banner114

DSİ’nin raporları açıklansın

SAADET Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, dere yatağına terminal olayının peşini bırakmıyor. Başkan Zorluoğlu’nun DSİ’nin raporlarını kamuoyuna duyurmadığını söyleyen Kurt, “Deniliyor ki burada bilimsel rapor ve DSİ’nin izni var. Bende diyorum ki o zaman buradan soruyoruz; böyle bir rapor varsa neden kamuoyu ile paylaşılmıyor.” dedi. 

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, katıldığı bir programda dere yatağına yapılan otogar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Otogar yerinin başka bir alternatifi bulunmadığını söyleyen AK Partili yöneticilere alternatifin ve kaynağın var olduğunu söyleyerek cevap veren Kurt, “Siz bu şehrin meslek odalarıyla görüştünüz de ortaya alternatif çıkmadı mı? Zorluoğlu diyor ki biz Çimento Fabrikasının olduğu yeri düşündük ama oranın ameliyatı yüksek. Tam da buraya itiraz ediyoruz. Böyle bir sorunun varlığına inanmıyoruz. AK Parti yönetimlerinde kaynakları verimli kullanmama sorunu var. Bir de yatırımlara öncelikli sıralama koymadan yapmaya başlıyorlar” dedi.

MESLEK ODALARI ŞEHİR İÇİN ÇIRPINIYOR

Kurt, Büyükşehir Belediyesi tarafından görüşleri dikkate alınmayan meslek odalarının Trabzon için çırpındığını söyleyerek “Burada gördüğüm şu; meslek odası dendiğinde akla hep ideoloji gelir. Taraflı bakmak ve yatırım düşmanı olarak algılanır. Ama ben Trabzon’da meslek odalarımızın başkanları ve yöneticileri bu şehir için çırpınıyorlar. Burada yapılan alınacak kararlarda onların görüşlerini alıp eleştirilerini dikkate almak değil alınan kararların onlara tebliğ edilmesi. Biz buna itiraz ediyoruz. Bu ziyaretlerde bir tane meslek odamız burada bilimsel olarak terminal yapılabilir demedi. Diyoruz ki bizim iddiamız şu; buradan sonra meslek odalarımızı temsilen İl Koordinasyon Kurulu bundan 15 gün önce KTÜ tesislerinde bir açıklama yaptı. Dedi ki bu yanlıştan vazgeçin. Ve bunun çağrısını yaptı. Bu çağrıdan sonra bizde 7 İl Başkanımızla bir çağrı yaptık. Bu çağrıyı yaparken de burada bir belge çıkardık ve Başkan Zorluoğlu’nun da katıldığı bir toplantıdan bahsettik. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurumun Başkanlığında Trabzon’unda içinde bulunduğu Doğu Karadeniz iklim değişikliği planı yapıldı. Biz diyoruz ki Sayın Zorluoğlu, bu dere Bakan Kurum’un bahsettiği tehlikeli derelerden biri değil mi? Niye kendi Bakanınızın söylediklerini yapmıyorsunuz?” dedi.

DSİ’NİN RAPORLARINI KAMUOYUNA AÇIKLASINLAR

Başkan Zorluoğlu’nun DSİ’nin raporlarını kamuoyuna duyurmadığını söyleyen Kurt, “Deniliyor ki burada bilimsel rapor ve DSİ’nin izni var. Bende diyorum ki o zaman buradan soruyoruz; böyle bir rapor varsa neden kamuoyu ile paylaşılmıyor. Gazetecilere gösterdiklerini bir açıklasın bilimsel verilerle biz de görelim. Biz bunu meslek odalarına sorduk DSİ’nin raporlarından bilginiz var mı? Kapalı bir kutu. Gazeteciler gösterdiği raporla Zorluoğlu demek istiyor ki evet burası bir dere yatağı burada bir sel riski var ve bu gerçek. Ama biz bu terminal binası ile ilgili yapılan şeye akıl tutulması diyoruz. Bir vadide sel olduğunda sizin yapacağınız terminalin zarar görmeyeceğini söylüyorsunuz. Bende diyorum ki bir vadi yok olduktan sonra sizin terminalinizin sağlam kalması bir şey ifade etmiyor. Bu milleti Allah korusun. Bugün bu milletin 86 milyonunu israf edeceksiniz yarın sel olduğunda yıkmak zorunda kalacaksınız. Sizin yaptığınız terminalin zarar görmesi önemli değil. Burada sadece terminalle değil dere ile ilgili tedbir alınmalı. Sadece dere için değil bütün ilçelerdeki riskli bölgelerin bakanımızın talimatına göre gözden geçirilmesini söylüyoruz”

ALTERNATİF VE KAYNAK VAR

Çimento fabrikasının bir alternatif olduğunu ve yapılan israflarla birlikte buranın kamulaştırma bedelinin kolayca ödenebileceğini söyleyen Kurt, “Alternatif yok deniliyor. Nasıl yok? Siz bu şehrin meslek odalarıyla görüştünüz de ortaya alternatif çıkmadı mı? Buna tek başınıza karar vermemelisiniz. Bu tür konularda siyasetçiler belirleyici olmamalı. Ulaşım bakımından da elverişli bir bölge değil.  Zorluoğlu diyor ki çok istekli değiliz orada yapmaya. Dolaylı yoldan doğru olmadığını söylüyor. Biz Çimento Fabrikasının olduğu yeri düşündük ama oranın ameliyatı yüksek diyor. Tam da buraya itiraz ediyoruz. Böyle bir sorunun varlığına inanmıyoruz. AK Parti yönetimlerinde kaynakları verimli kullanmama sorunu var. Bir de  yatırımlara öncelikli sıralama koymadan yapmaya başlıyorlar. Mevcut birinci ihaleyle ikinci ihale arasında 32 milyon fark var. Bunlar bu milletin cebinden çıkacak.  Terminalin yapıldığı yerde 10 yıl önce yapılan bizim makine ikmal binalarımız vardı. 10 yıl önce yapılan binaları yıkıyoruz. Bunları yıkıp Hekimoğlu’nun üst bölgesinde aynı binaları yapıyoruz. Demek ki oraya da milyonlar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.