banner114

Cumhuriyet Bayramında da ikramiye verilsin

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesini ziyaret etti.  Türkiye’de emeklilerin durumu ve Trabzon’da emeklilerin yaşam standartları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesi başkanlık görevine yeniden seçilen Burhan Bayraktar’ı tebrik eden Milletvekili Kaya TBMM’nin Ekim ayında açılışının ardından vereceği ilk kanun teklifinin, Cumhuriyet Bayramında da emeklilere birer maaş ikramiye vermek olacağını söyledi.

EMEKLİLİKLER EN BÜYÜK HAKSIZLIĞA UĞRAYAN KESİM

Türkiye’de emeklilerin en büyük haksızlıklara uğrayan kesim olduğunu ifade eden Kaya, “Bu gerçeğin altını çizmek istiyorum ve şunu da eklemek istiyorum altına. Şuanda meclis tatilde ve 1 Ekimde açılacak. İlk vereceğim önergemi hazırladım. Bu ülkenin emeklileri maalesef bugün ülkenin en yoksul kesimi. En büyük geçim sıkıntısı çeken kesimi. En büyük haksızlığa uğrayan kesimi. Bu nedenle emeklilerimiz yapılan maaş artışları maalesef elektrik zamlarının yarısı kadar bile değil. Emeklimize yapılan maaş artışları maalesef çay parasını karşılayacak düzeyde değil. Yapacağım kanun teklifinde Genel Başkanımın öncülüğünde CHP’nin öncülüğünde çıkarılan dini bayramlarımızda emeklilerimize iki maaş ikramiye verilmesi konusunu bir de bir mili bayramımızla da taçlandırmak istiyoruz. Bu ülkenin dini bayramları var ve çok kıymetliler. Bizi millet yapan değerlerimiz bunlar. Bir de mili bayramlarımız var. En azından bir milli bayramda da emeklilerimize bir maaş ikramiye verilsin diye kanun teklifi vereceğiz. Düşündüm, taşındım ve bu bayramında bizi kulluktan yurttaşlığa taşıyan Cumhuriyet Bayramı olması gerektiğine kanaat getirdim. Bunu genel başkanımızla ve genel merkez yöneticilerimizle de konuşarak emeklilerimize en azından Cumhuriyet bayramında da bir maaş ikramiye verilmesini teklif edeceğim” şeklinde konuştu.

“BENDE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDANIM”

Kaya kendisinin de emeklilikte yaşa takılanlardan olduğunu ve emekli olduğunda ilk yapacağı işin Trabzon Şubesine kayıt yaptırmak olduğunu söyledi. Kaya,Emeklilerimizin en büyük sıkıntılarından bir tanesi intibak yasası. 2000 öncesi emekli olanlar 2000 sonrası emekli olanlar. Bu konuyla ilgili çok büyük sıkıntılar var. Maaş farklılıkları, haksızlıklar var. Diğer taraftan emeklilikte yaşa takılanlar diye bu ülkenin kanayan bir yarası var. Bir çok insan maalesef bugün yaşını bekliyor. Primini yatırmış, devletin ona yüklediği sorumluluklarını yerine getirmiş ama emekli olamıyor. Sayın Cumhurbaşkanı çıktı bunu çift dikiş olarak nitelendirdi. Ama bugün sizler de biliyorsunuz bu ülkede üç maaş beş maaş alıp yan gelip yatan insanlar var. Emeklisine iki maaşı çok görenler beş maaş alanları görmezden geliyorlar. Böyle bir adaletsizlik olmaz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu vicdanları sızlatan bir durumdur. Bunun da derhal düzeltilmesi gerektiğini ifade ediyorum. Bende emeklilikte yaşa takılan bir kardeşinizim. Burada sayın başkan ve yönetim kurulu huzurunda şunu söylüyorum; yakın bir gelecekte yaşım doluyor. Emekli olacağım. Emekli olduğum günde gelip derneğinize üye olacağım. Trabzon Şubeye üye olup bu yönetimle çalışmaktan da onur duyacağımı ifade ediyorum. Ben sizlerin emeklimizin hakkını alması mücadelesinde her zamanki gibi Türkiye’de öncü olacağınıza yürekten inanıyorum” diyerek emeklilere uygulanan haksızlıkları dile getirdi.

TRABZON EMEKLİLER İÇİN ÇOK PAHALI

Trabzon’un emeklilerin yaşama şartlarını karşılamak noktasında çok pahalı bir şehir olduğunu söyledi.  Emekli kişilerin Meydan Parkında birbirlerine çay bile ısmarlayamadığını söyleyen Kaya,

“Maalesef Trabzon’un Türkiye genelinden çok bir farkı yok ama Trabzon’un bir zorluğu ulaşım maliyetleri. Türkiye’nin bugün maalesef üzülerek söylüyorum ki en pahalı kentlerinden biri Trabzon. Yaşamın en zor olduğu kentlerden biri maalesef Trabzon. Antalya’dan 50 kuruşa yola çıkan domates Trabzon’da yedi lira, sekiz lira oluyor. Meyvesinden, sebzesinden her şeye kadar maalesef pahalı bir kentte yaşıyoruz. Yıllarca bu devlete, bu devlete hizmet eden emeklimiz geçinemiyor. Üzülerek söylüyorum Avrupa’da da emekli insanlar var. Çevremizdekilerden duyuyorum. Diyor ki hanımı aldım İsviçre’ye gittim. Hanımı aldım Türkiye’ye geldim yaylaları geziyorum. Ama bizim emeklimiz evden çıkamaz durumda, bizim emeklimiz Meydan Parkına gidip arkadaşına bir çay söyleyemez durumda. Bu ayıp bize yeter. Köyüne, yaylasına gidemiyor bizim emeklimiz. Bu ülkeye 25-30 yıl hizmet etmiş insanlar maalesef bu sıkıntıyı yaşıyorlar. Bu hepimizin ayıbıdır. Ben iktidar partisini suçlamıyorum. Siyaset kurumunun ayıbıdır bu. Bu ayıbı düzeltmemiz lazım. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ne demiş, bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu o milletin yaşama kudretinin en önemli göstergesidir demiş. Bu ülkeyi yönetenlerin bunu okuyup oradan gerekli dersi alması ve emeklilerimize hak ettikleri, insan onuruna yakışır yaşam düzeyine getirmeleri gerekir. O konuda çok eksik kaldık. Bu eksiğin zaman geçmeden giderilmesi gerektiğini ifade ediyorum” diye konuştu.

HABER:  Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
TrabzonCHPKaya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.