banner114

Dere kenarı değil dere yatağına yapılıyor

Trabzon İl Koordinasyon Kurulu (İKK) üyeleri KTÜ sosyal tesislerinde basınla bir araya geldi. Toplantında öne çıkan konu Değirmendere Vadisinde inşa edilecek olan terminalin yer sorunuydu. 10 oda başkanı terminalin yerinin ‘yanlış’ olduğu ortak beyanında bulundu.

Toplantıya İKK Genel Sekreteri aynı zamanda Makine Mühendisleri Odası Başkanı Fulya Bankoğlu ile Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlivan, İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Muzaffer Aydın, Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Adem Abdioğlu, Elektrik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı İsmail Hakkı Çavdar, Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Hakan Karslı, Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, İç Mimarlar Odası. Trabzon Şube Başkanı Muhittin İnce, Kimya Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi İkinci Başkanı Mehmet Çalık katıldı.

BİRİNCİ DERECE RİSK ALANI

Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Hakan Karslı, dere yatağındaki terminal inşasıyla ilgili “Şehrin her türlü sorununa parmak basıyoruz. Yıllardır odacılık faaliyetleri içerisindeyiz. Birçok konuda görüşlerimizi, eleştirilerimizi yapıyoruz. Şehrin üniversite anlayışının değişmesi lazım. Üniversitenin bilgi birikiminden yararlanması gerekir. Otogarlar, terminaller, havaalanları bir kişinin şehre geldiğinde ilk algısını oluşturur. Ve çok önemlidirler. Terminal deforme oldu ve yenilenmesi lazım. Sonuna kadar destekliyorum. İtirazım seçilen yeredir. O alan dere kesiti daraltılarak oluşturulmuş ve yatak dediğimiz şey akarsuyun yatağı. Şuanda kurulan yer birinci dereceden risk alanında. Bu tür binalar yapılırken 500 yıllık debi hesaplanır. Bu alanlar yapılırken zaman periyotları oluşturulup yapılmalı. Taşkın üretmeye ispatlamış akarsuyun taşkın alanı içerisinde kamu binasının yapılmasını doğru bulmuyorum. Başkanım tüm tedbirleri alıyoruz diyor. Tedbir alınabilir fakat yer tercihi yanlış. Sel taşkın konusuna baktığımız zaman orası o binayı kaldıramaz. Her aşamada vazgeçilmesi gerektiğini söyledik. Bir kaç defa belediye yönetimine aynı şeyleri söyledik. Bilimsel ve ortak değerler açısından vazgeçme yoluna gidebilirlerdi. Bunu kabullenmiyoruz. Doğal olmayan alanlar ilerleyen yıllarda sorunlara yol açar. Akyazı’da hala sorunlar yaşanıyor. Bu tür alanlarda bu tür yapılar yapmak ilerde büyük sorunlar getirir. Şimdi terminalin en uç noktasını çamur bastı. Terminalin yeniden en modern şeklide yapılmasını destekliyorum fakat yer seçimini uygun değil.” diye konuşarak hazırlanan raporların kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Adem Abdioğlu,“ Terminalle ilgili alternatif proje duydunuz mu? Ben isterdim ki Trabzon’un yeni otogarı Güney Çevre yolunun geçiş güzergahına yapılsın, şehrin trafiğine yük olmasın. Ama duydum ki Akçaabat Bahçecik arasında Güneş Çevre Yolu proje çalışmaları yapılmış. Yani bu treni kaçırdık. Bir şehre terminal yapılacaksa yer seçimi esnasında gerekli kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı, sağlanmıyorsa alternatif birkaç yerin planlanması gerektiğini düşünüyorum. Ben yetkililere sordum. Yer seçimi ile ilgili kriterleriniz neler ama cevap alamadım.
Sadece terminal değil, şehir hastanesinin, yatırım adasının da yerlerine alternatif yerler düşünülmeyişi gerçekten üzüntü verici. Avrupa’da otogarlar şehirlerin ulaşmağı içinde birer sosyal yaşam alanı olarak değerlendirilir fakat Trabzon’daki otogarda bir yaşam alanı da göremiyoruz. Hadi diyelim yer bulamadık yeni otogarı Değirmendere Vadisi üzerine yapıyoruz o zaman ulaşım daire başkanlığı idari binasını neden Moloz’da caminin arkasına koyduk ve sahile bakışı kestik. Bunu da Değirmendereye yapsaydık. Artık küresel iklim değişikliğinin hayatımıza tam etkilerine kanaat getirmeli buna göre hareket etmeliyiz. Küresel iklim değişikliğinin etkilerini 7’den 70’ herkes görmekte. Ne diyor 2020 küresel iklim değişikliği raporunda, deniz kenarlarından uzak durun diyor çünkü deniz suları yükselecek. Bunları dikkate almak gerekir.” şeklinde belirtti.

ODALARDAN DOSTLAR MUHABBETTE GÖRSÜN DİYE GÖRÜŞ İSTENİYOR

Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi ise “Şehirle ilgili bütüncül çalışma yapılmalı. Kalıcı hiç bir projenin olmadığını görüyoruz. Havaalanı liman ve KTÜ dışında kalıcı proje yok. Mevcut belediye başkanları geliyor. Başkan oluyorsun bilgisiz oluyorsun hiçbir şey üretemiyorsan. Ya alt kadron kötü. Şehrin dinamikleriyle ortak hiçbir çalışma yapmıyorsun. Bu yıllardır böyle sadece şuan değil. Bizim de belediyeyle çalışmamız lazım. Teknik detaylarda 2 günde fikir istenmesi doğru değil. Dostlar muhabbette görsün şeklinde odalardan bu şekilde görüş isteniyor.

DERE KENARI DEĞİL DERE YATAĞINA YAPILIYOR

Terminale gelirsek, tamamen siyasidir. Şehir Hastanesi, otogar gibi kurumların yerleri yanlış. Biz yatırıma karşı değiliz. Oturup konuşalım bunların kriterleri var ve en uygun yerler seçilir. Yer mi yok, en uygun teknik özellikle kullanılarak yapılır. Karadeniz’deki mevcut binaların çoğu yeri yanlıştır. Dere kenarı bile değil derenin yatağına yapılıyor. Bu neden zorlanıyor.” şeklinde konuştu. Hamzaçebi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 15 maddelik Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı’ndan hiçbir maddenin uygulanmadığını söyledi. Karadeniz’de çoğu yapıların yerlerinin yanlış olduğunu Dereli’de yapılan konutları örnek gösterdi. “Kurumlarda son dönemlerde kurum amirleri devletin amirlerinden çok siyasetin amirliğini yapıyor. Bu çok yanlıştır. Devletin memuru olur, siyasetçinin bürokratı olmaz. Biz Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu’na da dedik. Derdimiz otogar değil derdimiz tüm vadideki yapılaşmanın acilen durdurulmasıdır.” dedi.

HER İLÇE RİSK ALTINDA

Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın’da yaptığı açıklamada Trabzon’da sadece Değirmendere’de değil tüm derelerde taşkın riski olduğunu belirterek, “Trabzon’un yeni bir otogara ihtiyacı var mı. Kimine göre var, kimine göre yok, kimine göre cep otogarı ile bu iş çözülebilir. Otogarın olduğu bölgeye neden ulaşım dairesi neden yapılmadı deniliyor ama belediye de ulaşım hareket merkezi otobüslerin kalktığı nokta burası buraya yapılmalı diyor. Doğru bir tane değil ki.
Z kuşağının anlaşılmamasının nedeni bu. Z kuşağı için 1 tane değil 5 tane doğru var.
İnceleme yaptığımızda Değirmendere havzasında taşkın riskinin olduğunu sağır sultan duymuş durumda. Sadece orada değil bütün derelerimizde taşkın riski var. Beşikdüzü’nde de, Yomra’da da, Araklı’da da Of’da da.Her ilçemiz risk altında. Sadece olaya otogar olarak bakmamalıyız, sorunlara bütüncül çözüm üretmeliyiz. Bütün Değirmendere havzası planlanmalıdır. Sadece bir kesimde yapılması olmaz. Sadece otogarın yapılacağı yeri düzenleyelim koruyalım ile bu iş olmaz...

BOYDAN BOYA DUVAR PROBLEMİ ÇÖZMEZ

Boydan boya yüksek duvar yapmak buradaki problemi asla çözmez. Devletimiz kurumlarımı da burada önemli çalışmalar yapmıştır. Denizden 6 kilometre mesafede, genişliği 40 metre koruma duvarlarının yüksekliği 5 metre olacak demiştir. Ama nerede 40 metre... Değirmendere vadisinde bazı yerlerde genişlik 20 metrelerin altına düşmüştür... Değirmendere sadece Hekimoğlu’ndan sahile değerlendirilmemelidir.
Sadece Değirmendere değil tüm ilçelerde bu problem var. O zaman oturup düşünmeliyiz. Tüm bilim adamlarının bu konuda çözüm üretmeleri fikir üretmeleri gerekir. Bu konu sadece belediye başkanlarının görüşüne bırakılacak kadar önemsiz bir konu değildir.

PROJELER RANTABL DEĞİL

Bölgemizdeki projelere bakıyorsunuz hiçbiri rantabl değil. Kanuni Bulvarı projemiz maalesef rantabl değildir. İleride belki ses duvarı yapmak gerekecektir. Bu yol yapım maliyetine kıyasla Türkiye’nin en pahalı kamulaştırma bedeli ödenen yolu olmuştur. Bitince mecburen bizler de kullanacağız ama keşke daha iyi planlansaydı…

DERDİMİZ BİNA DEĞİL VADİLER
Derdimiz bina değil vadiler olmalı. Vadiye bakınız, okul var, cami var, sanayi siteleri var… Bunlar önceden yapılmış yapılar. Şimdi ne yapacağız Allah’a ‘Ne olur okul açıkken öğrenci varken yağmur yağmasın sel olmasın’ diye mi yalvaracağız. Çözüm üretmeliyiz. Ben belediye başkanı olsam Trabzon’a otogar yapmam. Şehrin dışında bir cep otogarı yaparak işi çözerim. Birde şunu hatırlatmak isterim, şu anda hizmet veren eski otogarın yeri yeni yapılacak otogarın yerinden kat be kat daha risklidir. Çünkü çukurda kalmaktadır. 1990’daki sel afetinde şu andaki otogar 1 metre çamur altında kalmıştır. Yine aynı şekilde Forum AVM’de taşkın riski olan bölgede konumlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

HABER: Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
TrabzonİKK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.