banner114

Çöp tesisine tepkiler dinmiyor Bertaraf tesisi çöp depoluyor

Trabzon Araklı Taşönü’nde halk, Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisinin ÇED raporlarından sonra tesiste vahşi depolama yapıldığı gerekçesiyle ayaklandı. Araklılar tesise yakın Taşönü köprüsünde toplanarak pankartlarla eylem yaptı.

VAHŞİ DEPOLAMA DAVA EDİLECEK

Trabzon Barosu Çevre Komisyonu ve Taşönü Çevre Platformu Hukuk Danışmanı Av. Adnan Beşir, “Şehir Plancıları Odasıyla beraber Samsun İdare Mahkemesinde dava açtık. Lehimize karar çıktı. Hem ÇED raporuna aykırı hem çevre planına aykırı işlemler yapılmaktadır. ÇED raporunda ‘vahşi depolama yapılmaz’ denilmesine rağmen burada vahşi depolama yapılıyor. Yeraltı sularımıza, çevreye aşırı zarar veriyor. Trabzon Barosu, Şehir Plancıları Odası, Çevre komisyonu ve mühendisleri olarak yeniden dava açıyoruz. Çevreye koku yaymadan, zarar vermeden katı atıklar bertaraf edilecekti. Söylendiği gibi bertaraf tesisi değil. Tüm bunlar yasalara aykırı işlemlerdir. Devam eden, açılacak davalarımız var.” açıklamalarında bulundu.

“HUKUK DIŞI FAALİYET YÜRÜTÜLÜYOR”

Trabzon Eğitim Sen Şube Başkanı Engin Nur, “Bu köyün bitişiğindeki köyde yaşayan bir vatandaşım. Turup mevkiine kurulmak istenen çöp tesisi toplumsal duyarlılığın oluşması sonucunda tesisten vazgeçildi. Daha sonra TMSF’ye ait çimento fabrikasının taş ocağı olan bu mevkiiye köyümüzün tam orta yerine bu tesis kurulurken ÇED raporu objektif koşulların dışında, yerleşim alanları yok sayılarak hileli bir raporla beraber bu tesis buraya kuruldu. ÇED raporu daha sonra iptal edilmesine rağmen, tesis şuan hukuk dışı faaliyetine devam ediyor. Yerleşim alanının tam ortasında kurulan tesis toplumsal sağlığı tehdit etmektedir. Tesisin faaliyetinin durdurulması ve yaşam alanından uzak bir yere taşınması zorunludur. Hiçbir suni tedbirle çözümlenemez.” ifadelerine yer verdi.

“ÇERNOBİL GİBİ OLDUK”

Yöre halkından Fatma Çebi, “Devlet halkını düşünsün. Çernobil’deki faciadan sonra Karadeniz’de hastalıklarla ölümler başladı, aynı duruma geldik. Burada hijyen yok. Havamız, yeraltı sularımız kirletiliyor. Araklı’ya sahip çıkın” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ BİZE DUYARSIZ KALMAZ”

Yörede yaşayan Baki Malkoçoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Sağlık konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Çin’den Türkiye’ye bir hastayı uçakla sağlığına kavuşsun diye getiren Cumhurbaşkanımızın bize duyarsız kalacağını düşünmüyorum. Konunun ona iletildiğine inanmıyorum. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, dağları deliyor ancak burada da insanlar ölüyor. Tesisin kaldırılmasında kararlı olduğumuzu ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“BAKTERİ BAKTERİYLE ÖNLEYEMEZSİNİZ”

Hacettepe Üniversitesi Öğr. Gör. Yusuf Durmuş, “Katı atık tesisi yapılmalıdır, karşı değiliz. Ancak gelip 9-10 köyün ortasına yüzümüze bakar gibi, kadınlarımızı ağlatan bu tesisi buraya yapmak çevre açısından bir katliamdır. Tesiste bakteri ürüyor. Bu tesis Araklı’ya Trabzon’a hastalık yayıyor. Bakteri bakteriyle önleyemezsiniz. Halkı sağlığıyla oynanıyor.” diye konuştu.

HABER:RABİA MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.