banner114
banner146

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, 2020 çay sezonu ile ilgili olarak TBMM bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında açıklanan çay fiyatının üreticide hayal kırıklığını ifade eden Milletvekili Örs, Açıklanan fiyat bölgedeki üreticilerimizde hayal kırıklığı yaratmıştır. 11 Mayıstan önce ben çayımı nasıl toplayacağım? düşüncesinde olan üretici, açıklanan fiyatı duyunca ben masrafımı nasıl karşılayacağım? derdine düşmüştür. Verilen fiyat son yıllara baktığımızda en düşük fiyattır. Koronadan dolayı ekonomik destek paketi açıklayan hükümet; çaydaki destekleme miktarını arttırmamış, önceki yıllarda olduğu gibi 13 kuruşta tutmaya devam etmiştir. Yani; hükümet, çay üreticisine Pandemi, korona anlamam! Benden sana destek yok, başının çaresine bak! demiştir. Açıklanan 2020 yaş çay alım fiyatı üreticinin deyimiyle el-ele, baş-başa fiyatı bile değildir.  Hükümet; sanki koronavirüs Doğu Karadenize uğramamış, covid-19 çay üreticisini pas geçmiş gibi davranarak 2020 yılı yaş çayı için fiyat açıklamıştır. dedi.

ÇAYKUR KİME HİZMET ETMEKTEDİR?

Örs, açıklamasında ÇAYKURun kontenjan uygulamasını eleştirerek sözlerini şöyle sürdürdü: Çay sezonu açılalı daha on gün olmamışken ÇAYKUR kontenjan uygulaması başlatmıştır. ÇAYKUR; yer yer uyguladığı günlük 15-20 kg kontenjan ile üreticiyi özel sektöre mahkûm etmiştir.  Bugün itibariyle Rize ve diğer çay bölgesinde özel sektör; açıklanan taban fiyatın çok altında 2.70 TLden çay alımı yapmaktadır. Yani bugün çay fiyatı; 2019 da açıklanan 3.03 TLnin de altındadır. Özel sektör üreticilere mesaj atarak 2.70 TLden çay alımına başlandığını duyurmaktadır. Üreticinin yanında olması gereken ÇAYKUR ise her gün kontenjan miktarını düşürmektedir. .Son olarak da ÇAYKUR günlük kontenjanı yer yer 15-20 kg. düşürerek; üreticiye;  bana gelme, özel sektöre git, özel sektör de ne verirse al, çayını teslim et. demektedir.  Şimdi buradan soruyorum; Bu ÇAYKUR kimin için vardır? Bu ÇAYKUR kime hizmet etmektedir? ÇAYKUR hele hele bu pandemi sürecinde mağdur üreticinin yanında olmayacaksa ne zaman olacaktır?

ÇAY ÜRETİCİSİNİN YARASINA TUZ-BİBER EKME

ÇAYKURa da seslenen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Üreticinin yanında ol! Kontenjan uygulaması ile pandeminin mağdur ettiği çay üreticisinin yarasına tuz-biber ekme!  Kontenjan uygulamasını üreticiyi mağdur etmeyecek makul seviyelerde tut! Üreticinin bu yıl korona yasakları nedeniyle budayamadığı çaya da alım garantisi ver! İşini ciddiyetle yap, üreticiyi özel sektöre mahkûm etme! ifadelerini kullandı.

ÇAY KANUNUNU GÜNDEME TAŞIDI

Örs konuşmasının son bölümünde bölge milletvekillerine çağrıda bulunarak, Gelin Çay Kanununu çıkaralım dedi.  Milletvekili Örs Karadenizdeki hangi partiye mensup olursa olsun; tüm milletvekilleri bir araya gelerek; bir "Çay Kanun Teklifi" hazırlayalım. Çayla ilgili tüm paydaşların görüşlerini, önerilerini alarak birlikte hazırlayalım, yıllardır beklenen çay kanununu çıkaralım. Çay üreticimizin çektiği sıkıntı bitsin, yüzü gülsün. Milyonlarca çay üreticisinin derdine çare bulmak için, yaş çay fiyatının taban fiyatın altına düşmemesi için, ödemelerin denetlenmesi için, kaçak çayın önüne geçilmesi için, kuru çayda kalitenin arttırılması için, çayda ekim alanları, budama, gübreleme ile ilgili düzenlemelerin yapılması için, dünya çay fiyatlarındaki gelişmeler, iç piyasa fiyatları, arz-talep dengesi, spekülatif etkiler ve diğer hususlar dikkate alarak çay ticaretinde gerekli düzenlemesinin yapılabilmesi için, kaliteli çay üretimini ve özellikle de ihracatını teşvik etmek amacıyla yaş çay üreticilerine, kuru çay üreticilerine, akredite alıcı ve ihracatçılara ödenmek üzere kaynak oluşturulabilmesi için, özetle; çay sektörümüzü içinde bulunduğu darboğazdan çıkarmak için acilen çay kanunu çıkarılmalıdır. diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.