banner114
banner146

Faiz düştükçe güç odakları harekete geçiyor

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ KESİLDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bir dizi program ve ziyaret için geldiği Trabzon’da KTÜ’lü öğrencilere konuştu. Trabzon’a davet edildiği için geldiğini kaydeden Kurtulmuş, 12 Eylül 1980 öncesi Türkiye şartlarını öncelikle üniversite olaylarını anlatarak, “Amaç Türkiye’nin önünün kesilmesiydi. Onlar ne zor günlerdi. 5 bine yakın gencecik evladımız toprağa verildi. Vesayet odakları vasıtasıyla Türkiye’nin önü kesildi” dedi.

‘Z’ DEĞİL, TEKNOFEST KUŞAĞI

Türkiye’de bugün artık Teknofest kuşağı olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Kuşak meselesi çok yanlış tartışıldı Türkiye’de. Siyasi tartışma haline döndü. Bu tartışmalara iki algıyla beraber Z kuşağı tartışması geldi. İlla ki bir isim koymak gerekirse Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Teknofest kuşağı diyebiliriz.” diye konuştu.

HEDEF CARİ AÇIĞI KAPATMAK

“2013 yılında faiz oranı yüzde 4.5’lara inmişti. Ondan sonra bir şeyler oldu. Gezi parkı olayları başladı.” derken Kurtulmuş, aynı konuda “amacımız Türkiye’nin daha çok üretip ürettiklerimizin yurt dışına satılarak cari açığın kapatıldığı bir sisteme doğru evrilmek” şeklinde konuştu.

28 ŞUBAT OLMAZSA TS ŞAMPİYON

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Sefa Küçükali Numan Kurtulmuş’a Trabzonspor forması hediye etti. Formayı verirken Küçükali, “Fahri Trabzonsporlu olduğunuzu biliyoruz” dedi. Kurtulmuş ise ''28 Şubat olmazsa Trabzonspor şampiyon'' sözleri dikkat çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bir dizi program ve ziyaret için dün Trabzon’a geldi. KTÜ Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde gençlerle bir araya gelen Kurtulmuş, tecrübelerini aktardı.

Toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ak Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, KTÜ Rektör Yardımcısı Halil İbrahim Okumuş, Trabzon Üniversitesi Emin Aşıkkutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, gençlik kolları başkanı ve gençler katıldı. Toplantı salonuna girmeden önce 2023 yılına mesaj bırak panosuna Kurtulmuş, “tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize güçlü büyük Türkiye yolunda başarılar dilerim” notunu yazdı. Açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Halil İbrahim Okumuş yaptı.

YENİDEN GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ KURMAK

Ardından söyleşi yapmak üzere kürsüye çıkan Numan Kurtulmuş, “Hayatım boyunca en zor vakitlerde bile olsa üniversitelerden davet gelse şiar olarak kabul etmişimdir gitmeyi. Trabzon’dan davet geldiği için buradayız. Türkiye sıradan bir ülke değil. Evrensel ölçekte dünyaya yön vermiş olduğu medeniyetlerin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Trabzon da Türkiye’nin kadim şehirlerinden birisidir. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı’nın torunları olarak çok büyük bir birikime sahibiz. Her milletin kendi kodları olur. Asla küçük düşünmeyiz. Büyük düşünmeyi kedimize hedef alan bir milletiz. Türkiye’nin en büyük yatırımı gençlerdir. Çok iyi bir şekilde yetişmesi donanımlı olarak hayata hazır hale gelmesi büyük hedefler sahibi olarak hayatım geliştirerek yoluna devam etmesi gerekli. Bizim önümüzde 2 tane temel hedef vardır. Yeniden güçlü Türkiye’yi kurmak. Diğeri ise dünyada adil sistemin kurulması için gayret sarf etmek. Dünya bugün haksızlıkların içerisinden geliyor. Küresel gelir dağılımı adaletsizliği var. Yavaşlar iç çatışmalar ortaya çıkıyor. Bunların sonucu olarak göç dalgası oluşuyor. Avrupa 3 göçmen kapısını dayandığı zaman ayakları titriyor. Dünyada yeni bir küresel sisteme ihtiyaç var. Yani dünya 5’ten büyüktür” dedi.

TRABZON’UN BİR SOKAĞI BİR GRUBUN DİĞER SAKAĞI BAŞKA GRUBUN ELİNDEYDİ

Kurtulmuş, “Türkiye geçmiş dönemlerinde çok çalkantılı zor günler geçirdi. 80 öncesinde Karadeniz de Trabzon da nasibini almıştır. Türkiye’de gençler sağcılar solcular diye kamplara bölünmüş Karadeniz Teknik Üniversitesinin bazı fakülteleri bazı grupların elinde bazıları başka grupların elindeydi. Trabzon’un bir sokağı bir grubun başka sokağı başka grubun elindeydi. Gençler sadece kavga eden, karşılarındakini yok etmeye çalışan ve gençler üzerinden verilen mücadelenin Türkiye’nin ileri gitmesinin önü kesilen ülke olması hedeflenmişti. Ne zor günlerdi onlar. Her birimiz hayatı ondan ibaret sanıyorduk. 5 bine yakın gencecik evladımız toprağa verildi. Sebep emperyalistler vuruşacak, filler tepişecek, çimenler ezilecektir. Bir takım vesayet odakları vasıtasıyla Türkiye’nin önü kesilmeye gayret edildi.” diye konuştu.

Z KUŞAĞINA TEKNOFEST KUŞAĞI DİYEBİLİRİZ

‘Z’ kuşağıyla ilgili olarak Kurtulmuş, “Kuşak meselesi çok yanlış tartışıldı Türkiye’de. Siyasi tartışma haline döndü. Gençler iktidar partisinden uzaklaştırıldı. Bu tartışmalara iki algıyla beraber Z kuşağı tartışması geldi. Her insanın kendi yaşadığı çağ özgündür ve kendi yaşadığı dönem biriciktir. Kendi hayatımızın filminde başrolünü oynuyoruz. İnsanlar farklı ortamdan etkileniyor. İnsanları tek bir kalıp içerisinde görmek biraz da insanları kalıplaştırmak şeklinde görüyorum. İlla ki bir isim koymak gerekirse Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Teknofest kuşağı diyebiliriz.” şeklinde belirtti.

FAİZ ORANI DÜŞTÜĞÜNDE GÜÇ ODAKLARI HAREKETE GEÇTİ

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, işsizlik ile ilgili soruya  “Bugün açıklanan rakam yüzde 11. Türkiye’nin en temel meselelerinden birisi yatırımın, istihdamın çoğaltılması. Geçmişle kıyaslandığında Türkiye’de sayısız yatırımlar oldu. Sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın her hafta yaptığı yurt içi ziyaretlere bakın gittiği yerde onlarca fabrika açılıyor. Bazı yerlerde Organize Sanayi Bölgeleri açılıyor. Temel odağımız yatırımın artırılmasıdır.

 

Faizin 1,24 olduğu zaman Karadeniz’de hatırlıyorum bütün şehirlerinde Rus pazarları vardı. Türkiye’de üretilen mallarımız 3-5 kuruşa oradan geldiği için kimse mal üretmezdi. Türkiye büyük sıkıntının içerisine aslında düştü. Türkiye’de faizler çok yatırım yapılamıyor. Bir taraftan paranız çok pahalı mal satamıyorsunuz. Böyle bir kıskaca girilmişti.

Türkiye’de Mayıs 2013 tarihinde faiz oranı yüzde 4.50’ye kadar düşmüştü. Ondan sonra bir şeyler olmuştu. Gezi Parkı olayları… Niye, faiz düştükçe yatırım maliyetleri azalıyor. Türkiye üretimi yapılabilir ülke haline geliyor. Amacımız Türkiye’de daha çok üretim. Üretimlerin yurt dışında satılarak cari açığı kapatıldığı bir sisteme doğru evrilmek.

AŞIRI KAR İŞTAHINDAN DOLAYI ORTAYA ÇIKAN BU TABLODAN KURTULACAĞIZ

2013’den bu yana adım adım buraya doğru geliyoruz. Birden hiçbir ekonomi gerekçesi yokken kurlarda sürekli yukarı çıkış oldu. Dövizin yukarıya çıkmış olması halkın alım gücünü etkiliyor. Piyasada faaliyet gösteren bazı fırsatçıların bunu fırsat bilerek aşırı kar iştahından dolayı ortaya çıkan bu tablodan en kısa sürede kurtulacağız. Bunların sürekli hesapları yapılıyor. Yatırım yapacağız. Yatırım maliyetlerinin düşmesi için gayret sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

''28 ŞUBAT OLMAZSA TRABZONSPOR ŞAMPİYON”

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Sefa Küçükali Numan Kurtulmuş’a Trabzonspor forması hediye etti. Formayı verirken Küçükali, “Fahri Trabzonsporlu olduğunuzu biliyoruz” dedi. Kurtulmuş ise ''28 Şubat olmazsa Trabzonspor şampiyon'' açıklamasını yaparak dikkat çekti.

Anahtar Kelimeler:
Faiz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.