banner114

Ferrero sosyal projeye imza attı

Ferrero Fındık Karadeniz Bölgesi’nde 3 yıllık bir projeye imza atarak başta çocuk işçiliği olmak üzere birçok sosyal programları hayata geçirecek.

Ferrero Fındık, yeni sezonun fındık hasadını kutlamak ve Ferrero Fındık Bildirgesi’ni tanıtmak amacıyla dün bir basın buluşması gerçekleştirdi.  Trabzon Arsin’deki örnek bahçede yapılan etkinlikte Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsi Akın, “Kendimizi Türk fındık sektörünün uzun dönemli, stratejik bir ortağı olarak görüyor ve önemli bir işveren olarak sektörde değer yaratmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

HEDEF İŞÇİ VE ÇOCUK HAKLARININ KORUNMASI

Değer zincirini uzun vadeli bir bakış açısıyla oluşturduklarını ve sürekli geliştirdiklerine dikkat çeken Bamsi Akın, sözlerine şöyle devam etti: “Hedefimiz, fındık üreticilerinin ve ilgili toplulukların kalkınması, işçi ve çocuk haklarının korunması ve onarıcı tarım uygulamaları yoluyla çevresel değerlerin geliştirilmesi. Ferrero Değerli Tarım Programı ile kurduğumuz ortaklık ve işbirlikleriyle sürdürülebilir bir değer zinciri oluşturmak için aktif olarak çalışmaya başlamıştık. Ferrero Fındık Bildirgesi ile de herkes için değer yaratan fındık sektörü amacımızı destekliyoruz.”

Ferrero Fındık Bildirgesi, insan hakları ve sosyal uygulamalar, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik, tedarikçi şeffaflığı başlıklı konuları içeriyor.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ferrero Fındık Bildirgesi’nin ilk yapı taşı olan “İnsan Hakları ve Sosyal Uygulamalar” başlığında özellikle çocukların mutlu büyümesi ve korunması ile fındık üreticisi toplulukların dayanıklılığının artırılması vurgulanıyor. Ferrero için “çocukların korunması”; her çocuğun korunması gerektiği inancıyla, eğitim hakkı ve güvenli bir çevre ile mutlu bir şekilde büyüme imkânı yaratarak, çok paydaşlı bir yaklaşımla çocuk işçiliğini önlemeye ve ortadan kaldırmaya kararlı olmak anlamına geliyor.

ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ VE EARTHWORM VAKFI İŞBİRLİĞİNDE

Ferrero bu konuda uzman, aynı zamanda Birleşmiş Milletler kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Earthworm Vakfı (EF) ile işbirliği yapıyor. Sürdürülebilirlik programı Ferrero Değerli Tarım Programı aracılığıyla bu kuruluşların çalışmalarını desteklerken ve fındık üreticisi topluluklar ile birlikte faaliyetler geliştiriyor.

Ferrero Fındık Bildirgesi’nin ikinci ayağını ise “Çevre Koruma ve Sürdürülebilirlik” oluşturuyor. Bu kapsamda Ferrero’nun taahhüdü, onarıcı tarımın faydalarını göstermeye çalışmak. Teşvik etmeye çalıştığı onarıcı tarım ilkeleri arasında toprak sağlığını geliştirmeye odaklanmak, girdileri yönetmek için agro-ekolojik yollar bulmak ve biyoçeşitliliği artırmak yer alıyor.”

FERRERO HAKKINDA

Ferrero Grubu 2014 yılında Ferrero Fındık’ı kurarak, Türk fındığının işlenmesi, mamül ve yarı mamül hale getirilmesinde de önemli bir rol üstlendi. Ferrero Fındık, 1.600’ün üzerinde çalışanı ve yüzlerce tedarikçisi ile Türk fındık sektörünün uzun dönemli stratejik bir ortağı ve önemli bir işvereni olarak sektörde değer yaratmaktadır. Ferrero Grubu’nun Türkiye’de 6’sı fındık fabrikası olmak üzere toplam 7 üretim tesisi bulunuyor.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
FerreroAkın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.