banner114
banner146

Etik Kurul Trabzon’daydı

Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalık Projesi’nin ikinci ayağı Trabzon’da gerçekleştirildi. Çalıştaya Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, Etik Kurulu Üyeleri Asım Aykan, Selçuk Hondu, Ahmet Karayiğit, Ömer Faruk Doğan, Ahmet Demirok, Ziyaeddin Akbulut, Prof. Dr. Fatih Uşan ve İbrahim Burkay ile çevre illerden yetkililer, İlçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurumlarının müdürleri ve davetliler katıldı.

 “ETİK DEĞERLERİN ÜLKEDE YAYGINLAŞTIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Etik değerlerin yaygınlaşması adına önemli bir faaliyet olduğunu söyleyen Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Avrupa Birliği muhtevası çerçevesinde 2004 yılından faaliyetlerine başlayan kamu görevlileri etik kurulumuz geride bıraktığı bu süre zarfında başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kamu yönetiminin de etik anlayışı ve davranış ilkelerinin yaygınlaştırılması adına güzel hizmetler verildiğini müşahede ediyoruz. Birincisi Gaziantep’de yapılmış ikincisi bugün Trabzon’da yapılarak hepimizin kıymet verdiği etik kurulu ve değerlerimizin sadece kamu değil özel sektör de dahil her ikisinde yaygınlaştırılması adına bu tür projelerin anlamlı olduğunu özellikle ifade ederim. Bu anlamda tarafsız olma, hesap verebilir olma, şeffaflık, açıklık, dürüstlük başta olmak üzere tüm bu etik değerleri ülkemizin her yanına etik kurulumuzun görevlendirdiği personeller vasıtasıyla toplumun her kesimine farkındalık adına yaygınlaştırılması da çok önemli. Bizim için bu değerler bizim kadim geçmişimizde, kültürümüzde yeri olan çok önemli değerler aslında. Merkezi idarenin ülke yönetimindeki yoğun iş yükünü hafifletme adına çok önemli bir misyon üstlenen yerel yönetimlerinizin vatandaşımıza hesap verme adına birinci derece kamu hizmetinde ön planda olan yerel yöneticilerimizi, seçilmişleri, atanmışları bu anlamda yapılacak hizmetler ve faaliyetler çok anlamlı. Yolsuzluk gibi haksızlıkların önüne geçmek adına tam anlamıyla verimli ve huzurlu iş ortamının tesisinin sağlanması için faaliyetlerin yürütülmesi çok önemli. Ahilik geleneğimiz ve kültürümüz bunun en güzel örneklerinden birisini sergiliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“EŞİT HİZMET ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, “Avrupa Birliği ve Kamu Etik Birliğiyle yürütülmekte olan ‘Yerel Yönetimlerde Etik Projesi’ çalıştayına ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak kamu görevlileri etik kurulunun çalışmalarını çok önemsiyoruz. Hizmet alanlarında şeffaflık, dürüstlük, hesap verilebilirlik, yüksek hizmet kalitesi ve etik davranış kurallarının oluşturulması benimsenmesi ve vatandaş memnuniyetinin artırılmasını hedefleyen bu tür çalışmaların gelişimimize katkı sunacağını düşünüyoruz. Bunun öncelikle sosyal barış ve adaleti sağlamaktan geçiyor diye düşünüyoruz. Göreve geldiğimiz günden beri Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’nun her fırsatta belirttiği gibi tüm vatandaşlarımıza eşit şekilde hizmet anlayışıyla çalışıyoruz. Şeffaflık ilkesini önde tutan bir yönetimin başarılı olacağına inanıyoruz. Etik değerler noktasında başkalarını sorgulamadan önce kendinizi hesaba çekmeliyiz.” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE SESİMİZ ULAŞSIN

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Evliya Çelebi’nin senenin 12 ayı gül ve çiçeklerle her taraf görünür dediği Trabzon’da olmaktan, aşık olduğum şehirde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Trabzonspor’umuza da başarılar diliyorum. Bizim bildiklerimizi Avrupa şimdi bize öğretiyor. Bundan üzüntü duymak gerekir. Etik ilkeleri, dediğimiz zaman evrensel boyut kazanmış birçok özellikler aklımıza gelir. Araştırmalar yapıyoruz. Bu mücadeleyi veren 2004’ten beri uğraşan Kamu Etik Kurulunu vatandaşımıza sorduğumuz zaman yüzde 55’i ben hiç duymadım dedi, duydum diyenlerin yüzde 80’i çalışmalardan habersiz. Yüzde 95’i bu kurula nasıl başvurulur bilmiyor. Trabzon’da yapacağımız çalışmalar sonucunda uzman arkadaşlarımızın ve akademisyenlerimizin hazırlayacağı raporlar değerlendirilmeye başlanacak. Türkiye’nin tamamına elimiz, sesimiz ulaşsın istiyoruz.” dedi.

Araştırmalardan örnek veren Toptan, “Vatandaşların yüzde 45’e yakını etik dışı davranışların önlenebileceğine inanıyor. Bu mesafe almamız için önemli bir veri. Diğer göstergeler ne kadar olumsuz olursa olsun sadece bu veri bizi heyecanlandırmaktadır. Son yıllarda 45 bin kişiye eğitim vermişiz. Bu da kamu görevlileri içerisinde büyük bir şey ifade etmiyor. Bunu çoğaltmamız lazım. Yerel hizmetlerin verilmesinde Türkiye’de önemli mesafeler alındı. Bir algıyı kıramıyoruz.  Yerel yönetimler dediğiniz zaman mutlaka olumsuzluk peşinden geliyor. Halbuki ister atanma, ister seçilme yoluyla gelsin vatandaşın devamlı ilişkisi olan gruptur yerel yöneticiler.Vatandaş her an belediye başkanına, valisine, il genel meclisi üyesine ulaşabilir durumdadır. Uğraşırsak işimiz çok değildir başarırız. Ama buna inanmak, bu algıyı yıkmak lazım.” diye belirtti.

RAKAMLAR KÖTÜ ÇIKIYOR

Araştırma sonuçların kötü olduğunu vurgulayan Toptan, “Araştırmalarımızda rakamlar çok kötü çıkıyor.  Örnek vermek isterim: Arkadaşlarımız sormuş vatandaşa: Yüzlerce vatandaşa düğüne gidiyor. Gençler evleniyor, sünnetler oluyor. Buralara bir hediye götürmek gerekir. Bizim klasik hediyemiz, yarım altın, çeyrek altındır. O kadar pahalı hale geldi ki çeyrek altında yarım altında. Bunu belediye bütçesinden versek olur mu diye sormuşuz yüzde 92’si ‘sakın’ diyor.  Belediye başkanları eşini dostunu işe alıyor. Alsın mı diye sormuşuz. Yüzde 95’i almasın dedi.” diye konuştu.  Araştırmada vatandaşa yöneltilen sorulardan örnek veren Toptan, “‘Belediyeler denetlenir mi?  Valiler yerel yönetimleri denetliyor  mu?” diye sorduğumuzda yüzde 90’ı ‘Hayır, denetlemiyor’, ‘Peki merkezi yönetim Ankara’dan denetliyor mu?’ diye sorumuza yüzde 85’i ‘Hayır denetlemiyor’ diye cevap verdi. Sanırsınız ki Trabzon’un Ortahisar’ın da ayrı devlet var, Ankara’da ayrı devlet var. Bu algıyı kırmak belediye başkanların temel işlevlerinden biri olmalı.” şeklinde ifadelere yer verdi.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Trabzon lu 2 yıl önce

Bu kadar bakan, siyasetçi geliyor birşey değişmiyor... 4 milletvekili, Haydar revi ve il yönetimi değişsin. Trabzon da büyük şehir artık otursun ilçeler ile birlikte