banner114

CHP yenilgiye mazeret üretiyor

AK PARTİ Trabzon Milletvekili Salih Cora, referandum sonuçlarının belli olmasının ardından 61medya’ya açıklamalarda bulundu. Cora, YSK’nın seçim kararlarıyla ilgili “Bunun arkasında bir FETÖ tezgâhı olabilir. Yani bunun her yerde değil de belirli yerlerde olması sinsi bir işlem gibi görünmektedir.” ifadelerini kullandı.

BU DÖNEMDE DAHA DA YÜKSELECEĞİZ

Türkiye’nin yeni bir sisteme geçtiğini belirten Cora, “Eski modelde yaşanan kavgaların, çatışmaların, çözümsüzlüklerin, krizlerin, koalisyon nedeniyle oluşan belirsizliklerin, çift başlılık nedeniyle oluşan çatışma, kriz hallerinin tamamen geride kalmasını istediği yönünde bir tercihte bulunmuştur. Biz sonuç olarak şunu değerlendiriyoruz: Milletin verdiği mesajı iyi okumalıyız. Milletimize teşekkür ediyoruz. Sonuçta yeni bir sisteme, hiç görmediği, bilmediği bir sisteme bize güvenerek, bizim anlatımlarımıza güvenerek, AK Parti ve MHP’nin bir araya gelmesiyle oluşan bir güven duygusuyla beraber evet demiştir. Ve bundan sonraki süreçte de yeni sistem ile alakalı hayır tarafının özellikle oluşturduğu algıların yalan olduğu, bu algıların içinin boş olduğunu hissettirecek adımlar atmamız hâlinde ben gelecek dönemlerde bu yeni sisteme güvenin daha da yükselip sandığa yansıyacağı inancındayım.” ifadelerini kullandı.

BU KADARI SİZE YETER DEMİŞTİR

Bekledikleri oy oranına ulaşamadıklarını belirten Cora, “Oy oranı olarak biz hedeflerimizi yüksek tutmuştuk. Hedeflerimizde hep zirveyi zorlama gayretimiz oldu. O oy oranlarını yakalayabilecek çalışma performansını da ortaya koyduk. Ama milletimiz bu kadar size yeterlidir demiştir. Bir hayal kırıklığı değildir bu. Hep beklediğimizin üzerinde oy alırdık. Ama ilk kez beklediğimizin altında oy aldık. Onun şaşkınlığı var bizde. Ama milletimiz bize size bu kadar oy yeterlidir, bundan sonra atacağınız adımları takip ediyoruz mesajını vermiştir. İşte bu yeni hükûmet modeliyle alakalı atacağımız adımlar da uyum yasaları. Uyum yasalarında daha demokratik bir seçim modellerinin oluşması... Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik. Meclis iç tüzüğünde yapılacak değişikliklerle beraber bunların toplumsal karşılığı tekrar değerlendirilecektir.” dedi.

ARAŞTIRILMASI GEREK!

Milletvekili Cora, YSK’nın almış olduğu kararları değerlendirip kararların doğru ve yerinde olduğunu söyledi. Kararların geçmişteki kararlarıyla uyumlu olduğunu belirten Salih Cora,, “Sonuçta seçmenin iradesini dikkate alan bir karardır. Seçmen, iradesiyle gelmiş, oy kullanmış. Zarfın arkasında mı önünde mi? Neresinde mühür olacağını bile bilmesi imkânsız. Bunu parti yöneticileri, sandık kurulu üyelerinin karıştırdığı durumda sorumlu tutulması doğru değildir. Burada oy verenler evet oyu hayır oyu diye bir şey yok. Evet oyu veren de hayır oyu veren de hakkı savunmuş oldu. Ben bunun arkasının araştırılmasını istiyorum. Bunun arkasında bir FETÖ tezgâhı olabilir. Yani bunun her yerde değil de belirli yerlerde olması sinsi bir işlem gibi görünmektedir. Bu kabiliyeti ortaya koyacak ancak böyle sinsi faaliyetlerde bulunan bir tezgâh olmalıdır. Bunun arkasının araştırılması gerekiyor. Her o yönde itiraz olan sandıkta görevli kişilerin araştırılmasında yarar görüyorum.” ifadelerini kullandı.

YENİLGİ MAZERETİ

Cora, YSK’nın böyle bir kararı daha önce de aldığını hatırlatıp “Oy zarflarının dışarıdan geldiği ispat edilmedikçe seçmenin vermiş olduğu oyu korumak gerekiyor. Oradaki seçmenin bir günahı yoktur. Seçmenin iradesine sahip çıkma konusunda karar alınmıştır. Dolayısıyla hem evetin hakkı korunmuş hem hayırın hakkı korunmuştur. Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Burada sonuçlara etki edebilecek bir durum da yoktur. CHP’nin bunu gerekçe göstererek sonuçta seçimin kaybetmenin bir mazereti olarak kullanması da akıllara durgunluk verecek bir olaydır. Yani kendi hayır oylarının geçersiz sayılmasını istiyor. Orada evet oyu da var hayır oyu da var. Hangisinde ne kadar var bilmek mümkün değildir. Dolayısıyla buradan yola çıkarak bir algı oluşturmaları seçim yenilgisini bir mazerete bağlamaktan başka bir şey değildir.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.