banner114

Çakıroğlu ile Ataman arasında 'zimmet' tartışması

Büyükşehir Belediyesi Meclisinde ‘zimmet’ tartışması
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, TİSKİ Genel Müdürlüğünün 2021 yılı 1. Olağan Genel Kurul gündemi ile toplandı. TİSKİ’nin 2020 yılının faaliyet raporu görüşmelerine geçmeden önce Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman ile Meclis üyesi Davut Çakıroğlu’nun arasında Büyükşehirin 2020 yılı bütçe görüşmeleriyle ilgili ‘zimmet’ tartışması yaşandı.
Ataman, "7 Milyon 481 Bin ayrılmış, 25.06.2021 tarihine kadar 2 Milyon 376 Bin ödenek kullanılışmış. Personel giderleri bunun içerisinde. Bu dönem içerisinde temsil, tanıtım ve tören giderleri için 898 Bin 245 TL harcanmış. Sanki astronomik şeylermiş gibi, daha fazlası kullanılıyormuş gibi algı yaratıcı şekilde sorduğumuzda mesele yanlış anlaşılmaya muhtaçtır. Dilimizi biraz daha düzeltmek gerektiğini düşünüyorum. Siyasi erbabının bu konularda daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü amaç eleştiri sınırlarını aşıyor.
Yapılan bu hesaplama neticesinde belediyenin personel giderlerinin gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin 213 sayılı vergi usul kanununa göre belirlenecek yeniden değerleme kat sayısı ile çarpılması sonucu bulunacak miktarın yüzde 30’unu aşamaz. Hiçbir şekilde yüzde 30’u aşmış bir rakama muhataplığımız söz konusu değildir. Sayın Çakıroğlu’nun konuşmasındaki zimmet lafını, sanki belediye yönetimleri zimmetini bir şey geçiriyormuş gibi yazan bir anlayışa da hep birlikte tanık oluyoruz. İnsaf sınırlarından ayrılmadan eleştirilmeye bariz devam edeceğiz.
Üzülerek ifade etmek durumundayım ki bu tür konuşmalar, farklı yorumlara ve işin sansasyonel meraklıları açısından bazı basında istismara neden olduğu için sonuç itibariyle üzüntü verici.” diye konuştu.
Ataman’ın açıklamalarına karşılık veren Çakıroğlu, “Zimmet lafını sizin dediğiniz şekilde anlaşılmadığını söylemek isterim. Zimmet lafının özellikle yanlış anlaşılmaması için altını çizdim. Eğer burada fikrimizi söylemeyeceksek huzur hakkımızı alıp gideceksek burada durma hakkımız yok. Bunu yazan basına sizde görüş verip beni eleştirmişsiniz. Bu rakamları biz icat etmiyoruz. 7 milyon diye üç başlıkta söyledik. Kişisel görüş olarak ben fazla olduğunu düşünüyorum ama siz az diyorsanız benim size söyleyeceğim bir şey yok. Siz başkan vekili olarak başkanının vermesi gereken cevapları veriyorsunuz.” açıklamalarında bulundu.
Ataman, “Bana bu yetkiyi meclis çoğunluğu verdi. Burada gelip istediğiniz gibi eleştirip gitmek istiyorsunuz. Siz bizi tenkit etmişsiniz ben de belgelerle bunu anlattım. Ben savunma yapmıyorum, suçlu olan savunma yapar. Nasıl siz eleştirilerinizse biz bir şey demiyorsak biz de yaptığımız durum değerlendirmelerine siz saygı duyacaksınız.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Tiski
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.