banner114

Çayda beklenen fiyat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılı yaş çay alım kilogram fiyatını 2 TL taban fiyat ve 13 kuruş da pirim destekleme olmak üzere 2,13 kuruş olarak açıkladı. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 212 bin çay üreticisini ilgilendiren 2017 yılı yaş çay fiyatı dün ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısında ilk olarak söz alan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, organik çay üretimine geçmenin önemine vurgu yaptı, ardından çay üreticilerine uyarılarda bulundu. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, yaptığı konuşmada, yaş çay alımlarının devam ettiğini belirterek çay üreticilerinin çaylarını toplamak için acele etmemelerini istedi. Sütlüoğlu, “Çay alımlarımız devam ediyor. 90 bin tona yakın bir çay aldık. Günlük kapasitemiz nispetinde alımlarımızı sürdürüyoruz. Özel sektörün de çay alımlarının 80 bin tonlar civarında olduğunu biliyoruz. Yani birinci sürgün rekoltesinin yaklaşık yüzde 40’ını almış olduk. Vatandaş çaylıklara erken girdi. Ancak üreticilerimiz biraz fazla acele ediyor. Yoğun bir şekilde çay vermeye başlayınca maalesef özel sektör fiyatları aşağıya çekmeye çalışıyor. Vatandaşlarımız acele etmesinler. Ucuza çaylarını satmasınlar, çaylarını çay bahçesinde bekletsinler. Çayı en iyi bekletebileceğimiz yer çay bahçeleridir. Çaylar taze, havalar serin. Bu sene özel sektörün de çaya çok ihtiyacı var. Siz fiyatları düşürmezseniz özel sektör de fiyatları yukarı çekmek zorunda kalır. Bunu sizden istirham ediyoruz, bunu yaparsanız mağdur olmazsınız. Biz 4 sürgünde de taahhüt ettiğimiz çayın tamamını alacağız. Acele etmesinler, telaşlanmasınlar. Çayı ucuza vermesinler. Fiyatları da aşağıya çekmesinler.” uyarılarında bulundu.

BAKAN ÇELİK: HER ZAMAN ÇAY ÜRETİCİSİNİN YANINDAYIZ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise yaptığı konuşmada, çayın şehri Rize’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek her zaman çay üreticisinin yanında olduklarını söyledi. Bakan Çelik, her yıl olduğu gibi yine çay alım kampanyasını başlatmak üzere Rize’ye geldiğini hatırlatarak “Çay, Türkiye’de 212 bin ailenin geçim kaynağı son derece önemli bir tarımsal ürün. Ülkemizde 76 bin hektar alanda 1,3 milyon ton yaş çay, 270 bin ton kuru çay elde edilmektedir. Yaş çayın yüzde 55’i ÇAYKUR, yüzde 45’i ise özel sektör tarafından alınıyor. Stratejik bir ürün. Bölgenin fındıkla beraber en önemli geçim kaynağı. Son derece dikkatli bir şekilde bu ürüne yaklaşmalıyız.” diye konuştu. Çayın stratejik bir ürün olduğuna işaret eden Çelik, aylardır yalnız arazide bunun ticareti ve üretimi ile meşgul olanların değil, bilim insanların da öncülüğünde çay sistemi, çay anlayışıyla ilgili politikaların geleceğe nasıl taşınacağı ile ilgili çok önemli toplantılar yaptıklarını söyledi. Çelik, "Ne gördük? Bilinçsiz ve gereksiz kullanılan kimyasal gübrelerin olduğunu gördük. Toprağın kalitesini almış götürmüş. Bu bölgenin geçim geleceği çaya endeksli hem de bu şekilde yanlışlar yapma ve ısrarcı olma gibi bir lüksümüzün olmaması gerekiyor." şeklinde konuştu. Tarlalarda bilinçsiz bir bakım olduğunu ve üretimde de yeterli bilincin olmadığını belirten Çelik, "Ne kadar bilinçli bir şekilde bu tarımsal ürünün üretimini gerçekleştiriyoruz? Burada da sıkıntılar var. Çaylık alanların yenilenmesi yani yaşlılık sorunu, buna bir çözüm bulabildik mi? Bu sorunu çözmek için, el birliğiyle neler yapmamız gerekiyor? Bu, sizin çocuklarınızın ve torunlarınızın, bölgede yaşayan ve yaşayacak insanların geleceği açısından önemli olduğu için ifade ediyorum. Mülkiyet ve tapu sorunu var." ifadelerini kullandı.

ÇAK KANUNU BAŞBAKANLIK’TA

Çay tarımındaki sorunların çözümü için önemli iki adım atma kararı aldıklarını dile getiren Çelik, "Birincisi Çay Kanunu. Bu konuda çok kez toplantı yaptık. Çay Kanunu taslağını tamamladık ve Başbakanlığa gönderdik. Önümüzdeki dönem içinde bunun yasalaşması konusunda irade, hükûmette ve bakanlıkta. Çay üreticilerinin de bu yönde bir beklentisi var. Bunu hızlandıracağız." dedi. Bu yıl çay alanlarının yarısının organik üretime geçilmesi için değerlendirmeler yapıldığına ama 2018'e ertelenmesi konusunda talep geldiğine dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti: "Yapılması gerekeni zamanında yapacaksınız. Uzatmanın bir anlamı yok. Korkunun ecele faydası yok. Organik çaya geçmekten başka çıkış yolu var mı? Birisi çıkıp diyecek ki 'Dekar başına 150 kilo kimyasal kullanıyor, 200 hattâ 300 kilo kullanalım.' diye bir şey söylenemeyeceğine göre,  tablo vahim olduğuna göre, yapılması gereken belli ve bunu geciktirmenin bir anlamı yok. Bu irade bakanlıkta, bizde var. Buradan çok farklı seslerin çıkmasına gerek yok. Bilim insanları ve üretici ile konuşuyoruz 'acil' diyor. Yalnız organik çay değil, bu bölgenin bazı illerinin tümden organik iller olması gerekiyor. Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve Tunceli gibi bazı illerin üretimde tümden organiğe geçmesi noktasındaki kararlılığımızı hemen 2018'de gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kimin bu konuda farklı görüşü varsa gelsin biz onu, o bizi ikna etsin. Bu işi artık rayına koyalım. Bu karalılığımızı yeniden yıllara yaymayalım. Yapılması gerekeni biran önce gerçekleştirelim." Bakan Çelik, konuşmasının sonunda 2017 yılı yaş çay taban fiyatını açıklayarak “2016 yılında burada yaş taban fiyatını 1,77 kuruş taban fiyat, 13 kuruş da prim destekleme olmak üzere toplam 1,90 kuruş olarak gerçekleştireceğiz demiştik. Geçtiğimiz yıl çay üreticilerine toplam 1,5 milyar TL’lik bir ödeme yaptığımızı ifade etmek istiyorum. Helali hoş olsun. Bu yıl yaş çay alım kilogram fiyatını 2 TL taban fiyat ve 13 kuruş da pirim destekleme olmak üzere 2,13 kuruş olarak belirledik. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Toplantıya Çelik ve Yazıcı'nın yanı sıra AK Parti Rize milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, fabrika müdürleri ile davetliler katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.