banner114
banner146
banner122

DEMİR YOLU ÖFKESİ KABARIYOR

DEMİR YOLUNUN KAYDIRILMASI DEĞİL YAPIM İHALE TARİHİ AÇIKLANSIN

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri M. Suat Hacısalihoğlu, Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı, demir yolu için toplantı gerçekleştirdi.  Toplantının ardından yapılan açıklamada demir yolunun kaydırılmasının kabul edilemeyeceği belirtilerek, daha önce verilen müjdeler hatırlatıldı. Platform yol yapım tarihinin açıklanmasını istedi.

MİMARLAR ODASI VE ŞEHİR PLANCILARI TEPKİLİ: İYİDERE VADİSİ NEREDEN ÇIKTI?

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu da güzergah değişikliğini eleştirdi. Ustaömeroğlu, Bir ticaret merkezi olarak demir yolunun Trabzona gelmesi gerekir. İyidere Vadisi nereden çıktı? Tasvip edilecek bir plan değil. dedi. Bölge menfaatlerine dikkati çeken Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen ise, Demir yolunun Trabzona direkt ulaşması bölgenin gelişmesi ve menfaatleri açısından zorunludur. diye konuştu.

CORA: ŞEHRİMİZE SÖZÜMÜZ VAR KİMSE ENDİŞE ETMESİN

Trabzon-Gümüşhane-Erzincan demir yolunun yatırım programına alınması beklenirken,  Aşkale-İyidere demir yolu için çalışma başlatılması üzerine AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora açıklamalarda bulundu. Cora, Trabzon, Maçka Gümüşhane ve Erzincan güzergahı bizim tercihimiz değil coğrafyanın tercihidir. Bizim şehrimize bir sözümüz vardır ve bu sözün takipçisiyiz. Kimse endişe etmesin. dedi.

KAYA: DEMİR YOLU ÖNCE TRABZONA GELMELİDİR

Erzincan  Trabzon demir yolu hattının yatırım programına alınması beklenirken Aşkale-İyidere demir yolu hattı için çalışma başlatılmasına CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da tepki gösterdi. Kaya, Demir yolu söz verildiği gibi önce Trabzona gelmeli, sonra buradan Rize ve Giresun'a ulaşmalıdır, doğru olan budur. Trabzon'a verilen sözler bunu gerektirir. Kimse Trabzonun 100 yıllık hayaliyle oynamasın. dedi. 

‘Demiryolu yatırım programına alınsın!’

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi'nin yatırım programına alınmasını istediler

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri M. Suat Hacısalihoğlu, Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı bir toplantı gerçekleştirdi. Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu projesinin son durumunun değerlendirildiği toplantının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demir yolu hattının başta Gümüşhane’deki altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko, demir, pirit, antimon, barit, kireçtaşı, kil ve kaolen madenlerinin dünyaya rekabetçi fiyatlarla ihraç edilebilmesini sağlayacağına vurgu yapılarak "Mevcut durumda kısıtlı şartlarda Gümüşhane madenlerinde doğrudan yaklaşık 6 bin kişinin çalışmakta, bu hareketten dolaylı olarak 30.000 kişi olumlu etkilenmektedir. Madenlerin lojistiğine demir yolu ile katkı sağlanarak üretim maliyetlerinin düşürülmesi, rezervlerin hayata geçirilmesiyle 50.000 doğrudan, 200.000 dolaylı istihdam sağlanması, tersine göçle bölgenin sosyoekonomik gelişmişlik endeksinin arttırılması hedeflenmektedir. Madencilik faaliyetlerinin ve teknolojisinin de buna bağlı olarak artmasıyla istihdamın ve bölgenin ihracattan elde edeceği gelirin yükselmesi, bölge ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak, rekabet gücü artacaktır. Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, 2016 yılında Erzincan’da yaptığı konuşmada 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti' olarak nitelediği, 100 yılı aşkın süredir beklenen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolunun 2023’e kadar yapılacağını müjdelemiştir. Sayın Yıldırım konuşmasında ayrıca projenin özelliklerine de vurgu yaparak, 'Erzincan’a demir yolu getirdik. Şimdi Trabzon’u Erzincan’a oradan Orta Asya’ya ve Avrupa’ya bağlayacağız. Erzincan - Trabzon demiryolu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Erzincan - Gümüşhane - Trabzon demir yolunu 2023’e kadar biz yapacağız. Hayırlı olsun. 2 tünel var ve her biri 23 kilometre. Zigana’nın altından giriyor, Gümüşhane’den çıkıyor. Zor diye bırakıp kaçacak halimiz yok. Zor olan hemen yapılır. İmkânsız olan biraz zaman alır' ifadeleriyle bölgemizi heyecanlandırmıştır. Bölgemizi ileriye taşıyacak projelerde her zaman büyük desteğini gördüğümüz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise 2018 ve 2019 yıllarında Trabzon’da yaptığı konuşmalarda, 'Trabzon-Erzincan arasında yapacağımız yeni demir yolu şehrimizin cazibesini artıracak bir projedir. Trabzon-Erzincan arasında hızlı tren projemizi hayata geçirerek hızlı tren ağına ekleyeceğiz. Bu hattın etüt çalışmaları devam ediyor' ifadelerini kullanarak bizlere en büyük müjdeyi vermiştir" hatırlatmasında bulunuldu.

“ERZİNCAN - GÜMÜŞHANE - TRABZON DEMİRYOLU BÖLGEMİZ İÇİN KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”

"Tüm bunları göz önüne aldığımızda, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu; başta Gümüşhane’nin ve bölgenin Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak değerli madenlerinin dünya ile en verimli lojistik entegrasyonunu sağlayacaktır" denilen açıklamada "Bölgedeki istihdamı, katma değeri, ihracatı artırarak Türkiye’nin güney ve doğu bölgelerinde üretilen ticarete konu ürünleri Erzincan üzerinden en hızlı şekilde deniz yoluyla buluşturacaktır. Erzincan - Gümüşhane - Trabzon demiryolunun bölgemiz için katma değer sağlayacak, orta ve yüksek teknoloji ürün üretilecek olan Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’ne, buradan da Rize Lojistik Merkezi’ne bağlanması, böylece bölgenin Pekin’den Londra’ya kadar olan Demir İpekyolu’na entegrasyonu hedeflenmektedir. Tüm bu nedenlerle, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demir yolu hattının yapım işinin ivedilikle tamamlanıp hayata geçirilmesini, ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokan, her zaman asrın en büyük projelerine imza atan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli bakanlarımızdan beklemekteyiz. Temmuz 2018’de ihalesi yapılan 'Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu (altyapı) etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık' hizmet alım işinin proje kısmı tamamlanmış ve idareye teslim edilmiştir. Artık Erzincan - Gümüşhane-Trabzon Demiryolunun yatırım programına alınması ve yapım ihalesi tarihinin müjdesini de tüm bölge halkı ve iş dünyası olarak bekliyoruz" ifadelerini yer verildi. 

‘Trabzon makûs talihini yensin artık!’

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, 100 yıllık tarihi proje Erzincan-Trabzon Demiryolu güzergâhının İyidere hattına kaydırılması girişimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken özeleştiri de yaptı. Trabzon halkının yumruğunu masaya vurmadığını söyleyen Ustaömeroğlu, planlanan projelerin 30-40 yıl sonra hayata geçtiğini Trabzon’un artık bu makûs talihini yenmesi gerektiğini açıkladı.

SABAHTAN AKŞAMA PROJELER DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMAMALI

Ustaömeroğlu, bir zamanlar Erzincan-Trabzon demiryolu güzergâhıyla Samsun-Sarp demiryolu hattının savunulup tartışıldığını söyledi. Ustaömeroğlu, Samsun-Sarp demiryolunu savunduklarını bu güzergâhla birlikte şehir içi hafif raylı sistemin de o zaman hayata geçirilebileceğini ifade etti. Ustaömeroğlu, “Biz Samsun-Sarp demiryolunu savunurken başka arkadaşlar Erzincan-Trabzon demiryolunu savundular. Biz eninde sonunda Trabzon kazanacak düşüncesiyle Erzincan-Trabzon hattını destekledik. Bir an önce yapılmasını istedik. Şimdi olanlara ise bir anlam veremedik. Rize lobisi bastırdı. Bu nasıl bir karar. Ne oldu da plan değişikliğe uğradı. Yaşananları hayretle izliyoruz. Sabahtan akşama projeler değişikliğe uğramamalı.” diye konuştu.

DEMİRYOLU DOĞU’NUN TİCARET MERKEZİ TRABZON’A GELMELİ

Demiryolunun ticaret merkezi Trabzon’a bir an önce kazandırılmasını söyleyen Ustaömeroğlu, “Devletimizin yapamayacağı bir şey yok. Trabzon, her zaman Doğu’nun merkezidir. Burada büyük bir limanı, havalimanı her şeyi mevcut. Bir ticaret merkezi olarak bu demiryolunun Trabzon’a gelmesi gerekir. İyidere Vadisi nereden çıktı. Kesinlikle tasvip edilecek bir plan değil. Erzincan-Trabzon hattı bir an önce hayata geçsin. Trabzon kazansın…” şeklinde açıkladı.

EDİLGENİZ… YUMRUĞUMUZU MASAYA VURMADIK

Trabzon’un sükûtu hayal yaşadığını belirten Ustaömeroğlu, “Trabzon’un Yavuz Selim Bulvarı tanjant yolu 1960’lı yıllarda tasarlandı. 2000’li yıllarda bitirildi. Hep 30-40 yıl geriden gidiyoruz. Kanuni Bulvarı, 1980’li yıllarda plana işlendi. 2020’lerde hala bitirilemedi. Trabzon neyi planlarsa planlasın 30-40 sene sonra gerçekleştiriyor. Güney Çevre Yolu’nu hala gündeme getiremedik. Hala planlara dahi işletemedik. Trabzon sükûtu hayal yaşamakta. Bir türlü gerçek anlamda uygulamaya dönecek bir planı hayata geçiremedik. Burada edilgen davranıyoruz. Halk da edilgen. Yumruğunu masaya vurmuyor.” dedi.

Cora: Şehrimize sözümüz var kimse endişe etmesin

Trabzon-Gümüşhane-Erzincan demir yolunu yatırım programına alınması beklenirken,  Aşkale-İyidere demir yolu için çalışma başlatılması üzerine AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora değerlendirmelerde bulundu.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismalioğlu ile konuyu görüştüklerini ifade eden Cora, Erzurum-Aşkale-Rize güzergahının kesinleştiği iddialarını Bakan    Karaismailoğlunun doğrulamadığını kaydetti.  Güzergahın halen Erzincan, Gümüşhane, Maçka ve Trabzon olduğunu kaydeden Cora, Erzincan, Gümüşhane, Trabzon demir yolu, bize önceki dönem Başbakanımız Binali Yıldırım Beyin, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın şehrimiz meydanında vermiş olduğu sözdür. Trabzonda sözünü yerini getirmiştir. Bu projeden vazgeçileceğini düşünmüyoruz. Trabzon, Maçka Gümüşhane ve Erzincan güzergahı bizim tercihimiz değil coğrafyanın tercihidir. Bu güzergah, kadim bir şehrin, kadim bir medeniyetin oluşturduğu ipek yolu güzergahıdır. Trabzon, nüfusu itibariyle ihracat rakamları, vergi tutarıyla ticaretin merkezi olmuş bir şehirdir. Dolayısıyla bölgenin ilk devlet üniversitesinin, ilk limanının ve uluslararası deniz ile hava limanın bulunduğu şehirdir. Güzergah burayı emrediyor. Bizim şehrimize bir sözümüz vardır ve bu sözün takipçisiyiz. Kimse endişe etmesin dedi. 

Kaya: Önce Trabzon’a gelmeli

Trabzonun neredeyse bir asırdır demir yolu beklemesine rağmen, Aşkale-İyidere demir yolu hattı için çalışma gerçekleştirilmesinin yankıları sürüyor. STKların yanı sıra siyasetçiler de Trabzona verilen sözleri hatırlatarak, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demir yolunun yatırım programına alınmasını bekliyor. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, demir yolunun Trabzon için en önemli konu olduğunu kaydederek güzergah değişikliğinin kabul edilemeyeceğini kaydetti. Milletvekili Kaya, demir yolu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.  Sayın Cumhurbaşkanı sıklıkla Coğrafya kaderdir diyor. Trabzon bu kaderin öne çıkardığı, bölgenin en önemli şehirlerden biridir. Tarihi İpekyolu üzerindedir. Nüfusuyla, Uluslararası limanıyla, havaalanı ve eşsiz konumuyla bölgenin merkezi konumundadır. Yurt dışına en fazla ihracatın yapıldığı şehirlerimizden biridir ve en önemlisi Trabzona demir yolunun gelmesi büyük Atatürkün vasiyetidir. Trabzon olarak 100 yıldır bu projeyi bekliyoruz. Ayrıca; Önceki Başbakan Binali Yıldırım, AKPli Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKP Trabzon eski Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu ve AKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi güzergâh tartışmaları bitmiştir, Demiryolu Trabzon'a hayırlı olsun dediler ve Trabzon'a müjde verdiler. Sözler ortada, o halde nerden çıktı bu güzergâh değişikliği?

“‘ZOR DİYE KAÇACAK HALİMİZ VAR MI DEMİŞTİ

Eski Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryoluyla ilgili şunları söylemişti: Erzincan-Trabzon demiryolu Mustafa Kemal Atatürkün vasiyetidir. Trabzon-Erzincan demiryolunu da 2023e kadar biz yapacağız, başlatacağız. Dünyanın en zor projelerinden birisi. Zor diye bırakıp kaçacak halimiz var mı? Öyle bir göz var mı bende? AK Parti iktidarı böyle çalışıyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Trabzon Valisi ve Trabzon Milletvekillerinin katıldığı toplantıdaki konuşmasında demiryolu ile ilgili güzergâh tartışmalarına son noktayı koymuş ve Erzincan Trabzon demiryolunun güzergâhının Erzincan-Gümüşhane-Maçka-Trabzon olarak netleştiğini ifade etmişti. 

Eski AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu: Uzun yıllardır demiryolu hayali kuran şehrimiz ve bölgemiz için bu, çok büyük bir müjdedir. Artık demiryolunun yapılıp yapılmayacağı, hangi güzergâhtan geçeceği gibi tartışmalar böylece geride kalmıştır. Bu dev yatırım şehrimize, bölgemize ülkemize ve milletimize hayırlı olsun demişti.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Erzincan-Trabzon Demiryolu projesi ile inşallah tarihi ticaret güzergâhı olan İpek Yolu yeniden canlanacaktır. Erzincan-Trabzon Demiryolu için tarihi bir adım atıldı, Trabzonumuza hayırlı uğurlu olsun. Başta Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın Başbakanımıza, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. demişti.

TRABZON'A BU İHANETİ KİM YAPTI?

AKP'li yetkililerin sözleri ortada. Her biri Erzincan- Trabzon demiryolu hattının kesinleştiği müjdesini verdiler bizlere, Trabzon halkına soruyorum. Nereden çıktı bu güzergâh değişikliği işi? Trabzon'a ve Trabzonlulara verilen sözler, müjdeler yalan mıydı? Yoksa güzergâhın değiştiği haberleri mi yalan? AKP'li yetkililer çıkın, Trabzon'a bir açıklama yapın, bu şehre gerçekleri söyleyin! Demir yolu hattı gerçekten Trabzondan kaydırıldı mı? Kaydırıldıysa, hangi gerekçeyle kaydırıldı ve en önemlisi Trabzon'a bu ihaneti kim yaptı?

İSTİFAYA DAVET EDİYORUM

Trabzon'a sahipsizliğin, beceriksiz siyasetçi ve yöneticilerin bedelini mi ödettiler? Bunun ortaya çıkmasını istiyoruz. Trabzonlu 4 bakanı, AK Partili Milletvekillerini, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanını ve AK Parti İl Başkanını bu konuyla ilgili bir açıklama yapmaya davet ediyorum. Demir yolu müjdesi derken, hayırlı olsun derken Trabzonla ve Trabzonlularla dalga mı geçildi? Lojistik üssü projesinden sonra demiryolu da elimizden alındı mı?  Eğer öyleyse Trabzon'a demiryolu sözü veren, Trabzonluları demir yolu müjdesiyle aldatan AKP yetkililerinin tamamını istifaya davet ediyorum. Trabzon'a demir yolu projesinin hazır olduğu söylendi, güzergâhın Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Maçka-Trabzon olarak belirlendiği ve kesinleştiği söylendi, güzergâh tartışmalarının bittiği söylendi ve hayırlı olsun diyerek müjde verildi. Cumhurbaşkanına, AKPli Bakanlara teşekkürler edildi. Tüm bunlar yalan mıydı? Bu şehrin umutlarıyla, geleceğiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur! Trabzona yapılacağı söylenen Lojistik Üssü konusunda yaşadıklarımızı, demir yolu konusunda yaşamak istemiyoruz ve bunu asla kabul etmiyoruz. Hangi hakla ve kim tarafından güzergâhı belirli bir proje elimizden alınmıştır? Bu sorulara cevap bekliyoruz.

GÜZERGÂHIN DEĞİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Erzincan-Trabzon demiryolunun bölge menfaatleri açısından Trabzona gelmesinin zorunlu olduğunu açıkladı. Şen, Erzincan-Trabzon Demiryolu güzergâhının Erzincan-Rize güzergahı olarak değiştirilmesi mümkün değildir. Trabzon 5 il için bölgesel ve üst düzey tüm ulaşım bağlantılarının odak noktasıdır. dedi.

HUKUKİ OLARAK SABİT GÜZERGÂH NASIL DEĞİŞEBİLİR?

Erzincan-Trabzon Demiryolu güzergahının demiryolu ağında kayıtlı olduğunu kaydeden Şen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın 2018 yılındaki demiryolu sektörel projeler belgesinin, ulaştırma politika ve hedeflerinin uygulanmasına yönelik olarak strateji belgesi olduğunu ve bu belgeye göre mekânsal ve sektörel kararların bölgesel ve yerel düzeyde verildiğini biliyoruz. Olması gerekende böyle bir belge üzerinden yatırım ve kalkınmayı yönlendirmektir. Bu demiryolu güzergahları ile ilgili belgeler incelendiğinde Erzincan-Gümüşhane-Trabzon hattının projesinin hazırlandığı ve bu güzergahın bakanlık kayıtlarında demiryolu ağına dahil edildiği açıktır. Bu tür sektörel stratejik belgelerin gelir geçer evraklar olmadığı hukuki olarak da sabitken nasıl oluyor da analizleri, gerekçeleri olmadan ve demiryolu strateji belgesinde yer almadan güzergah değişebiliyor anlaşılır gibi değil! diye konuştu.

GÜZERGÂHIN DEĞİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Bölge merkezinin Trabzon olduğunu gerekçeleriyle ortaya koyan Şen, Trabzon ilinin Türkiye iktisadi bölgeleri (NUTS) içinde Doğu Karadeniz bölgesinin alt bölge merkezi olduğu (TR90) dolayısıyla etki ve hinterlandı içinde Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane illerinin bulunduğu, bölge merkezi olduğu, bu hususların ülke kalkınma planlarında, strateji belgelerinde ve çevre düzeni planlarında açıkça belirtilip yasal belge olarak kayıt altına alındığı, tarihsel süreçte bir ticaret ve liman kenti olduğu unutularak demiryolu güzergahının Erzincan-Rize güzergahı olarak değiştirilmesi mümkün değildir. Bu tür bir yaklaşımın kabul edilmesi bölgesel gelişme dinamikleri ve potansiyellerine bakıldığında da mümkün görünmemektedir. Trabzon yukarıda saydığım 5 il için bölgesel ve üst düzey hizmet merkezidir ve tüm ulaşım bağlantılarının odak noktasıdır. Demiryolunun da Trabzon kentine direk ulaşması bölgenin gelişmesi ve menfaatleri açısından zorunludur. şeklinde açıklama yaptı.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.