banner114

Fındık 30 TL olmalı

TRABZON Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta taban fiyatlarına ilişkin açıklamada bulundu. Bekar, üreticinin maliyet fiyatları göze alındığında fındığa verilecek olan taban fiyatın 30-35 lira arasında olması gerektiğini söyledi.  

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta taban fiyatlarına ilişkin açıklamada bulundu. Bekar, üreticinin maliyet fiyatları göze alındığında fındığa verilecek olan taban fiyatın 30-35 lira arasında olması gerektiğini söyledi.

ÇİFTÇİNİN MAĞDUR EDİLMEMESİ LAZIM

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekar, Giresun’da ve Trabzon’da bazı siyasilerin tarafından fındık fiyatlarının 30 liranın üzerinde olması gerektiği yönündeki açıklamalarına destek vererek,

“Fındığa 30 lira ile 35 lira arasında bir fiyat verilmeli. 30 liranın altında verilecek fiyat makul bir fiyat değildir. Bu miktarın altında verilecek fiyat kabul edilebilir bir fiyat değildir. Çünkü maliyetler çok yükseldi. Pandemi döneminde sıkıntılarımızın büyük olduğunu biliyoruz. Elbette ki bu sıkıntıların yanında çiftçinin ürettiği malı satmak, yetiştirmek ve ona istenilen noktada fiyat bulmakta çok büyük zorluklar çekiyorlar. Yani her tarafta sıkıntı var, sadece bir tarafta değil. Devlet bir tarafta tehlikeyle karşı karşıya kaldığı zaman bütün vatandaşlarımız, çiftçilerimiz etkileniyor. Dolayısıyla burada şu var, bu var diyemiyoruz. Çünkü çiftçimizin mağdur edilmemesi lazım. Çünkü çiftçi üretecek ki biz de onun ürettiğini yiyip yaşayalım. Onun için fındık fiyatlarının 30 liranın üzerine çıkarılması gerekiyor.” ifadelerini kulandı.

DOĞU KARADENİZ’DE MALİYETLER FAZLA

Doğu Karadeniz’in arazi yapısının makineli tarıma elverişli olmadığı için tarım üretiminde insan gücüne dayalı çalışma metodu olduğunu söyleyen Bekar, bu durumun maliyetlere etkisi olduğunu söyleyerek istenilen 30 lira rakamının altında verilecek bir fiyatın kabul edilemez olduğunu dile getirerek, “30-35 lira olsun diyenler maliyetleri göz önünde bulundurarak bu açıklamayı yapıyorlar. Yani afaki bir fiyat söylenmiyor. Bütün giderleri hesap ediyoruz. Bahçelerde yapılan bakımları, gübre fiyatlarını hesap koyuyoruz. Gübre fiyatlarına gelen zamları hepimiz biliyoruz. Bahçelerin budanması, gübrelenmesi, bakımı, toplanması, harmanlanması, çuvallanması, Pazar indirilmesi hep bunlar para. Bu paraları üst üste topladığımız zaman büyük bir rakam çıkıyor. Bu sene için henüz yapılmadı ama tahmin ediyorum ki 25-26 lira civarında bir maliyet çıkabilir. Ama bunun üzerine farkını eklersek 30lirayı geçmesi lazım. Altında bir fiyat olmaması gerekiyor. Çünkü her şeyde bir pahalılık var. pandemi nedeniyle büyük sıkıntılarımız var. Piyasada olan insanların bir şekilde maliyetini kurtarması lazım. Alım gücü vatandaşın azaldı ama bunun yanında her şey pahalılaştı. Her şeye zam uygulandı. Marketlerde fiyatlar almış başını gidiyor. Karadeniz bölgesinin olmazsa olmaz ürünü fındık. Tutup ta buna bu şartlar altında üç lira daha fazla fiyat vermek kabul edilebilir bir durum değil. Onun için taban fiyatının en az 30 lira olması lazım. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde fındığı harmanlayıp, çuvallayıp pazara getirmeye kadar geçen zamanda yoğun maliyetler oluyor. Batı Karadeniz’de arazilerin düzlüğünden dolayı makine kullanılabiliyor ama burada insan gücü oldukça fazla. Bunun için 30 lira ile 35 lira arasında bir beklentimiz var.” şeklinde konuştu.Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.