banner114
banner146

Çoçuk konuştu büyükler kapıştı

KURGU MU DOĞAL GELİŞME Mİ?

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitingi sonrası kalabalık içinde ağlayarak Cumhurbaşkanına seslenen küçük Beratcan olayı Türkiye gündemini esir aldı. Muhalefet partileri küçük Beratcan’ın bir organize sonucu kürsüye çıkarıldığını savunurken, AK Parti cenahı ‘spontane gelişme’ olarak yorumladı.

DÜN YAVŞAK DİYENLER SUSSUN 

  AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Şehit ailesine ana avrat küfredip meclis kürsüsünde ‘yavşak’ ifadesini kullananların, bir çocuğun spontane gelişen ve ‘tasvip edilmeyen’ sözünden hem çocuğu linç etmeleri hem de ahlak dersi vermeleri aymazlıktır. Bu konuda en son konuşacakların bugün dili düştü. Siz susun bari!” dedi.  

ÇOCUĞA SİLAH VERENLER...

  MİLLİTVEKİLİ Bahar Ayvazoğlu ise olayın spontane geliştiğini, muhalefetin polomik suretiyle üste çıkmayı arzuladığını belirterek , “ Bir çocuğun bazı kişileri nitelemesine zemin hazırlayanlar şapkalarını önlerine koysunlar ve düşünsünler. Çocukların eline silah verip dağa çıkaranlarla ittifak yaparak, onlarla yan yana yürüyenlerin söz söylemeye hakkı yoktur.” dedi. 

Çocuğa Sevgi Empoze Etmeli

   İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Trabzon’a vaat ettikleri, Güney Çevre Yolu’nu, Yatırım Adası’nı, Demiryolunu yapmayıp, bu konuda tek kelime etmeyenler, miting meydanında bir çocuğu siyasete alet ederek, ondan medet umuyorlar. Çocukları kin ve nefret dilinden uzak tutmak lazım. Sevgiyi, saygıyı empoze etmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

TRABZON İÇİN KARA BİR LEKE 

CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu da açıklamasında “Eğer bu bir kurguysa Trabzon’a kara bir leke oldu. 10 yaşındaki çocuktan medet umar hale gelmişler.” dedi. İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli ise, “Masum bir çocuğa Sayın Kılıçdaroğlu’na hain dedirten devlet yöneticilerinin sırıtmalarını görünce insanlık adına, insanlığımdan  utandım.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon miting ve açılış töreninde sahneye çıkartılan çocuğun sözleri AK Parti, CHP ve İYİ Parti’de yansımaları oldu. Trabzon Milletvekilleri ve il başkanları konuya ilişkin açıklama yaparken iktidar ve muhalefet temsilcileri çocuk üzerinden siyaset yapmanın doğru olmadığını değerlendirdi.

CORA, “ÇOCUĞU LİNÇ ETMELERİ AYMAZLIKTIR”

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Şehit ailesine ana avrat küfredip meclis kürsüsünde ‘yavşak’ ifadesini kullananların, bir çocuğun spontane gelişen ve ‘tasvip edilmeyen’ sözünden hem çocuğu linç etmeleri hem de ahlak dersi vermeleri aymazlıktır. Bu konuda en son konuşacakların bugün dili düştü. Siz susun bari!” dedi.

AYVAZOĞLU “ÇOCUKLARI DAĞA ÇIKARANLARLA İTTİFAK YAPANLARIN SÖZ SÖYLEMEYE HAKKI YOK”

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, “Olayın çok yakın şahidi olarak şunu söyleyebilirim. Çocuğumuz seyirci kısmında ağlayarak sevgi dolu cümleler sarf etti. Cumhurbaşkanımız da nezaketen çocuğun sahneye alınmasını istedi. Tam açılış yapacakken muhtemelen fikri çocukla birlikte yapalım şeklindeydi. Çocuk hem sevgi dolu cümleler söyledi. Hem de Cumhurbaşkanımızdan bazı talepleri oldu. Çocuk bir şeyler söyledi ve mikrofonu da almak istedi. Tamamen doğaçlama şeklinde böyle cümleler kurdu. Muhalefet buradan ekmek yeme gayretinde. Sanki çocuk kasıtlı sahneye çıkartışmış, ezberletilmiş gibi. Böyle bir şey bizim siyaset tarzımızda yok. Bir çocuğun içinden gelerek söylediği cümleler bunlar. Neticede spontane ve ani gelişti. Bir çocuğun üzerinden polemik çıkarmayı, polemiğin üzerinden üste çıkmayı amaçlayanların tavrını, tarzını, siyasi ahlaka uygun bulmadığım gibi zavallıca bulduğumu ifade etmeliyim. Cumhurbaşkanımızın çocuk sevgisi ortadadır. Çocukların da ona olan sevgisini yakinen tavırlarından, sözlerinden görüyoruz. Bunun üzerinden siyaset yapılması bence haksızlık. Bir çocuğun nerede ne söyleyeceğini kimse kestiremez. Bir çocuğun bazı kişileri nitelemesini zemin hazırlayanlar şapkalarını önlerine koysunlar ve düşünsünler. Çocukların eline silah verip dağa çıkaranlarla ittifak yaparak, onlarla yan yana yürüyenler, Berkin Elvan gibi bir çocuğun ölmesine izin verenler ve ölümünün üzerinden siyaset yaparak nemalanmaya çalışanların hiçbir söz etmeye hakları yok.” açıklamalarına yer verdi.

ÖRS “ÇOCUKLARI KİN VE NEFRET DİLİNDEN UZAK TUTALIM”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Trabzon’a vaat ettikleri, Güney Çevre Yolu’nu, Yatırım Adası’nı, Demiryolunu yapmayıp, bu konuda tek kelime etmeyenler, miting meydanında bir çocuğu siyasete alet ederek, ondan medet umuyorlar. Çocukları kin ve nefret dilinden uzak tutmak lazım. Sevgiyi, saygıyı empoze etmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

MUMCU “MUHTEŞEM PROGRAMI ALGI ÜZERİNDE BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR”

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, “AK Parti Trabzon teşkilatı olarak Trabzon’da muhteşem bir miting yaptık. Bunun konuşulması lazım. Çocuk olayı kendiliğinden gelişen bir hadise. Burada mizansen aramak öküzün altında buzağı aramak gibi bir şey. Muhalefet AK Partideki Trabzon’da bu şartlarda yapılan mitingi Cumhurbaşkanımıza olan teveccühü görmüyor. Yapılan programı bir çocuk üzerinden algıyla bozmaya çalışıyor. Trabzon’un Cumhurbaşkanını bağrına bastığını görmeleri gerekir. Her zaman olduğu gibi desteğini verdi. 4 program yaptık. Ve hepsi müthiş coşkulu oldu. Trabzon AK Parti’nin kalesi olduğunu ispatladı.” dedi.

HACISALİHOĞLU,  “TÜKENMİŞLİKLERİNİ  GÖZ ÖNÜNE SERDİ”

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Trabzon’a yakışmayan bir görüntü oldu. Küçük çocuk üzerinden siyaset yapmamak için Genel Başkanımız öğütleri verdi. Ama diğer taraftan kurgulanmışsa Trabzon’a kara bir leke oldu. 10 yaşındaki çocuktan medet umar hale gelmişler demektir. Bu da tükenmişliklerini göz önüne sermiştir.” şeklinde belirtti.

KUVVETLİ, “İNSANLIĞIMDAN UTANDIM”

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, “Trabzon'da AK Parti'nin mitinginde yaşanan hadiseden dolayı gerçekten çok üzgünüm. Bir çocuğu kirli siyasetlerinin bir parçası haline getirmeleri anlayacağımız bir durum değildir. Masum bir çocuğun Sayın Kılıçdaroğlu'na ‘hain’ dedirten devlet yöneticilerinin sırıtmalarını görünce gerçekten insanlık adına kahroldum, insanlığımdan utandım. AK Parti'de siyaset yapma anlayışının her geçen gün toplumda derin ayrışmalara sebep olduğuna üzülerek şahit olmaktayız. Biz İYİ Parti olarak sevgiyi, hoşgörüyü, nezaketi siyasetin öznesi haline getirmeye çalışıyoruz. Rakiplerimizin siyaset yapma tarzı, üslubu toplumun değer yargılarını derinden sarsmaktadır. Bunlara aynı üslupla mukabele etmemize ise ahlakımız, vicdanımız, insanlığımız, topluma olan saygımız ve de siyaset yapma tarzımız imkân vermez. İYİ Parti olarak öncelikle yapmamız gereken ise, Türkiye'de bu kadar derin ayrışmalara sebep olan kirli dili, pespayeliği ortadan kaldırmaktır.” şeklinde konuştu.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.