banner114

Cumhuriyet Caddesi esnafı dün caddenin sağına kurulmaya başlanan Trapark’ı görünce isyan etti. Çok sayıda esnaf bir araya gelerek imza topladı, tepki gösterdi. Tepkilerin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Fatih Bayraktar olay yerine gelerek esnafla görüştü. Bayraktar yaptığı açıklamayla birlikte esnafla uzlaşmaya varamadı. Bayraktar’ın olay yerinden ayrılmasının ardından Trapark kulübesi Cumhuriyet  Caddesinden kaldırıldı. Edinilen bilgilere göre Pazartesi esnaf Trabzon Büyükşehir Belediyesine giderek yeni bir istişare toplantısında bulunacak.

EN UYGUN MODEL BU

Cumhuriyet Caddesi esnafları caddenin sol şeridinin Trapark’a kesinlikle bırakılmamasını savunurken Bayraktar durumun trafiği rahatlaması için yapılan bir uygulamadan ibaret olduğunu söyledi. Bayraktar, “Buradaki olay şu; Cumhuriyet Caddesini düzenliyoruz. Maraş Caddesinde şuanda bir yayalaştırma süreci var. Yayalaştırma sürecinden sonra buradaki trafik sirkülasyonu yeniden düzenlenecek. Buradaki düzenlemeyle bir UKOME kararı da alacağız. Gazipaşa Caddesi çift yönlü olacak. Burası mevcut haliyle devam edecek. Bu süre noktasında buranın alternatifleri çalışıldı. Alternatiflere göre çift sıra otopark sağlanmadı. Çift sıra otopark sağlanmadı. Çift sıra otopark sağlansa bunu konuşmuyor olurdu. Ama yeterli sıra sağlanmadığı için tek sıra yaptık. Sol taraf neden seçildi. Çünkü yolun geometrisi ona uygun. Burada sıkıntı şu; yolun normal şartlarda çift sıra çalışması lazım. Ama Kunduracılar Caddesi başındaki bina tescilli olduğu için onu kamulaştıramıyoruz. O yüzden Uzunsokak’tan gelen yolu aşağı doğru, aynı Gazipaşa’daki gibi çalıştırmak istedik. Buradaki düzene göre alternatifler içinde en uygunu düzenlendi. Yolun genişliği de buna göre ayarlandı. En uygunu bu” diyerek neden böyle bir sistem uygulandığını açıkladı.

UZAYA MI TAŞINALIM

Cadde esnafı ise halihazırda cadde etrafında dört otopark olduğunu dile getirerek burada Trapark’a gerek olmadığını söyledi. 4 kargo firması ve üç otelin bulunduğu caddede sağ taraf ve sol tarafa araçlar çekildiği taktirde zaten yoğun olan trafiğin tamamen aksayacağını söyledi. Cadde esnaflarından, Barış Çuvalcı “Trabzon’un tek gelir kaynağı turist ve öğrenci olarak gözüküyor. Pandemi sürecinin ardından Trabzon iki üç aylık bir hareketlilik yaşadı. İnsanlar borcunu kapatmaya, ekmek parasını kazanmaya çalıştı. Şuan Meydan’sa bir ayakkabı boyacısı bile turistler ne zaman gelecek diye soruyor. Demek ki Trabzon’un tek geçim kaynağı bu. Turistler Trabzon’a gelmese burada kimse kolay kolay ekmek kazanamaz. Bu otelin önüne müşteri gelecek, tur gelecek, arabasını çekecek. Hangi müşteri arabaya binemeyeceği bir otelde kalmak ister. Benim acentem var. Müşteri uçak bileti alacak, nasıl gelip oradan alsın. Müşteri burada on dakika duramadıktan sonra biz burada nasıl iş yapacağız. Biz buradan çıkıp uzaya mı taşınalım, beşinci katta mı iş yapalım Buradaki belediye ve diğer üst makamdaki kişiler seçim zamanı gelip halimizi hatırımızı sordukları zaman sıkıntı yok. Ama böyle bir karar alınacağı zaman biz böyle bir şey düşünüyoruz, siz ne düşünüyorsunuz diye esnaftan neden fikir alınmıyor? Bu gerekli bir şey değil mi. Bunun için önce kendilerini bir düşünmeye davet ediyoruz. Burada yapılacak olayı da kesinlikle kabul etmiyoruz. Bundan sonraki süreçte nasıl davranmaları gerektiğini vatandaş olarak biz onlara öneriyoruz. Yaptıkları çok yanlış ve kabul edilebilir değil.

TURİSTE NASIL ANLATALIM?

Yalçın Cebeci; caddenin trafik yükünün oldukça fazla olduğunu söyleyerek, otellerin, acentelerin ve geriye kalan esnafın sıkıntıya düşeceğini söyleyerek, “Bu caddede amaç trafik sorununu çözmekse böyle bir çözüm olamaz. Bu düşünülme bile düşünülemez. Hafta içi ve beli saatlerde burada trafik sıkışıyor. Vatandaşın sıkıntısı var Buraya gelen vatandaş düşün ki buraya araç çekmiş. Aracını çektiği an ya ceza yiyecek ya da trafik gelip aracını çekecek. Otobüs geldiği zaman ya ceza yiyecek ya da kaldırıma çıkacak yani bunu biz. Gelen turiste nasıl anlatacağız. Trapark’ımız var, belediyenin paraya ihtiyacı var, lütfen bizi anlayışla karşılayın mı diyeceğiz. Buradan bizim İranlı misafirlerimizin aracını çektiği günler de oldu. Misafir nereden bilecek oranın Trapark olduğunu. Veya otele ya da başka bir yere bir şey almak için girdiğinde mecbur durmak zorunda. Yapılan uygulamayla vatandaşın ya da esnafın en ufak bir şekilde düşünüldüğünü sanmıyoruz. Esnaf zaten sıkıntılı bir süreçten geçti. Önümüz kış. Belediye bu kadar aciz olmamalı” sözleriyle yapılan uygulamaya tepki gösterdi.

BELEDİYEYE PARA KAZANDIRMA PEŞİNDELER

İhsan Altun, Trapark’la yapılmak istetenin belediyeye para kazandırmak olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Altun, “Burada bir binayı yıkarak katlı otopark yapmayı düşünüyoruz. Ruhsat için belediyeyle görüşüyoruz. Bize o ruhsatı vereceksin ve otoparkın önünde Trapark yapacaksın. Bu nasıl bir olay anlam veremedik. Arkada açık otopark var, bir tane kapalı otopark var, Demirgrand otelin altında da bir otopark var.  Buradaki amaç kesinlikle vatandaşa hizmet etmek değil. İnsanların cebinden 10 lira, 15lira daha belediyenin kasasına nasıl para koyarız. Tamamen bunun amacındalar. Vatandaşa hizmet etmek amacı olsa bir kişi görevlendirirsiniz ve para almazsınız. Eğer amaç vatandaşa hizmet etmekse. Sahile yapmışsınız zaten koca bir alana. Yani bu caddede Trafik zaten sıkışık bunu daha fazla sıkıştırmanın mantığı yok. Ufak tefek kazalara bile sebebiyet verebileceğini düşünüyorum. Dediğim gibi Belediyenin cebine nasıl para girerin derdinde yetkililer” diye konuştu.

ZORLUOĞLU’ AÇIKLAMA YAPTI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Cumhuriyet Caddesinde esnafın yapılmasını reddettiği Trapark ile ilgili açıklamada bulundu. Başkan Zorluoğlu, , “Trabzon’da, trafik akışını sağlıklı hale getirmek ve bunu bir düzene oturtmak için belli kurallar çerçevesinde insanların, müsait park alanlarını kullanmaları gerekir. Herkes gelişi güzel, istediği yere aracını bırakıp gidemez veya iş yerinin önünü akşama kadar kendine ait otopark olarak kullanamaz. Bu dünyanın hiç bir yerinde yok. Ana cadde üzerlerinde, eğer müsait alanlar varsa parklanmanın belli bir bedeli, süresi olmalı. Burası esnaf yoğunluklu bir cadde. Alışverişe gelenler oluyor. Bizde bunun için 20 dakikasını ücretsiz yapıyoruz” dedi.

AMAÇ PARA KAZANMAK DEĞİL

Yapılan Trapark’ın amacının caddede bulunan düzensizliği ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Başkan Zorluoğlu, “ Zorluoğlu, “Cumhuriyet Caddesinde bizim amacımız çok para kazanalım, belediyeye gelir sağlayalım değil. Zaten buradan gelecek para ne ki? Belediyenin gelirleri arasında suda bir damla olmaz. Fakat orada geliş güzel parklanmayı ancak bu şekilde önleyebiliriz. Esnafımız buna anlayış göstermeli. Orada TRAPARK olacak. Yarın Kahramanmaraş Caddesi, trafiğe kapatıldığında Cumhuriyet Caddesinde yaşanacak düzensizlik, plansızlık, başıbozukluk büyük sorunlara neden olur. Şimdiden burayı bir düzene oturtmamız gerekiyor.  Ama böyle karşı çıkmayla, diretmeyle bu işler olmaz. Esnafımıza anlayışı için teşekkür ediyoruz” diyerek neden böyle bir adım atıldığını açıkladı.

   

HABER:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.