortaokulum var. Ben bir tane normal ortaokul açacağım diyor. Bu da maksimum 30-32 kişi olur. Onun dışında ben altı matematik, altı İngilizce sınıfı açacağım. Veli gelince de veliye diyor ki ben ilave devlet müfredatına ilave seçmeleri dersler için izin aldım onun yerine seçmeli ders olarak İngilizce seçtireceğim. Haftada 10 saatten fazla İngilizce görecek. Veli de bu güzel diyor ve oraya koşuyor. Başka bir veli de diyor ki ben de çocuğum oraya gitsin isterim ama karşılayacak durumum yok. Yönetim onu araştırıyor. Gerçekten durumu yoksa onu da seçme sınıfa alıyor. Tüm seçme sınıf öğrencilerinden para almış değiller. Alabildiğinden almıştır.  Müfettiş geldiğinde diyor ki ben 35 kişilik sınıfa yaptım, 25 tanesi kendi isteğiyle para verdi. Gidin sorun bakın diyor. Para bağış olarak yatırılıyor. Milli Eğitim karar verse der ki neden sürekli kayıt zamanında bağış oluyor. Ama burada herkes bu durumdan memnun. Okulun ihtiyaçları oradan görülüyor. Milli Eğitim’in bir kısım ihtiyaçlarını okul buradan karşılıyor. Ama o sınıfların hepsinde üçte birin altında parasız öğrenci vardır. Bu konular profesyonel yürütülüyor. Bunu yapanlar tecrübe kazanmışlar. Mesenlin özü şu veli diyor ki çocuğumun geleceği için bu okul daha iyi. Bizde diyoruz ki bütün öğretmenleri tanıyoruz, böyle bir şey yok. O okullar neden daha iyi biliyor musunuz? Çünkü velinin öğrenci başına harcadığı para başarısız dediğiniz okuldaki velinin harcadığı para başarısız dediğiniz okuldaki velinin harcadığı paranın iki katı. Burada okul değil veli öne çıkıyor. Özel ders, kaynak kitap vs. otomatik olarak öğrenci ileri gidiyor. Okul öne çıkmış oluyor. Ama maddi imkanları kısıtlı kişilerin gittiği okullar geri kalıyor” sözleriyle okullardaki işleyişi anlattı.

VELİ ÖĞRENCİ BAŞINA YILDA 16 BİN LİRA HARCIYOR

Başarı sıralaması yüksek okullarda velilerin yıl içerisinde öğrenci başına yaptığı harcamın 16 bin lirayı bulduğunu söyleyen Dilber, Trabzon’da bazı okullarda adres dışı öğrenci alınmamasının bu durumun önünü açtığını söyleyerek, “Ortahisar bir dönem en başarısız ilçelerdendi. Son 5 yıldan beri hızlı bir yükselme gösterdi. Oturup inceledik. 5 yıl önce Ortahisar’da velinin harcadığı para öğrenci başına 2 birimken şimdi harcadığı birim 12 birim. Öğrenci başına ortalama harcanan para 16 bin lira. Üniversiteye giriş için harcana para ise 24 bin lira. 16 bin lirayı hangi okulun harcadığı belli.

Beş okul için resmi yazı çıktı. Bu okullara adres değişikliğiyle öğrenci alınmayacak denildi. Mimar Sinan, Bener Cordan, Cudi Bey, Mehmet Akif Ersoy ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu. Bu okullarda misafir öğrenci olmayacak. Aile direk kendi taşınacak dedi. İtiraz ettik bu duruma. Bu yolla müdürlerin alacağı para miktarını artıracaksınız dedik. 3 bin liraya kayıt yapıyorsa 5 bin liraya kayıt yaptırılacak. Bununla bir engelleme değil bir artırılma yapıldı. Bunu artık velilere kabul ettirdiler” dedi.

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.