banner114
banner146

Dünya Yatırım Adası’yla ilgileniyor

Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, Yatırım Adası Yüksek Endüstri Bölgesi’ne Almanya başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinin ilgi gösterdiğini söyledi. Gürsoy, “Dünyanın birçok yerinden Yatırım Adası’na ilgi var. Almanya’nın yanı sıra Uzak Doğu’dan Çin, Japonya, Kore gibi bazı firmaların burada Yatırım Adası’yla ilgilendiğini iyi biliyorum.Biz Arsin’de bilim, sanat parkını oluşturmaya çalışıyoruz. Arkadan gelen neslin de buralara ilgi duyması adına bilim, sanat oyunlarını özendirecek parklar hazırlıyoruz.” dedi.

Yatırım Adası çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Gürsoy, “Yatırım Adası süreci devam ediyor. Şuanda etüt ihale projesi yapıldı. Firmaya teslimi yapıldı. Firma çalışmalarına başladı. Deniz zemin etütleri, dolgu alanları gibi teknik kısmın yanında üstyapı ve altyapının projesi, ÇED raporları hazırlanıyor. Bu çalışma yaklaşık 2 yıl sürecek. Bunun akabinde dolgu alanının yapılması hazırlıklarına şimdiden başlamak istiyoruz. Planlama, projelendirme sürecinin hemen akabinde yapım işini de artık devlet eliyle mi yoksa yap-işlet-devret şeklinde mi yapılacak onun kararının verilip pazarlığının yapılmasının çalışmalarını yapıyoruz. Süreci hızlandırabilmek adına elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN İLGİ VAR

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrin’in,Yatırım Adası’yla ilgilenmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Gürsoy, “Yatırım Adası, bölgemiz için önemli olduğu kadar Türkiye geneli için de çok önemli bir yer. Malumunuz çağımız ileri teknoloji çağı. Yani ağır teknolojiden ziyade telefon, televizyon, elektronik yazılım şeklinde kurumlar dünyanın belli lokasyonlarında oluyor. Bunlarla ilgilenen yabancı devlet yatırımları var. Dünyanın birçok yerinden Yatırım Adası’na ilgi var. Almanya’nın yanı sıra Uzak Doğu’dan Çin, Japonya, Kore gibi bazı firmaların burada Yatırım Adası’yla ilgilendiğini iyi biliyorum.” şeklinde belirtti.

ARSİN’DE BİLİM-SANAT TEKNOLOJİ PARKI KURULACAK

Trabzon Teknokent’e siyasiler tarafından ilgi gösterilmediği iddialarına açıklık getiren Gürsoy, “Ben bunu üzerime alınmıyorum. Çünkü ben 1 ay önce Teknokent’i ziyaret ettim. Her türlü desteğimiz onların arkasında oldu. Her türlü konuda onlara yardımcı oluyorum. Bizzat kendim birçok firmayı gezerek orada gençlerin özellikle teknoloji üzerinde yapmış olduğu yatırımları yerinde inceledim. Ben kendi ve ilçem adına elimden geldiği kadar sahip çıkıyorum. Görüşmemiz devam ediyor. Burası elbette olmazsa olmaz. Destekleyici sanayilerinin de hem Teknokent’in hem Yatırım Adası’nın hazırlığını biz yapıyoruz. Yani ben ülkemin 1/5000 planlarını yeniden gözden geçiriyorum. Biz burada gelecek olan sanayiyi destekliyoruz. Hem lojistiğini hem yan sanayisi dediğimiz birtakım malzemelerin dışarıdan hizmet verildiği alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Buraya geldikleri zaman yer aramasınlar diyegerekli koşulları sağlayalım istiyoruz. Biz Arsin’de bilim, sanat parkını oluşturmaya çalışıyoruz. Arkadan gelen neslin de buralara ilgi duyması adına bilim, sanat oyunlarını özendirecek parklar hazırlıyoruz. Teknolojinin geleceği anlamında geri kalmamak adına hızla adım atmanın gayretindeyiz. Ve sürekli Teknokent ile temas halindeyiz.” şeklinde açıklama yaptı.                            

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.