banner114

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Murat Özcan, Trabzon Büyükşehir Belediyesine ağır eleştirilerde bulundu. İlçe Başkanı Özcan, yıllardır bitirilemeyen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi, TRAPARK ve kanunda yer almasına rağmen kurulmayan Sosyal Etkinlik Merkezleri sorunlarına değinerek Büyükşehir Belediyesine yüklendi. Özcan, “AK Parti belediyelerinin yaptıkları ileride herhalde fıkra kitaplarına girmeye başlar. Bunları yazar yazar okuruz.” dedi.

ÇÖMLEKÇİ’DEKİ REZİLLİĞİ GÖRMUYOR MUSUNUZ?

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Murat Özcan, bir türlü bitirilemeyen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle ilgili olarak Büyükşehir Belediyesini suçladı. Çömlekçi’de kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirilmeye başlamasıyla birlikte mahallede can ve mal güvenliğinin kalmadığını ve sıklıkla güvenlik sorunlarının yaşandığını belirten Özcan, mahalle sakinlerinin hayatlarını diken üstünde yaşadıklarını söyledi. İlçe Başkanı Özcan, “Çömlekçi’deki kentsel dönüşümden vazgeçtik. Buralar yıkıldı, mahallede güvenlik sorunları ortaya çıkmaya başladı. İnanılmaz güvelik problemleri ortaya çıkmaya başladı. Meydan ile Çömlekçi arasında sürekli adli vakalar gerçekleşiyor. Şimdi burayı yıktınız, burada bazı iç yollar var. Bu iç yolların etrafında yaşayan aileler var. Kaç yıldan beri bu bölge böyle bekliyor. Çömlekçi’deki kentsel dönüşümün bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Bu bölgenin bir an önce temizlenmesini, en azından da güvenli bir şekilde dönüştürülmesini istiyoruz. Bölge halkı çok zor durumda. Şuradaki rezilliği görüyorsunuz. Burada hâlâ yaşayan insanlar var. Kentsel dönüşüm dediler, kentsel dönüşümden de anladıkları TRAPARK!” şeklinde konuştu.

TRAPARK’LAR REZALETTİR!

Trabzon Büyükşehir Belediyesince yol kenarlarına çizgi çekilerek ya da boş arazilere bir kabin dikilerek oluşturulan TRAPARK’lara da değinen ve bu tarzda bir otopark anlayışının hiçbir gelişmiş dünya ülkesinde olmadığını belirten Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Murat Özcan, “Bu rezilliği bu şehre yaşatanları nereye şikâyet etsek azdır. Bu bir rezalettir. İddia ediyorum, bırakın Türkiye’yi, gelişmiş toplumların hiçbirinde yol kenarına çizgi çizerek otopark yaptığını iddia eden başka bir zihniyet yoktur. Ortahisar bizim yaşam alanımız. Biz burada yaşıyoruz. TRAPARK rezilliğinin bir an önce sonlandırılması gerekiyor. Bir belediye yetkilisi ‘Vatandaş zaten arabasını yol kenarlarına çekiyor, bari bizde paramızı alalım.’ diyor. Böyle bir ifade olabilir mi? Vatandaşa hizmet bu mudur? Otoparktan ve hizmetten anladıkları bu! Yol üzerine bir kulübe koyduk mu oradan para kazanmaya başlayalım. Yazın dedik turistler geliyor, TRAPARK’ları normal karşıladık ama kış geldi trafik sorunlarımız okulların açılmasıyla devam ediyor. Bu problemleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Eski belediyenin arkasında yer alan bir sokak var, orada sarı çizgi var. Bunu sadece Türkiye’de gördük. Böyle bir saçmalık olmaz. Bu, esnafa bir zulümdür. İki şeritten birinin kapatılıp otopark yapıldığı hangi Avrupa ülkesi gördünüz?  AK Parti belediyelerinin yaptıkları ileride herhalde fıkra kitaplarına girmeye başlar. Bunları yazar yazar okuruz.” dedi.

SOSYAL ETKİNLİK MERKEZLERİNİN HESABINI SORDU

Özcan, “Sosyal etkinlik merkezleri neden açılmıyor dedik. Ülkede bunu çok fazla gündem yapmadılar. Trabzon ilinin tamamında 670 tane eğitim kurumu var. Bu eğitim kurumları içinde 11 bin civarında öğretmen çalışıyor. 9 Şubat 2017 Perşembe Resmi Gazete’de yayımlandı. Sayısını buradan aldık. Resmi Gazete’de yayımlanan bu bilgiye göre Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 24 bin civarı etüt merkezi kapatıldı. Bunlar kapatıldıktan sonra devlet kanun maddesi çıkardı. Maddede ‘Kapatılan etüt merkezlerinin yerine 1-8 sınıf öğrencilerinin ödevlerini yapabileceği, eğitim öğretim faaliyetlerine destek vereceği sosyal eğitim merkezleri açılacak.’ diyor. Bu merkezler açılmak zorunda. Kanunda yazıyor. Bu merkezler ilçe millî eğitim müdürlükleri ve belediyelerin ortak hareketiyle belirlenen mekânda, belirlenen kadro ve eğitimde verilmek zorunda. Öğrencilerimiz okuldan sonra ya merdiven altı kurumlara gidiyor ya da bir bakıcı nezaretinde akşam saatinde ailelerinin evine dönmesini bekliyor. Çalışan annelerimiz bu imkânı bir şekilde çocuklarına veriyor ama ya çalışmayan annelerimiz? Çocuklarımızın merdiven altı kurumlara gitmesini istemiyoruz. En kısa zamanda bu etüt merkezlerinin açılmasını istiyoruz. Bir çocuğumuzun tacize mi uğraması gerekiyor bunların açılması için? Bir çocuğumuzu trafik kazasında kurban vermek mi gerekiyor bu merkezlerin açılması için? Vahim bir sonuç ortaya çıkmaması için çocuklarımızın eğitimlerinin garanti altına alınması gerekiyor.” diye konuştu.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.