banner114
banner146

Devir kararı doğru değil

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, daha önce aşhane olarak kullanılacağı söylenen tarihi tescili binanın Ortahisar Belediye Meclisinde Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğine oy çokluğuyla devredilmesine karşı çıktı. Oyman, binanın devrine neden karşı çıktıklarını açıklayarak, “Murat Zorluoğlu hem DOKA YK Üyesi, hem de DKBB Başkanı. Yani hem binaya desteği veren sistemin hem de binaya talip olan sistemin içerisinde. Bu düzende kime ne anlatmaya çalışıyoruz?” dedi.

YÖNETMELİĞE GÖRE CEZAYA GİRMESİNİ GEREKTİRİR

Başkan Oyman, tarihi binanın Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğine devredilmesine neden karşı olduklarını maddeler halinde tek tek açıkladı. Alınan kararın yanlışlığını vurgulayan Oyman, “Mülkiyeti Ortahisar Belediyesi’ne ait, Pazarkapı’daki tarihi tescilli binanın satışına, meclisteki CHP ve İYİ Parti grupları olarak red oyu versek de, oy çokluğuyla satışına karar verildi. Oysaki şaşırmak isterdim. Biz bu satışa neden karşıyız? Birincisi, belediyeye ait bir tarihi bina var ve bu binayı destek alarak proje kapsamında restorasyon yaptırıyorsunuz. Projenin uygulanmasına engel mücbir bir sebep veya herhangi bir zorluk yokken, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği’ne satışının (bedelli devir) doğru olmadığını söylüyoruz. İkincisi, tarihi ve tescilli binaların makam odası ve sekreterya olarak değerlendirilmesinden sıkıldık. Böyle binaları ziyaretçilerin değerlendirebileceği halka açık yer olarak sunmuyoruz, sonra da turizm için yer arıyoruz. Üçüncüsü, ortada bir söz var; belediye kendi sözünü ve tamamladığını duyurduğu projeyi kaldırıp atmış oldu. Başka yerde yapacaklarmış, kesin öyledir!

Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğine bakıldığında, desteklenen projenin amacı dışında kullanılması durumunda 5 yıl destek alamama durumu açıkça görülmektedir.  Ortahisar Belediyesi büyük bir belediyedir, projesine destek alıp, sonra da projeyi uygulamayıp, bünyesinde olan tarihi binayı devretmesi, yönetmeliğe göre cezaya girmesini gerektirir, ki bu da itibar kaybı demektir” ifadelerini kulandı.

KALKINMA AJANSLARI SUSMAMALI

Yönetmeliğe göre projenin bitiminden itibaren üç yıl içinde mülkiyetin devredilmesinin yasal olmadığını dile getiren Oyman, “Yönetmelik madde 43’e göre, Genel Sekreter’in izni dışında proje süresince veya projenin bitiminden 3 yıl içerisinde mülkiyeti devredilemez. Burada Genel Sekreter’in gerekçeli kararına ihtiyaç var, ama ortada projeyi uygulamaya engel ve devri gerçekleştirmek için bir gerekçe yok, zaten proje uygulamaya dahi geçmemiş. Kalkınma Ajansları, proje kapsamında binayı yaptırıp keyfi sebepler uğruna devredilmesine susacak bir kurum olmamalıdır. Yani burası bugün bu binayı yaptırdım, sen yarın bunu başka amaç için devredersin ya da bu projeyi başka yerde yaparsın denecek arkadaşlık ortamı değildir” dedi.

İSTERLERSE HALKA SORALIM

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun hem DOKA YK Üyesi, hem de Doğu Karadeniz Belediyleler Birliği Başkanı olduğunu hatırlatan Oyman, bu düzende kime ne anlatıyoruz diyerek, “Peki DOKA neden susuyor diye sormuştuk. DOKA’nın yönetim kurulu valilerden, belediye başkanlarından oluşuyor. Murat Zorluoğlu hem DOKA YK Üyesi, hem de DKBB Başkanı. Yani hem binaya desteği veren sistemin hem de binaya talip olan sistemin içerisinde. Bu düzende kime ne anlatmaya çalışıyoruz? Ortahisar’da yaşayan herkese anlatmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz gün Ortahisar Belediyesi’nden basınımıza paylaşılan bir yazıda “Plan ve Bütçe Komisyonumuz tarafından alınan kararın aynı zamanda Ortahisarlıların büyük çoğunluğunun da ortak görüşü olarak değerlendiriyoruz.” cümlesi hangi düşüncenin ürünüdür bilemiyoruz, yani alınan her karar halka sorulmadan çoğunluğunun onayı anlamına mı geliyor? Ama isterlerse Ortahisar’a soralım, tarihi bina müze mi olsun, makam odası mı?” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
CHPOrtahisar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.