banner114
banner146

Esnaf umutsuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Nisan’da gerçekleşen kabine toplantınsın ardından tüm ülke genelinde uygulanacak olan 17 gün tam kapanma açıklaması yapmasından sonra esnafa büyük bir belirsizlik içerisine girdi. Geçtiğimiz yıldan bu güne pandemi sürecinde maddi anlamda büyük zarar gören küçük esnaf, tam kapanmanın toplum sağlığı açısından gerekli olduğunu ancak kendilerine bu süreçte bir yardım yapılması gerektiğini söyledi. Esnaf kredilerin ve ödemelerin ertelenmesi noktasında düzenlemeler yapılmasını talep etti.

Trabzon’da esnaflık yapan vatandaşların tam kapanma ile ilgili görüşlerini ve taleplerini dinledik. İşte esnafın düşünceleri:  

“GEÇEN YILDAN BU YANA BÜYÜK BİR ZARAR İÇİNDEYİZ”

Zekeriya Yılmaz: “Ben hükümetimizi her zaman desteklerim. Lakin bu işi bu şekilde yaparsak çok büyük zarar görürüz. Geçen yıldan bu yana büyük bir zarar içindeyiz. Söz konusu olan hastalık insanları psikolojik olarak mahvetti. Aile huzurumuzu bozdu. Camilere bile gidemez olduk. Devlet bununla bir şekilde baş etmeye çalışıyor. Ama bana göre yanlış. İnsanların çoğu sokaklarda boş dolaşıyor. Ona deki sen işin yoksa neden sokaktasın. Yada esnafa onların verdiği zarardan dolayı bunun faturasını kesme.  Bu insanlar sokakta olmasa belki biz iş yapamayız ama en azından evde durup bunalıma girmekten kurtuluyoruz. Bir ümit içinde oluyoruz. Belki birisi gelir alışveriş yapar diye bekliyoruz. Esnaf çok sıkıntılı bir durumdadır. Geçen yıldan bu yana büyük zarar ettik. Devletin hiçbir katkısını görmedik. Ben zengin bir kuyumcu değilim. Bu işin çekirdeğinden geldim ve namusumla hayat mücadelemi veriyorum. Sen devlet olarak insanlara yardımcı olmalısın. Elli lira vereceğine on lira verirsin. Sonuçta katkı bu kadar sağlayabilirsin.  Veya bir kanunname çıkararak mal sahiplerine esnaftan bu süre içinde kira alma dersin. Faturaları erteletirsin. Yani esnafa bir katkı sağlamış olursun. Kendi başına bıraktığın zaman esnafı o zaman ben de size derim ki yabancı memleketler bizden siyasi ve sosyolojik olarak daha ileride. Burada söz konusu olan insan. Sen beni kendi başıma bırakıp benimle yakınlaşmadığın zaman bende sana sevgimi ve desteğimi veremem. Sevgi ve destek karılıklı olur. Hükümetin yaptığı yanlıştır. Bana göre bu şartlarda bir kapanma oluyorsa bayrama bir hafta kala olmalıydı.  Ayrıca Perşembe günü değil Cuma gününden sonra başlamalıydı. Esnaf zor durumda ve bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyor.”

“BİR YILDAN BERİ CAN ÇEKİŞİYORUZ”

Adil Akaydın: “Esnaf bu koşullar altında bu işi kabul etmiyor. Uzun süredir zarardayız ama yapacak bir şeyimiz yok. Emir büyük yerden geliyor. Biz en fazla bayram haftasında olacak on günlük bir kapanma bekledik. Ama 17 gün bizim için çok fazla. Zaten bir yıldan beri can çekişiyoruz. Şuanda bu karar alındıktan sonra nasıl olacak diye düşünüyoruz. İyi halimiz yok. Bize bir destek verilmedi. Pazarcılara bin lira verdiler. Bize hiçbir şey vermediler. Bizim Bağkur’umuzu, vergilerimiz ertelemediler. Üstüne üstlük, Bağkur’lara bu yıl yüzde 20 zam yaptılar. Bizi 17 gün kapatıyorlarsa. Bağkur’umuzu ertelesinler, vergilerimiz ertelesinler. Bu şekilde olursa en azından biraz da olsa rahatlarız. Şimdi biz 17 gün kapalıyız. Destek verilmesi gerekirdi. Bizi kapatıyorlarsa bunu yapmalıydılar. Bizim bir beklentimiz kalmadı. Biz yine vergilerimiz ertelensin, Bağkur primleri ertelensin gibi küçük bir şey bekliyorduk ama o da verilmedi. Bizi düşünen kimse yok.”

ÖDEMELERDE ÖTELEME BEKLENTİSİ KARŞILANAMADI

Kemal Akgün: “Tam kapanma muhakkak ki bizi etkileyecek ama şuanda bizim için işler zaten kesik. Ben kapanmaya olumlu bakanlardanım. Bayramdan sonra yaz sezonu başlıyor ve turizm sezonu yaşanacak. Esnafın iş yapma hayalinin en çok olduğu dönem yaz sezonudur. O dönemlere daha rahat girersek esnaf için daha verimli olacak. Öte yandan esnafımızın borcu var, SSK ödemeleri var. Bunlar için en azından bir ay bir erteleme yapılabilirdi. Açıldıktan sonraki aylarda bir ay ileri gidilerek bir kolaylık sağlanabilirdi. Bu insanlar üç hafta kapalı durunca nasıl geçinecek? Esnafın sıkıntısı bu ama hükümetin aldığı kapatma kararı bu hastalığın etkisinden kurtulmamız için yüzde 100 doğru. Çünkü bu hastalığın dünyanın hiçbir yerinde başka türlü geçme şansı yok.  İzole edilip, tedbir alınarak aşılarımızı olacağız. Yavaş yavaş dünyada bu işten sıyrılan ülkeler var. Biz neden olamayalım?”

“KAPANMAYI YAPARKEN ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİRDİ”

Sonay Şakar: “Biz ödemelerimizi nasıl yapacağız? Bunun kirası var, ödemeleri var, çekler var. Nasıl olacak bilemiyorum. Esnafın cebinde parası yok, ödemelerini yatıracak. Sonra üç hafta kapanma. Evde ne yiyeceğiz, ne içeceğiz, neyle ekmek alacağız? Bunlara yetkililerden bir açıklama getirilmesi lazım. Bunun dışında kapanma kararı güzel. Çünkü çok ölüm var.  Bunun yanında kapanmayı yaparken önlemlerin alınması gerekirdi. Memurlar bir şekilde maaşlarını alır ve ödemelerini yaparlar. Ama esnaf böyle değil. Bu durum altında mağduruz.” 

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.