banner114
banner146

“DP’deki yapılanmamız bir ‘Yomra Hareketi’dir”

Demokrat Parti Yomra İlçe Başkanı Tuncay Kaya ve yönetim kurulu üyesi Murat Kamil, günebakış Gazetesini ziyaret etti. İki yönetici yaptıkları açıklamada Demokrat Partideki bu yeni yapılanmayı Yomra için zaruri bir oluşum olarak nitelendirdi. Ve “Buna ‘Yomra Hareketi’ de denebilir.” dedi. İlçe Başkanı Tuncay Kaya, kuruluşundan beri içinde bulunduğu AK Parti yönetiminden nasıl istifa ettiğini ve Demokrat Parti’ye katılım sürecini anlattı. Yomra’da Demokrat Parti’nin güçlü bir teşkilat oluşturduğunu iddia eden Kaya, ilçede muhalefetin olmadığını söyledi ve daha pek çok iddiayı gündeme taşıdı. AK Parti ilçe yönetimine ağır eleştirilerde bulunan Kaya, “Seçimlerde İYİ Partili Mustafa Bıyık’a sokakta oy isteyenler bugün AK Parti koltuklarında oturuyor” dedi.

günebakış: Demokrat Parti Yomra’da örgütlendi. Yomra’da örgütlenip Trabzon’un en güçlü ilçe teşkilatı olma iddiasıyla yola çıktı. Diğer ilçelerden ziyade Yomra’da güçlü örgüt kurma iddianızın sebebi nedir?

Tuncay Kaya: Demokrat Parti Yomra’da iki belediye başkanı çıkarmıştır. Yomra’da güçlü bir partiyiz. Kaşüstü ve Yomra, Trabzon’un en gözde yerleridir. Demokratlar her zaman ön planda olmuştur.

günebakış: Yomra Belediyesi bağımsız meclis üyelerinin bazılarını da aranıza kattınız. Yeni örgütlenmenize rağmen katılan üyeler Demokrat kökenli meclis üyeleri miydi?

Tuncay Kaya: Hayır. Arkadaşlarımız Yomra için seçilmiş çok değerli insanlardır. AK Parti’den istifa etmişler. Bizim de değer verdiğimiz kişilerdi. Teklif ettik ve kabul gördü.  2024 seçimleri için Yomra’da daha çok çalışacağız. Yomra’da 6 parti bir araya geldi. Artık muhalefet yok. Kendileri çalıp kendileri oynuyor. Biz ilçenin gelişmesi için muhalefet yapacağız. Aslında bu bir YOMRA HAREKETİDİR.

günebakış: Kim çalıp oynuyor? Biraz daha açar mısınız?

Tuncay Kaya: AK Parti ve İYİ Parti.. İkisinin şuan Yomra’da bir farklılığı kalmadı. Aynı çatı altındalar, birlikte oturup birlikte kalkıyorlar. Bir farkları yok.

günebakış: Tabanı mı kastediyorsunuz, yönetimleri mi?

Tuncay Kaya: Yönetimleri kastediyorum. Yomra’da AK Partili insanlar da olsa dün seçimde İYİ Parti’ye oy verenler şuan AK Parti koltuklarına oturdular. Onların da görüşleri çok önemli sonuçta. Biz seçimde AK Parti adayına çalıştığımız zaman sokakta bizim karşımızda Bıyık’a çalışan insanları bugün AK Parti koltuklarında oturuyor.

günebakış: Siz daha önce AK Parti’de miydiniz?

Tuncay Kaya: Evet, ben AK Parti’de görev yapıyordum. Başkan yardımcılığı yaptım.

günebakış: Niye ayrıldınız AK Parti’den?

Tuncay Kaya: Şuan ki İl Başkanının tavrından, Yomra’daki yönetimin tavrından ayrıldım. Yomra’da at izi it izine karışmış durumdaydı. Bunu kabul edemedim.

günebakış: Bu dönem istifa ettiniz.. AK Parti kurulduğundan beri mi içindeydiniz?

Tuncay Kaya: Evet, AK Parti kurulduğundan beri.. Mustafa Pehlivan başkanımızdı AK Partiye katıldık. Belediye Başkanı İbrahim Bey döneminde yöneticilik yaptık. Bir dönem yöneticilik yaptıktan sonra bıraktık. Ama siyasette aktif şekilde her yerde olduk.

günebakış: AK Parti İl Başkanı size göre nerde hata yaptı?

Tuncay Kaya: Gelir gelmez konuşmalarıyla, tavırlarıyla.. Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur istifa etmişti. Bizim görüşlerimizi aldılar. Aynı masaya oturduğumuzda baktık ki İYİ Parti’ye oy verenler AK Partili olarak karşımızda. Şuan ki AK Parti ilçe yönetiminden hangi isim İbrahim Sağıroğlu’na oy verdi? Bu yönetim sokakta hep İYİ Partili Mustafa Bıyık’a çalıştı. Bunları İl Başkanı AK Partiye yönetici yaptı Yomra’da…

günebakış: Mustafa Bıyık’ın yol arkadaşlarının şimdi AK Parti Yomra’da yöneticilik yaptığını mı söylüyorsunuz?

Tuncay Kaya: Mustafa Bey’i (Bıyık) AK Parti’ye mi katacaklar bilmiyorum. Bunu zaman gösterecek. Şuan bunu konuşmamız erken. Mustafa Bey AK Parti’ye geçerse doğru hamle yaparlar. O zaman biz yanılırız.

günebakış: Siz geçmesini mi istiyorsunuz?

Tuncay Kaya: Bu kadar hengameye göre geçmesi lazım. Yönetimi Mustafa Bıyık’a göre dizayn ettiklerine göre geçmesi gerekir.

günebakış: Bu kadar emin misiniz?

Tuncay Kaya: Evet, net söylüyorum. Her şeyi biliyorum. Ben bu teşkilatın Başkan Yardımcısıydım. İbrahim Sağıroğlu ile sokaktaydık. AK Partiye çalıştık. Yomra bir ilçe Bıyık’la kimlerin çalıştığını da biliyorum. Şuan Ak Parti ilçe yönetimine baktığımızda 15 arkadaşımızın Sağıroğlu’na yani AK Parti’ye oy vermediğini söyleyebilirim.

günebakış: Siz neler söyleyeceksiniz?

Murat Kamil: Tuncay Kaya bizim Başkanımız. Ben de yönetimdeyim. Eskiden beri Demokrat Parti’den gelen insanlarız. Lakin ben AK Partili hiç olmadım. Yomra’da şöyle bir şey var. İbrahim Sağıroğlu’nu dün hangi konularda kalemler eleştirdiyseler bugünkü yerel yönetim aynı şeyi yapıyor. Ve daha profesyonel yapıyor. Sağıroğlu’nun doğal yaptığı şeyleri bunlar projeyle yapıyor.

günebakış: Ne demek istiyorsunuz?

Murat Kamil: İbrahim Sağıroğlu, birilerine ‘Yomraspor’a 50 bin bağışla gel’ derdi. Bunlar daha resmi ihale yöntemiyle taleplerini yerine getiriyorlar. Avrasya Üniversitesi yerleşkesini aldılar. İhalesiz şekilde verdikleri, çalışmasını yürütüyor orada.

günebakış: Başkan ‘kimseye vermeyeceğim, ben yapacağım’ diyordu.

Murat Kamil: Adam çalışıyor. Bir şekilde imalatını yapıyor. İhale yapılmadığına göre ihalesiz çalışma yürütülüyor. Ya ihale yapılmış gizleniyor ya da ihale yapılmadan çalışıyor. Belediyeye düşman bir cephe değiliz. Hiçbir siyasi partiye düşman cephe değiliz. Ancak Yomra’da yapılan yanlışı da eleştireceğiz. Cumhur İttifakı’nda AK Parti ve MHP var. MHP ittifakın sözünden zaten çıkmıyor. AK Parti de Mustafa Bıyık’ı eleştirmiyor. Diğer siyasi partiler de Millet İttifakı’ndan dolayı Başkan Bıyık’ı eleştirmiyor. Biz de Millet İttifakı’nın bir parçasıyız. Ancak Yomra’da serbest kalacağımızı Genel Merkez teyit etti. Bu şekilde bir yönetim oluşturduk. Yerel yönetim yanlış yapıyor diye bunu hoş karşılayacağımızı kimse bizden beklemesin. Yanlışı vardır ancak her şeyi yanlış yapıyor da demiyoruz. Bana göre şu çok ciddi bir yanlıştır. Yomra’daki çay bahçesinin olduğu alanda çocuk parkı Sağıroğlu döneminde daha kötüyken Bıyık’ın yenilediği parkı yıkıp uçak enkazı için çok ağır eleştiri yapanlar bugün uçağı verdiler. Yeri de verdiler. Ne yapacak orada? Pide satacak. Pide satmakla Yomra’ya ne kazandıracak? Diğer taraftan baktığımızda Avrasya Üniversitesi kapalı. Niye kapalı? Gitmesini mi istiyor? Toplumumuzda bir tepkisizlik var. Dünyanın eğitim seviyesinin en düşük olduğu bir yerde bile üniversite gitsin diye bir zihniyet olamaz.

günebakış: Tamam da Yomra’da üniversite kapandı diye 10 kişi üniversitenin önüne ya da belediyenin önüne gidip tepki koydu mu? Demek ki Yomralı üniversite istemiyor!..

Murat Kamil: Alanı kapatırken müdahale edenler oldu ama daha sonra bununla ilgili bir çalışma olmadı. Belediyenin önüne giden esnaf olmadı ama içten mutlaka kızıyorlardır.

günebakış: Kaç esnaf kapattı orada? En az 10 esnaf dükkanını kapatmıştır. 10 tane esnaf bile gidip tepki koydu mu?

Murat Kamil: Ben fındık tüccarıyım. Benim ticaret yaptığım sektörle üniversitenin hiçbir alakası yok ama buna rağmen ben bile para kazanıyorum. Nasıl? Üniversiteler tatil verdiğinde öğrenciler memleketlerine giderken 3-5 kilo fındık alıyordu. Eğitim dediğiniz zaman bacasız bir fabrika. Nedir bu? Amacı Ömer Yıldız’a düşmanlık olabilir. Ömer Yıldız’a düşmanlık yapabilirsin. Ama bu yapılan Yomra düşmanlığıdır. Bilmeyerek de olsa Yomra’ya haksızlıktır.

günebakış: Yomra Belediye Başkanı, Avrasya’ya düşman mı?

Tuncay Kaya: Avrasya’ya düşman olduğunu düşünmüyorum ama düşman bir kesim var. Yani İbrahim Sağıroğlu’na olan düşmanlığı Avrasya Üniversitesi üzerinden yürütüyorlar. Düşman bir kesimin tetiklemesi ile dolduruşu ile Mustafa Bıyık düşmanlık yapıyor.

günebakış: Ama bu Yomra’nın bağrında derin bir yara açmaz mı? Yomra sonuçta üniversiteyi kapatan bir ilçe durumuna düşüyor.

Tuncay Kaya: Kesinlikle doğru. Gidip Ömer Yıldız’a kampüsünü daralt diyemez miydi? Şimdi şöyle bir iddia var: İbrahim Sağıroğlu burayı Avrasya Üniversitesine usulsüz verdi. Mahkeme iptal etti. Sen ne diyorsun? Bu arazi benim. Şurayı park yapacağım. Geri kalanı yine sana usulsüz vereceğim. Sen usulüne uygun verseydin.

günebakış: Yomra’da Millet İttifakı’nın adayı şayet Mustafa Bıyık olursa ona destek vermeyecek misiniz?

Tuncay Kaya: Biz katılmayacağız. Çalışmamız sonuçta Demokrat Parti adına bir aday çıkması yönünde olacaktır. Sonuçta Yomra’da iki dönem Demokrat Parti’den belediye başkanı çıkardık. Neden bir daha çıkmasın?

günebakış: Köprünün altından çok sular geçti. Yomra’nın köyleri şimdi oy veriyor artık. Demokratlar seçim aldıklarında sadece Yomra Merkez vardı. Tuncay Bey şimdi iş çok değişti. Kaşüstü gibi bir bölge var şimdi.

Tuncay Kaya: Yomra’nın köylerinde her evde bir demokrat var. Biz DEVA partisi gibi, Gelecek Partisi gibi yeni kurulan bir parti değiliz. Yomra’da bir yüzde 25-30’luk boşluk var. AK Parti’den İYİ Parti’den gelen bir boşluk var. Bunun da çalışması inşallah iyi olacak. Nasıl sonuç alacağımızı herkes görecek.

günebakış: İbrahim Sağıroğlu eski demokrat olduğu için destek verecek mi? Sizin yanınız da yer alacak mı? Ya da adayınız olacak mı?

Tuncay Kaya: Yok o şu anda AK Parti’de görevli. İnsanlar istekli ama bizim öyle bir çalışmamız yok.

günebakış: Peki Demokrat Parti’nin Yomra’da kuruluş gayelerinden biri de İbrahim Sağıroğlu’nu yeniden aday yapmak değil mi?

Tuncay Kaya: Yok, kesinlikle öyle bir durum yok. Mesela, peki İbrahim başkan AK Parti’den aday olursa Demokrat Parti desteklemez. Sonuçta kendi adayımıza bakacağız. Bunları o zaman konuşacağız, çalışacağız.  İbrahim Bey AK Parti’de görev yapıyor. Bizim için İbrahim Bey, Yomra’nın değeridir. Sonuçta üç dönem belediye başkanlığı yaptı. Biz de bir dönem beraber çalışmışızdır. Yomra’da bir değerdir ama bizim 2014’teki amacımız Yomra’da siyaseten yıpranmamış bir başkan adayı çıkarmak.

günebakış: Demokrat Parti’nin Yomra’da şu an kaç üyesi var.

Tuncay Kaya: Şu an 530. Biz geldiğimizde 530 üyesi vardı ve üye çalışmalarımız çok aktif devam ediyor.

günebakış: Hedefiniz kaç?

Tuncay Kaya: Hedefimiz ne kadar yukarı çıkarsak… Yani insanlar artık bize geliyor. Böyle bir talep var.

günebakış: Bir rakam vermek istemez misiniz?  Mesela ‘3 bin üye yapamazsam ben bir sene sonra bırakırım.’ Diye iddialı bir şey demez misiniz?

Tuncay Kaya: Onu demek için biraz erken ama hedefimiz daha fazla da olabilir. Sonuçta İYİ Parti’den, AK Parti’den, Gelecek’ten, DEVA’dan, Saadet’ten, Refah’tan fazla yapacağımız kesindir. Yomra’da güzel şeyler olacak. Sonuçta Mecliste Bağımsız Meclis Üyesi olan arkadaşlar var. Seçilmiş insanlar. Bunlar da Yomra’nın bir değeridir.

günebakış: Şu anda Belediye meclisinde muhalefet var mı?

Tuncay Kaya: Belediye Meclisinde muhalefet yok. AK Partili üyelerin Başkan’a muhalif oy kullanacağına inanmıyorum. Artık muhalefet Meclis’te yok.

günebakış: Siz Yomra’daki yanlışları söylemek için kurulan bir siyasi parti misiniz?

Tuncay Kaya: Yanlışları da söyleyeceğiz. Mustafa Bey’in doğru yaptığını da söyleyeceğiz. Mustafa Bey’in doğrularını çıkıp alkışlarız. Mustafa Bey’e düşman değiliz. Bir siyasi görüşümüz vardır. Siyasi görüşümüz tabandan geliyor. Doğru yaptığını alkışlarız. Biz Yomra’da yaşayacağız. Bizim geleceğimiz Yomra’da. Yomra’da kim güzel bir hizmet ediyorsa biz onun yanındayız. Bu Mustafa Bey olabilir, başka birisi olabilir. Biz Yomra için organize olduk. Daha önce de ifade ettiğim gibi siyasi bir hareket de olsak Yomra Hareketiyiz.

günebakış: Size biraz absürt bir soru sormak istiyorum. Mustafa Bey’e gerçekten suikast düzenlendiğine inanıyor musunuz?

Tuncay Kaya: Kesinlikle hayır.

günebakış: Olay size göre neydi?

Tuncay Kaya: Yomra’ya Mustafa Bey huzur getirecekti. Beyanları hep böyleydi ama biz huzurlu hiçbir şey göremedik.

günebakış: Size göre olay suikast değilse neydi?

Tuncay Kaya: Suikast değildi. Belki tehdit, göz korkutma olabilir. Ama bu suikast değildi. Böyle suikast olmaz. Buna kim inanır? Suikast çok abartılıyor. Bir tehdit, bir göz korkutma olarak yorumlanmalı. Ama bunun arkasına sığınmak doğru bir şey değil.

Yomra’ya huzur gelecekti. Hani Yomra huzursuzdu. Biz yapıcı muhalefetiz. Yomra’da hayırlı bir iş yaparsa biz onu destekleriz. Bizi şimdi onun bunun adamları diye eleştiriyorlar. Yomra’ya kim bir çivi çakıyorsa biz yanındayız. Yomra’ya sahil yaptı Mustafa Bey alkışlamak lazım. Çok basit işlerle yaptı ama çokta gündem oldu.  Güzel yaptı. İnsanlar akşamları geziyor. Biz AK Parti’de yönetici olduğumuz zaman bunu teklif ettik ama yapamadık. Bizi duymadılar. Mustafa Bey yaptı. Güzel bir şey yaptı ama gel bu tarafa üniversiteyi bölmek ayrı bir şey. Küstürmek ayrı bir şey. Yomra’dan göndermek ayrı bir şey. Hem maddi olarak hem manevi olarak Yomra’ya yakışmadı. 3 yıldır üniversite ile kavga ettiler. Bakalım şimdi kimle kavga edecekler?

günebakış: Teşekkür ediyoruz.

Tuncay Kaya: Ben teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.