banner114
banner146

Demiryoluna inanmak lazım

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Türk Eğitim Vakfı Trabzon Şubesi Başkanı ve Trabzon Belediyesi eski Başkanı Hasan Melek, Trabzon’un yıllardır beklediği Demiryolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Atatürk’ün arzusunun Trabzon’a demiryolu getirerek tarihi İpekyolu’nu canlandırmak olduğunu hatırlatan Hasan Melek, “Demiryoluna inanmak lazım. Adı Trabzon- Erzincan ama demiryolu bu isimlerden çok ötesindedir.  Demiryolu İpekyolu’nun liman kenti Trabzon’u eski günlerine kavuşturmanın yoludur. Ticaret akşının canlanmasının yoludur.” dedi.

ATATÜRK’ÜN ARZUSU TRABZON’A DEMİRYOLU GETİRMEKTİ

TEV Trabzon Şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Melek, Atatürk’ün İpekyolu’nun liman kenti olan Trabzon’u tekrar eski günlerine kavuşturmak için günün gereği olan demiryolu projesini gerçekleştirme arzusu taşıdığına dikkat çekti. Atatürk’ün 10 yıl daha olması durumunda Trabzon’a demiryolunun geleceğini Türkiye’nin de daha iyi bir noktada olacağını söyleyen Melek, “Atatürk 1924 yılında Trabzon’a yaptıkları ziyarette bu arzusunu Trabzonlulara şöyle bildirmişti: “Bu feyyaz, ahalisi zeki, müteşebbis, çalışkan olan Trabzon’umuza az zamanda dâhile şimendiferle rast olunmuş görmek nuhbei amalimdir.” Atatürk 1934’de İran Şahını Türkiye’ye davet etti. İran Şahı 10 Haziran 1934 tarihinde başlatılan gezide sırasıyla Iğdır, Kars, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane ve Trabzon’a gelmişlerdi. Trabzon’dan Yavuz zırhlısı ile donanma eşliğinde Samsun’a hareket etmişlerdi. Samsun’dan trenle Ankara’ya gitmişler, Ankara ziyaretinden sonra trenle Eskişehir, Afyon, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve oradan da İstanbul’a gitmişlerdi. Bu geziden sonra Atatürk ve Şah Hazretleri İpekyolu’nun, liman kendi Trabzon’dan başlamasına karar vermişlerdir.” diye konuştu.

İŞGAL GÜZERGÂHI ETKİLEDİ

Trabzon - Tebriz Ticaret yolunun 1936’da tamamlandığını ve iki ülke transit taşımacılığın kolaylaştırılması için 14 Mart 1936 da anlaşma imzalandığını hatırlatan Hasan Melek, “Bu anlaşma kapsamında Trabzon - Tebriz güzergâhı yeniden yapılarak insan ve eşya taşıma güzergâhında Almanya’dan alınan 16 kişilik otobüsler ve bagaj için kamyonlar faaliyete geçti. Trabzon - Tebriz transit güzergâhında yolcuların dinlenme ve konaklama için Gümüşhane ve Bayburt’ta iki otel inşa edildi. Taraflarca gösterilen tüm çabalara rağmen güzergâh üzerindeki trafik hacmi 1938’de büyük ölçüde azaldı. Sonuç olarak çözüm alternatiflerini içeren bir rapor hazırlamak üzere taraftarca ortak bir komisyon oluşturuldu. Ancak 2. Dünya savaşında İran’ın Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesiyle 1939 yılında Trabzon - Tebriz transit güzergâhı tamamen kapandı. Savaşın sona ermesinden sonra bu güzergâh üzerinde ticaret yeniden başlamış ancak hiç bir zaman beklenen seviyelere ulaşılmamıştır.

DEMİRYOLU GERÇEĞİNİ GÖRMEMİZ GEREKİYOR

Savaşın ardından Trabzon’un İpekyolu Liman kenti olmasının başka bir bahara kaldığını dile getiren Melek, “Atatürk Türkiye’de demiryolu ağının genişletilmesine büyük önem veriyordu. 1950’de iktidar değişikliği olduğu sırada Türkiye’de karayolları ağını Amerikalılar kurdu ve bu şekilde toplu taşımacılıkta sırada değişmiş oldu. Ve bugün halen toplu taşımacılıkta ağırlık karayollarındadır. Biz batıda olduğu gibi demiryolu ağını yurtta geliştirmezsek, toplu taşımacılıkta beklediğimiz avantajı bir türlü yakalamayız. Bugün dünyaya baktığımızda demiryolları uçakla rekabet edecek duruma getirilmeye çalışılmaktadır. Biz bu gerçekleri görmemezlikten gelemeyiz. Bir an evvel dünyadaki gelişmeleri takip edip ülkemizde de bunların uygulamasın sağlamamalıyız. Hayatta en değerli kaynak zamandır, başarı zamanı iyi kullananındır.” ifadelerini kullandı.

DEMİRYOLU TRABZON’U ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTURACAK

Erzincan- Trabzon Demiryolunun adının çok ötesinde bir proje olduğunu ifade eden Hasan Melek, “Trabzon’da 12 konsolosluk olan günleri yaşadım. Kentte inanılmaz bir ticaret akışı vardı. Demiryolu yapılmış olsaydı o ticaret akışı devam edecekti. Şimdi de ticaret akışının tekrar canlanması için demiryolu şarttır. Demiryoluna inanmak lazım. Demiryolunun adı Trabzon- Erzincan ama bu isimlerden sadece isimden ibaret değildir!  Demiryolu İpekyolu’nun liman kenti Trabzon’u eski günlerine kavuşturmanın yoludur. Burası Avrupa ile Uzakdoğu arasında köprü görevi görecek. Çünkü güzergâh arasındaki en kısa yol buradan geçiyor. Trabzon’da şehir içinde devlet yolu var. Her gün 1,5 milyon araç yoldan geçiyor. Tıkanıyor ama bu tıkanmadan kaynaklanan zararı kimse hesap etmiyor. Batı bunların hepsini hesaplıyor. Biz durmadan bedeller ödüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.