banner114

Farabi dışa açıldı

Farabi Gürcistan’a açıldı sırada Azerbaycan ve Kafkasya var

Uluslararası Sağlık Turizmi Sertifikasını’ alan KTÜ Farabi hastanesi sağlık alanında artık dışa açıldı. Gürcistan’da protokol imzalayarak atılım yapan Farabi Hastanesi gözünü Azerbaycan ve Kafkasya’ya dikti. Başhekim Prof. Dr. Celal Tekinbaş “Alt yapı, kalite ve tıbbi kriterlerimizi tamamladık. Daha fazla geç kalamazdık” dedi.Hem ülkemiz hem

Hem ülkemiz hem bölgemiz için avantaj sağlayacak

Başhekimi Prof. Dr. Tekinbaş, “Sağlıkta dünyadaki en gelişmiş uygulayıcılardan biri olan ülkeyiz. Gürcistan, Azerbaycan, Kafkaslar ve Rusya birçok konuda bizim sağlık hizmetimize ihtiyaç duyuyor. Bundan Trabzon olarak, ülke olarak, hastane olarak ciddi bir gelir edeceğiz. Yani nerden bakarsanız bakın bu hem ülke için hem Trabzon için hem de hastanemiz için çok avantajlı bir durum.” dedi.

KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş, hastanenin aldığı Uluslararası Sağlık Turizmi Sertifikasıyla ilk etapta Gürcistan, Azerbaycan olmak üzere Kafkas ülkeleri, Rusya ve Afrika’ya genişletileceğini açıkladı.

İLK ETAPTA GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN

Sağlık turizmini değerlendiren Prof. Dr. Tekinbaş şunları ifade etti: “Uluslararası sağlık turizmi belli şartlar çerçevesinde kriterleri var. Sağlık Bakanlığı geliyor. Sizi denetliyor. Onların kalite, tıbbi, altyapı kriterleri var. Eğer bu kriterler üst düzeyde ise Sağlık Bakanlığı uluslararası sağlık turizmi yapma yetkisi veriyor o hastanelere. Biz de bunun için hastanedeki bütün çalışmalarımızı tamamladık. Sağlık bakanlığı da geldi bizi denetledi ve bize ‘uluslararası sağlık turizmi sertifikasını’ verdi. Biz de uluslararası sağlık turizmi sertifikası bulunan bir turizm firmasıyla protokol imzaladık. Sadece Gürcistan değil. Biz ilk etapta Gürcistan’a gittik. Azerbaycan var. Daha sonra bunu genişleteceğiz. Kafkas ülkelerine, Rusya’ya belki bir sonraki aşamada Afrika’ya genişletmeyi planlıyoruz. Şuanda ki hedefimiz bu.

ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ FİRMASI REHBERLİK YAPACAK

Sağlıkta dünyadaki en gelişmiş uygulayıcılardan biri olan ülkeyiz. Gürcistan, Azerbaycan, Kafkaslar ve Rusya birçok konuda bizim sağlık hizmetimize ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla orada tedavi edilemeyen, tedavisinde güçlük çekilen hastaları buraya alacağız. Burada tedavi edeceğiz, Bütün ihtiyaçlarını gidereceğiz. Sonrasında da ülkelerine geri göndereceğiz. Burada bize firma rehberlik yapacak. Bu firma uluslararası sağlık turizmi yapmaya yetkilendirilmiş firma.

YATAK KAPASİTESİNİ ARTIRIP ÇOCUK HASTANESİNİ AÇMAMIZ LAZIM

Bu konuda donanımlıyız. Sadece eksiğimiz A bloktaki yatak kapasitesini arttırmamız gerekiyor. Onun içinde Çocuk Hastanesinin bir an önce bitirilmesi, A bloğun boşaltılıp tadilat edilmesi,  sonrasında da faaliyete geçmesi uluslararası sağlık turizmi açısından bizim elimizi çok güçlendirecek.

ESNAFIMIZ KAZANACAK

Tabi ki bunun faydaları; Bir hasta tek başına gelmeyecek. Yakınlarıyla beraber gelecek. Buraya geldiklerinde Trabzon’u tanıyacak buranın turizm kapasitesini potansiyelini ve tarihi özelliklerini görecek daha sonra buraya turist olarak gezmesine vesile olacak bu durum. İki burada ekstradan bir turizm geliri bırakacak. Üç buraya gelen insanların yakınları burada konaklama yerlerinde konaklayacak. Ondan sonra yeme içme yerlerinde bulunacak. Bu esnaf açısından da çok önemli bir avantaj olacak.

HEM ÜLKE HEM BÖLGEMİZ CİDDİ GELİR ELDE EDECEK

Dört kendi ülkesinde yapılamayan tedavi burada yapılmış olacak. Ve kendi ülkesine gittiği zaman da bizi ve ülkemizi, ülkemizdeki sağlık altyapısını gönüllü olarak reklam edecek. Daha başka bir şey de bundan Trabzon olarak, ülke olarak, hastane olarak ciddi bir gelir edeceğiz. Yani nerden bakarsanız bakın bu hem ülke için hem Trabzon için hem de hastanemiz için çok avantajlı bir durum. En önemlisi de bizim merhametimizi bizim kadirşinaslığımızı, misafirperverliğimizi görecek ve sonrasında da bizi örnek gösterecekler.”

Anahtar Kelimeler:
FarabiAzerbaycanKafkasya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.