banner114

Çay fiyatı hayal kırıklığı

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yaş çay alım fiyatını eleştirdi. Yaş çay alım fiyatının en az 4 lira olması gerektiğini kaydeden Kuvvetli, “37 kuruşluk zam ile çay müstahsilinin umudu yerini hayal kırıklığına bırakmıştır” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇAY ÜRETİCİLERİNİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR”

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Kuvvetli, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde, ‘2020 için yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir Bu rakam 13 kuruşluk destekleme ile kilogramda 3 lira 40 kuruşa tekabül etmektedir.’ sözleriyle yaş çay alım fiyatına 37 kuruş yani yüzde 12’lik bir zam yapıldığını duyurmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözleriyle başta memleketi Rize olmak üzere Trabzon’daki çay üreticilerini de hayal kırıklığına uğratmıştır. Koronavirüs dolayısıyla uygulanan şehirlerarası yolculuk yasağı ve işçi sorunuyla ne yapacağını şaşıran üretici, adeta yılan hikayesine dönüşen bu sürecin mağduru olmuştur. Çay üreticilerine hasat konusunda izin verilmesi gerektiği, ÇAYKUR’un ivedilikle bir çalışma takvimi oluşturmasının elzem olduğu Milletvekilimiz Dr. Hüseyin Örs tarafından, hemen akabinde de İYİ Parti İl Başkanlığımızca gündeme getirilmesine rağmen iktidar tarafından zamanında dikkate alınmamış ve üretici hasat için de geç kalmıştır. Yaklaşık 2 hafta önce gündeme getirdiğimiz izinlerin; çay genelgesi adı altında valiliklere yeni gönderilmesi yine iktidarın iş bilmezliğinin bir örneği olarak karşımızda durmaktadır.” şeklinde konuştu. 

“YÜZDE 12’LİK ZAM, İKTİDARIN ÜRETİCİYE DESTEK SÖYLEMLERİNİN SÖZDE KALDIĞININ KANITIDIR”

İl başkanı Kuvvetli, çay hasadına ilişkin yaptığı değerlendirmede de şu ifadelere yer verdi: “Çayda bir diğer sorun da Gürcistan ve Azerbaycan gibi çevre ülkelerden işçi gelemiyor olması ve işçilik maliyetlerinin yüksek olmasıdır. 200 lira işçi yevmiyesi ve üretim maliyetleri nedeniyle yapılan 37 kuruşluk zamla üreticinin kar etmesi mümkün değildir. Üretimin değerinin anlaşılması gereken bu günlerde çaya yalnızca yüzde 12’lik bir zam yapılması; iktidarın üreticiye destek söylemlerinin sözde kaldığının kanıtıdır. Yaş çay alım fiyatına yapılan zam enflasyonun da çok altında kalmış ve ekonomik anlamda darboğazda olan çay müstahsilinin çaydaki umudunu da tüketmiştir. Beklentilerin altında kalan yaş çay alım fiyatı üreticiyi bahçesine küstürmüş; umutlu bekleyiş yerini hayal kırıklığına bırakmıştır.  İYİ Parti olarak bizlerin çağrısı yaş çay alım fiyatının en az 4 liraya çıkarılması ve ekonomik çıkmazda olan üreticiye sözde değil özde destek verilmesini sağlamaktır.”

RİZE İL BAŞKANI DA ‘HAYAL KIRIKLIĞI’ DEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaş çay alım taban fiyatını 3 lira 27 kuruş olarak açıklamasına İYİ Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık tepki gösterdi. Açıklanan yaş çay fiyatının tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirten Özyanık, “Çaya yapılan zam hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.” dedi.

FİYAT BEKLENTİNİN ÇOK ALTINDA

Açıklanan çay fiyatının hayal kırıklığı yarattığını ve beklenti altında kaldığını dile getiren İYİ Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık, “Çaya yapılan zam hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Biz İYİ Parti olarak çayın destekleme ile birlikte en az 4 TL olması gerektiğini daha önce açıklamıştık. Özellikle bu salgın nedeniyle zaten ekonomisi sekteye uğrayan müstahsilimizin üzerindeki ekonomik yükü bir nebze azaltmak adına yapılan zam açıklamasının beklentinin çok altında olduğunu ifade etmeliyiz. Böyle bir salgın sürecinde devletimizin milletimizin yanında olduğunu gösterebilmesi adına maalesef açıklanan rakamlar müstahsilimizi değil sadece özel sektörde çay alımı yapan firmalar açısından tatmin edicidir.” ifadelerini kullandı.

ÇAY GÜN GEÇTİKÇE ERİMEKTEDİR

Enflasyon oranı kadar zam yapıldığı gerekçelendirilmesinin her türlü izahtan uzak olduğunu söyleyen Özyanık, “Çünkü önemli olan vatandaşın alım gücüdür. Vatandaşımızın alım gücü oranında gerçeği yansıtmamaktadır. Basitçe bir hesap yapacak olursak; Geçen yıl Mayıs ayında 1 ton çay satan müstahsilimiz buna karşılık elde ettiği gelirle 12,26 gram altın alabiliyorken bu yıl 1 ton çayla 8.85 gram altın alabilmektedir. Aslında bu çaya zam değildir maalesef bir aldatmacadır, çayda indirim yapılmıştır. Bu bize gösterir ki vatandaşımızın çayına yapılan zam yeterli değildir ve cebindeki para da gün geçtikçe erimektedir.” dedi.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erzurumdan 3 hafta önce

Çaya Türkiye dünyada en fazla para veren ülke. Bu geçmişte de böyleydi şimdi de aynı. Eleştiri olsun diye herşey eleştirilmemeli. Diğer ürünlere bakıldığında çaya iyi ücret veriliyor.