banner114
banner146

TRABZON Mimarlar Odası ( TMMOB) Trabzon Şubesi’nin ev sahipliği yaptığı panelin açılış konuşmasını Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu gerçekleştirdi. Bölgesel korumanın bölgesel hassasiyetler ile ele alınması gerektiğini belirten Ustaömeroğlu, sistem olarak bakıldığında Mimarlar Odası olarak her geçen gün etkinliklerin azaldığını ve sistem dışına itildiklerini ifade etti. Çamburnu’na hiçbir yapı yapılamayacağını belirten Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ise burasının milli bir park olduğunu ve Kamu Yönetimlerinin Çamburnu’nu yağmalama suçu işlediklerini iddia etti.

Bir yerde kent planlamasının olmasının her zaman doğru sonuçlar çıkarmadığını belirten Ustaömeroğlu, açıklamalarına bir örnek vererek devam etti. Ustaömeroğlu “Erkan Karakaya hocamız geçen bir şey söyledi ‘Mimar Trabzon’da sitem dışına itilmiştir’ dedi. Sistem olarak bakıldığında etkinliğimiz gün be gün azalmakta olduğunu, yetkilerimizin her geçen gün indirilmekte olduğunu acı bir şekilde biz de burada tanık oluyoruz. Biz içinde yaşadığımız bölgenin nasıl bir stratejik hedef taşıması konusunda kafamızın net olmadığına inanıyoruz. Sağlık kenti miyiz? Lojistik merkezi miyiz? Eğitim bölgesi miyiz? Hedefleri arttırabiliriz. Kafamızda bir netlik yok” şeklinde konuştu.

ÇAMBURNU’NU OLAYINA NEDEN OLAN YASA

Muğla ormanlarını koruyan bir yasa ile Çamburnu ormanlarının korunamayacağını belirten Ustaömeroğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Biz yasaları plancılar olarak yasal sorumluluk çerçevesinde ele alabiliriz.  İşin ikinci bir perdesi var. Vicdani sorumluluğumuzu nereye koyacağız.  Biz Muğla ormanlarını koruyan bir yasa ile Çamburnu ormanlarını koruyamayız. Oranın yapısı farklı bizim bölgemizin yapısı farklıdır. Çamburnu’ndaki olaya neden olan şey aslında kadim bir yasa. Bu yasa zamanında Sümela Manastırı’nın altındaki ormanları yapan yasa. Yangından sonra ortaya çıkmış ortada bir yasa var. Orada vicdani bir sorumluluk başlıyor.

Kanuni Bulvarı hakkında değerlendirmede bulunan Ustaömeroğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Stratejik hedef olarak Akçaabat orta mahallesine çivi çakamazsınız öyle görünüyor. Devlet Orta Mahalleden 30 metrelik bulvar geçirir. Bu kentin içine turizm ve ulaşım derdini sokarsanız kara yolları oradan 30 metrelik bulvarı geçirir. Kanuni Bulvarı yapılıyor. Kanuni Bulvarı biraz daha planlama ile eş değer gidiyor diye önce sevindik. Listeye turizm diye yazılan Trabzon Kanuni Bulvarı üst geçit diye geçiyor. Yukarıda kızlar manastırı var. Zamanında zaten bir cami yapıldı. Şimdi de üst geçiyor. Trabzon’un ayna dediğimiz Maşatlık bölgemizden Kanuni Bulvarı çıkıyor.”

KAFA KARIŞIKLIĞI DEĞİL CEHALET

1980 sonrası izlenen ve kamuyu kasten çökerten çevre politikaları ile tabiat varlıklarının milli parkların sit alanlarının rant haline getirilmesinin bir tercih olduğunu belirten Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, bunun kafa karışıklığı değil cehalet olduğunu ifade etti. Muhcu “ Bir cehalet bir vurdumduymazlığın olduğunu söylemek gerekir. Kentsel dönüşüm adı altında son 10 yıldır yoğun yapılaşmalar gündeme getirilmektedir. Koruma mevzuatı değiştirilmiştir ve sınırsız bir yapılaşmanın önü açılmıştır. Doğal sitlerin yapılaşmaya açılması için önemli adımlar atılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütün kamuoyundan gizleyerek kapalı kapılar ardından yağma rant planları hazırlamaktadır. Bütün bu operasyonlar KHK Torba yasaları tek adamın talimatları ile yürütülmektedir” dedi.

BÖLGE ORTADOĞULAŞIYOR

Katar ve Suudi krallıklarına ayrıcalıklar tanınarak bölgeye davet edilmesinin bölgenin Orta doğululaşmasına sebep olduğunu belirten Muhcu, bunun bir politika olduğunu ve bölgenin demokratik yapısının değiştirildiğini iddia etti. Muhcu “Yeşil yok edilmektedir. Karadeniz kaosa sürüklenmektedir. Sel ve heyelan felaketlerine sebep olan yapılaşma bütün doğamızı afetlere karşı daha da güvensiz hale getirmektedir. Doğal çevre tahribatı daha da büyümüştür. Yeşil yol projesi yayaların yok olmasına neden olacağı için bizler ve duyarlı yurttaşlar davalar açma yoluna gitmiştir. Karadeniz’de sürdürülen hidro nükleer ve termik santraller deniz dolgu alanlarının oluşması ile madencilik faaliyetlerinin tahrip edilmesine neden olmuştur” şeklinde konuştu.

Çamburnu’na hiçbir yapı yapılamayacağını belirten Muhcu, burasının milli bir park olduğunu söyledi. Muhcu “Kamu yönetimleri Çamburnu’nu yağmalama suçu işlemişlerdir. Kanun ve mevzuatta yetersizlikler var. Bir takım yanlışlar var. Buna imza atıyoruz. Ancak var olan mevzuata dâhil Çamburnu’na hiç bir yapı yapılamaz. Burası Milli park korunması gereken bir doğa parçasıdır. Bu uzmanlar tarafından ortaya konmuştur. Burada kamu yönetimleri suç işlemiştir” dedi.

Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.