banner114

ÇAYDA YAŞANAN BU VURGUNU DURDURUN

ÇAY ÜRETİCİLERİNİN HAKLI FERYADI

 Çay üretici ve aynı zamanda AK Parti Of Kurucu İlçe Başkanı Fazlı Çapoğlu, çay sektöründe yaşananlara yönelik sert açıklamalarda bulundu. Devletin verdiği 3 lira 87 kuruşluk taban çay fiyatına özel çay fabrikalarının 2 lira 80 kuruş verdiğini kaydeden Çapoğlu, bunun bir sömürü olduğunu ve  üreticinin mecburen bu sömürüye boyun eğdiğini söyledi. Çay fabrikalarının tekel oluşturduğunu, Rekabet Kurulunun seyrettiğini ileri süren Çapoğlu, milletvekillerinin duyarsızlığını da dile getirdi.

ÇAYKUR’un SÜRECİ YÖNETEMEDİĞİNİ SAVUNDU

n Çay müstahsiline ihanet edildiğini iddia eden Çapoğlu, çayın patronu olan ÇAYKUR’un süreci iyi yönetemediğini belirterek, “Bin bir zorluklar ve zahmetlerle yağmur, çamur demeden toplanan çaydan hakkımızı istiyoruz. 1., 2. ve 3.sürgü çay kotaları dekar başı yanlış yapılmaktadır. Birinci sürgü için 600 kg kota verilmekte oysa bu çayı alması mümkün değil. Müstahsiller olarak birlik ve beraberlik içinde mutlaka dernekleşmeliyiz ki fırsatçılarla mücadele edelim.” çağrısında bulundu.aeiaeüeü n 6’DA

Çay üreticilerinin yıllardır aynı sorunla karşı karşıya kaldığını kaydeden Çapoğlu, “Bugüne kadar susmadım ve susmayacağım. Hak, adalet nerede? Onun mücadelesini vermeye çalışacağım. Konumuz çay ve Doğu Karadeniz’deki felaketler. Sel felaketinin yaralarını sarmak için devletimiz seferber oldu. İkinci felaket çay felaketi ve bu felaket her sene devam ediyor. Devletimiz taban fiyatı veriyor seviniyoruz. Bir de bakıyoruz özel çay fabrikaları 3 lira 87 kuruşluk çayı 2 lira 75-2 lira 80-2 lira 90 kuruşa mecbur kılıyor. Müstahsillerin yapacağı bir şey kalmıyor? çay günlük toplanıp verildiği için mecburen boyun eğiliyor.” açıklamalarında bulundu.

“MİLLETVEKİLLERİMİZ NE YAPIYOR?”

Bölge milletvekillerine de tepki gösteren Çapoğlu, “Özel çay fabrikaları eliyle bir sömürü düzeni kurmuş. Buna dur diyecek yetkililer yok mu? Trabzon, Rize, Artvin milletvekillerimiz ne yapıyor? Hiç mi bir yaptırım güçleri yok? Çay fabrikaları tekel oluşturmuşlar. Sayın Vekiller Rekabet Kurulunu, Mâliyeyi harekete geçiremez mi? Doymak bilmeyen özel çay fabrika sahipleri AK Parti zamanında servetlerine servet katmanın peşinde. Ne yapmak istiyorlar? Milleti hükümetten soğutmak mı istiyorlar? Vicdanlarını cüzdanlarına sıkıştıran özel çay fabrika sahiplerine dur demenin zamanı gelmedi mi? Sayın Vekiller çay bölgesine gidip müstahsillerle görüşmeye cesaret edecekler mi? En kötü kanun hiç olmayan kanundan daha iyidir. Çay kanunu neden, niçin çıkarılamıyor? Bu tekel mutlaka kırılmalı. 200 bin aile veya bir milyonun üzeri çay müstahsiline, çay bölgesine ihanet edenlerden hesap sorulmalı.” çağrısı yaptı.

“DOĞU KARADENİZ’İN OLMAZSA OLMAZI”

Çay bölgesine ihanet edildiğini savunan Çapoğlu, “ÇAYKUR'a ve yetkililere sormak istiyorum Van’da çay var mı? 4 tane paketleme fabrikası çayı nereden alıyor? Özel çay fabrikaları getirdikleri kaçak çayları bizim çayımızla karıştırıp burada mı paketliyorlar? Bu olay çay bölgesine ihanet değil mi? Çay Doğu Karadeniz’in olmazsa olmazı milli bir ürünümüzdür. Bölgemizde olan bu fabrikaların sahiplerine sormak istiyorum. Bu milli ürünümüzü para hırsıyla yok mu etmek istiyorsunuz? Bu fırsatçılığınız milletin ahi ile yok olacaktır.” diye konuştu.

ÇAYKUR’a yönelik eleştiriler yöneten Çapoğlu, “Çayın patronu ÇAYKUR süreci iyi yönetememektedir. 1., 2. ve 3.sürgü çay kotaları dekar başı yanlış yapılmaktadır. Birinci sürgü için 600 kg kota verilmekte oysa bu çayı alması mümkün değil. Kontenjan uygulanıyor. Günlük verilecek çay belli iken 45 gün bile yetmiyor. Çay olma vasfını kaybeder. Bin bir zorluklar ve zahmetlerle yağmur, çamur demeden toplanan çaydan hakkımızı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

MÜSTAHSİLLER ÖZEL SEKTÖRE FIRSAT VERİYOR

Üreticilere yönelik tepkisini de dile getiren Çapoğlu, “Müstahsiller olarak bizim suçumuz yok mu? Elbette var. Şehir dışından gelen müstahsiller, iki üç günlük çayını toplayıp gitmek isteyenler, özel çay fabrikalarına fırsat sunuyorlar. Müstahsiller olarak birlik ve beraberlik içinde mutlaka dernekleşmeliyiz ki fırsatçılarla mücadele edelim. Yanlışı bugüne kadar hiç alkışlamadım. Bundan sonra da alkışlamayacağım.”

HEP BİRLİKTE MÜCADELE VERELİM

Son olarak siyasilere seslenen Çapoğlu, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Hiç kimse çay konusunu siyasi malzeme olarak kullanmasın. Geçmişi de biliyoruz bugünü de. Daha iyisini nasıl yapabiliriz, bunun mücadelesini hep birlikte verelim. Birlikte hayır var ayrılık da şer var. Şer tarafında olmayalım, gayret edersek başarırız.”

Anahtar Kelimeler:
Ak PartiOfçayÇapoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.